Затварят съдилищата в областта, няма пари

Публикувано на ср, 23 юли 2014
915 четения

Храмовете на Темида остават без средства за издръжка. Най-критично е положението в Павликени и Горна Оряховица 

До края на септември нито едно от съдилищата на територията на област Велико Търново няма да има средства да покрива разходите си за издръжка. Най-критична е ситуацията с Районните съдилища в Павликени и Горна Оряховица, които няма да имат възможност да се разплащат след края на юли. Районен съд – Свищов, ще изчерпа средствата си до края на август, а Окръжен съд – Велико Търново, и РС – Елена, ще са неплатежоспособни до края на септември.
Това показа проверка на “Янтра ДНЕС” след изнесената информация от ВСС, че 85 съдилища в страната остават без средства да покриват дори най-належащите си разходи. Това са сметките за електроенергия и вода, консумативи за компютри и принтери, заплащане на вещи лица и т.н. Административните ръководители на съдилищата са категорични, че без спешна актуализация на бюджета на съдебната система може да се стигне до блокиране на правораздаването.
“До момента сме успели да се справим с плащанията и нямаме натрупани задължения. Да кажем, че с много усилия ще можем да задържим нещата така до края на септември. След това пари няма. Разходите за издръжка са на критичния минимум, не можем да минем под това и съдът да продължи да функционира. Ако не можем да си платим сметките за електроенергия, ще ни спрат тока като на всеки друг неизряден платец. И това е така в цялата страна.
Бюджетът за издръжка през тази година бе намален с 40 % спрямо предходната и е точно два пъти по-малък спрямо този през 2009 г. И аз това питах ВСС – кога ще удряме ключа на съдебната система?”, обясни председателят на ВТОС съдия Мая Маркова.
Счетоводната система в съда изисква ВСС да одобрява разходите дори за закупуването на една химикалка, което означава, че висшите кадровици са наясно как и за какво точно се харчат парите от отпуснатите бюджети и не може да става дума за някакви преразходи от страна на административните ръководители. “Подобно нещо никога не е било. Отделни съдилища са изпадали в затруднения да плащат сметките си през последните два месеца от бюджетната година, но никога не се е случвало да останем без пари в средата на годината”, категорична е съдия Теодора Стоянова, председател на РС-Свищов.
Според административните ръководители, първо ще се забавят плащанията на вещите лица, тъй като повечето от другите пера са критични и неразплащането по тях може да доведе до пълно спиране на работата на съдилищата. Магистратите разчитат вещите лица да проявят разбиране към трудната ситуация, но експертите от години не получават адекватно възнаграждение за труда си и едно пълно спиране на плащанията за експертизи може да прелее чашата на търпението им. Тъй като експертизи се назначават по много голям процент от делата, неразплащането с вещите лица може да доведе най-малкото до сериозно забавяне на решаването на казусите, а в най-лошия сценарий – до пълното им блокиране.
“Цените на услугите и материалите непрекъснато нарастват, а отпусканият бюджет намалява. През т. г. значително бяха увеличени минималните адвокатски хонорари, а в отделни случаи те трябва да се покриват от съда. Ние сме задължени да го правим, а същевременно никой не ни пита дали сме в състояние с отпуснатия ни бюджет. Разходите сме ги свели до минимум, под това не можем да минем”, обяснява административният ръководител на Районен съд – Павликени, съдия Евелина Карагенова. Председателят на РС – Елена, Искра Вараджакова също подчерта, че разходите, които един съд трябва да прави, за да спазва законите и наредбите, нарастват постоянно през годините, а нямат адекватно покритие от отпусканите пари по бюджетите. “Въпреки това съм оптимист, че актуализация ще се направи. Не виждам да има друга възможност и не вярвам да се допусне нещата да отидат до там, че да има блокиране на правораздаването. И преди сме имали трудни ситуации с парите, убедена съм, че решение ще се намери”, споделя Вараджакова.
До момента от ВСС са изпращали две искания за увеличение на бюджета до Министерството на правосъдието. Едното касае актуализацията на възнаграждението на магистратите, която трябва по закон да се прави на определен период от време. То обаче бе отхвърлено от правосъдния министър. Второто искане бе свързано именно с разходите за издръжка, но и то не срещна отговор от страна на изпълнителната власт. “Актуализация на заплатите не знам от колко години не е правена. Искането за това бе отхвърлено, явно не сме заслужили корекция на възнагражденията. Това явно ще трябва да го преглътнем, но ако не се осигурят средства за издръжката, просто няма как да работим”, категорична е съдия Маркова.
Ситуацията допълнително се усложнява от евентуалната оставка на кабинета. Служебното правителство няма право да прави корекции по приетия бюджет, което означава, че до избирането на нов кабинет, практически няма да има съд в страната, който да не е изпаднал в неплатежоспособност.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново