Започна дарителска кампания за възстановяване на Багриловия надпис

Публикувано на чт, 28 юни 2018
1213 четения

Кампания за възстановяване на Багриловия надпис стартира във В. Търново по идея на група родолюбиви граждани. Паметният знак е дело на един от най-бележитите общественици в старата столица – Димитър Багрилов, и е създаден по случай 10-годишнината от обявяване на Независимостта на България. Проектът за възстановяване на надписа е дело на директора на Художествената галерия “Борис Денев” Николай Сираков. Плочата се намира в скалите по пътя между жп гарата по пътя за Ректората на ВТУ, но от нея е останала единствено рамката, надписът е заличен. Текстът е гласял “Българино, помни, че ти в царуването на Н. В. Фердинанд I, Цар на българите, се бори юнашки и победи: Македония освободи на 24.IX.1915 г., а Добруджа на 04.I. 1917 г.”. Над тези думи са изобразени гербът на България и царската корона.
За първи път идеята за възстановяване на Багриловия надпис се ражда, когато Николай Сираков работи в общинската дирекция “Култура” и отговаря за паметниците и знаковите плочи в общината. За съжаление, така и не се намират средства за реализирането на каузата. Днес тя отново е на дневен ред по инициатива на граждани, които потърсили съдействие от Николай Сираков, а той им предоставил изработения проект.
“Минавал съм много пъти с моя баща оттам и съм си задавал въпроса какво е имало на това място. След това се поразрових малко и открих, че всъщност там се е намирал Багриловият надпис. Намерих информация в книгата “Паметници на загиналите във войните 1912-1913, 1915-1918 и 1944-1945 г. във Великотърновска област.” Съдържанието на надписа е записано от Христо Войводов – син на големия български революционер Христо Иванов – Големия”, разказва Венелин Иванов, който е един от инициаторите за възстановяване на надписа. Според различни източници в изработването му са участвали майстори от Арбанаси, както и военнопленници, пребивавали в лагера на Царевец.
Надписът е бил унищожен след 9 септември 1944 г., а по думите на Иван Панайотов е изтрит по заповед на полковник Минев от Трудови войски през 50-те години. През 1998 г. скулптурата е възстановена, а от надписа е останала само рамката. Снимка на това как е изглеждал надписът инициаторите откриват в книгата на историка Тянка Минчева “Град Велико Търново и околностите му в историческата ни памет”.
Авторът на надписа Димитър Багрилов е създател на проекта на поставeната през 1918 г. скулптура на лъв на входа на крепостта “Царевец”, както и на първия герб на Велико Търново. “Надписът е направен с цел, която самият Багрилов определя най-добре: “… за да напомня на бъдещите поколения епохалните събития през Балканската война 1912-1913 г. и през Общоевропейската война 1915-1918, които доведоха, макар за един момент, обединението на целия български народ”, разказва Венелин Иванов. Той е символ на постигнатите успехи и победи на българските войници като сраженията край Завоя на река Черна в Македония по време на Първата световна война, където от 1915 до 1918 г. се сражава голяма част от Българската армия в защита на границите на обединеното Отечество, воювайки срещу многобройните пълчища на съглашенските войски. Напомня също и за сраженията от 4 януари 1917 г. за Северна Добруджа.
Вече е осигурен камъкът, необходим за възстановяване на надписа, а всеки момент ще бъде разкрита и дарителска сметка. Досега са събрани 2440 лв., а цялата сума за родолюбивата кауза е около 20 000 лв. Сред големите дарители са семейство Пламен и Мирослава Радонови, които на празненството по случай кръщението на техния син Йоан-Михаил направиха акция по набиране на средства за възстановяване на надписа и предоставиха 1000 лв. Средства за каузата бяха събрани и по време на съвместната изложба на зам.-кмета Снежана Данева-Иванова и Мила Милчева.
По проекта за възстановяване на надписа ще работи Денислав Сираков, като желанието на инициаторите е той да е готов до 22 септември по случай 110 години от обявяване на Независимостта на България и 100-годишнината от откриването на Багриловия надпис.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново