Заради все по-задълбочаващата се криза с липсата на кадри във всички сфери правят регистър със защитени професии

Публикувано на вт, 31 окт. 2017
921 четения

Парламентарната комисия по образование и наука проведе изнесено заседание във Велико Търново. сн. Даниел ЙОРДАНОВ

Списък със защитени професии подготвя Министерството на образованието и науката. До края на седмицата ще бъде готов проектът за постановление за защитените професии, въз основа на който ще бъде изработен и специалният регистър. “Документът дава критериите, по които дадена професия може да получи специален статут. Сред водещите признаци са уникалност и специфичност на професията за дадения регион, както и възможностите за реализация на кадрите не само на областно, но и на национално ниво”, обясни зам.-министърът на образованието Таня Михайлова.
Тя участва в изнесеното заседание на Парламентарната комисия по образование и наука във Велико Търново. Един от основните акценти бе поставен върху професионалното образование и връзката между училищата, университета, бизнеса и пазара на труда. Зам.-министърът запозна участниците в срещата със стратегията за развитието на професионалното образование, основните мерки и методики в документа.
“Сред защитените професии трябва да бъдат тези, свързани със сектор “Енергетика” например. Сега техници, които да се занимават с поддръжка на енергийната система, трудно могат да се намерят, а те са толкова необходими”, посочи Таня Михайлова. По думите ѝ, това е пример за професия, която не само трябва да бъде защитена, но е и от национално значение, тъй като икономиката е свързана с националната сигурност. Тя допълни, че има остра нужда и от кадри в машиностроенето. “В този сектор има голяма динамика, бум на технологии, промяна на оборудването. Това означава, че днешното машиностроене не е онова, което е било преди 30 г.”
Зам.-министърът информира, че от МОН работят усилено, за да може в най-скоро време учебната практика на учениците да се провежда в реална работна среда. От министерството вече са изготвили регистър на предприятията у нас, които искат да участват в системата за дуално обучение. Михайлова подчерта, че следващият механизъм, който трябва да се въведе, ще отчита реализацията на учениците. “Защото например за туризма имаме най-голям прием, но в същото време в този сектор имаме най-голям недостиг на кадри. Ние със сигурност сме обучили тези деца, но въпросът е – къде са кадрите?”, заяви тя.
Работната среща беше открита от кмета на старата столица Даниел Панов и от председателя на Комисията по образование в Парламента Милена Дамянова. В заседанието участваха областният управител проф. Любомира Попова, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, началникът на РУО инж. Розалия Личева, представители на изпълнителната, законодателната и местната власт, на образователни институции, университетски преподаватели и учители.
“Радвам се, че акцентът днес е поставен върху професионалното образование и върху връзката с бизнеса. Във Велико Търново вече втора година работим в тази насока. След регионалния анализ на пазара на труда, който изготвихме с евродепутата Ева Майдел, вече имаме работещи решения и нови паралелки в училищата. Все повече работодатели предоставят базите и дори лабораториите си за практически занятия на учениците”, коментира Даниел Панов.
Той посочи и няколко примера за работещата връзка между бизнеса и образованието – в Професионалната гимназия по туризъм е създаден клас по хлебарство, което отговаря на нуждите на хранително-вкусовите предприятията. Възпитаниците на Професионалната гимназия по електроника провеждат практиката си в голяма местна фирма, работеща в IT сферата. Планирано е и създаването на бакалавърска специалност по технология на храненето във филиала на реномиран български университет.
В рамките на изнесеното заседание на комисията във вторник е планирано и работно посещение в Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон”.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново