Родители и учители скочиха срещу промените в националното външно оценяване за 4 клас

Публикувано на ср, 29 ян. 2020
210 четения

Стотици учители и родители от област В. Търново са подписали националната петиция срещу промените в националното външно оценяване за 4 клас. Броят на протестиращите продължава да расте, като вече над 4700 български граждани са изразили несъгласието си с нововъведенията в т. нар. “малки матури”.
В отворено писмо до Министерството на образованието началните учители настояват да отпадне външното оценяване за 4 клас, поради неговата неясна цел. В писмото си те отбелязват, че академично поднесеното и голямо по обем съдържание в учебниците довежда до обезсърчаване на учениците. Протестиращите добавят, че по отношение на нововъведенията като диктовка на аудиозапис, нови, непознати за децата бланки за отговор, външни квестори и удължено време няма яснота дори за учителите.
Учителският синдикат към КТ “Подкрепа” на национално равнище се съгласи с исканията и също пожела да бъдат премахнати изпитите за НВО в 4 клас. Тяхното предложение е да се върнат оценките, с които децата да преминават без допълнителни изходни тестове, както и да има годишни изпити, но в рамките на училището, а не на външно оценяване.
Началникът на Регионалното управление на образованието във В. Търново инж. Розалия Личева изрази несъгласието си с това, че учителите не са запознати с предстоящите новости. Тя посочи, че още преди началото на тази учебна година са правени срещи с експерти, които са разяснили промените. Инж. Личева допълни, че информацията за всичко това е публикувана на сайта на РУО още през август 2019 г., а през настоящия месец на училищата е напомнено да започнат подготовката си за тези оценявания. Припомни още, че голяма част от учителите са квестори във външното оценяване в 7 клас и са напълно наясно с тези начини на изпитване. Също така в училищните помагала има включени и дискове с диктовки, които могат да бъдат използвани за подготовка, поясни тя.
“Ръководството на нашето министерство още от самото начало заяви своето намерение да търси начин да промени парадигмата в образованието. Моето лично мнение, а предполагам и мнението на повечето ми колеги, е такова, че няма защо да се притесняваме от тези промени. Хората, които се жалват от тях, не разбират, че образованието ни трябва да се промени. Ние трябва да приветстваме усилията на министерството да върви в правилната посока”, сподели Владимир Николов, директор на ОУ “Бачо Киро” във В. Търново. По думите му се страхуват онези, които не работят. “В нашето училище имаме ясна визия за това как трябва да развиваме нашия образователен продукт така, че децата ни не само да знаят, но и да могат. Това е смисълът на онова, което иска да направи министърът. Учениците трябва да са подготвени за новия живот, който ще живеят”, допълни директорът.
Николов посочи, че има немалко случаи, при които във вътрешноучилищните изпити четвъртокласниците са с високи резултати, а в 7-ми вече не е така. Това е заради изкуственото завишаване на оценките, които не са реални, и това става ясно на по-късен етап. Според директора идеята на промените е именно в премахването на този субективен фактор и изясняването на реалното състояние на нашата образователна система. Николов сподели, че учителите в “Бачо Киро” вместо да се противят на промените, са решили да направят така, че децата по-лесно да се справят с новостите. Затова те са започнали да подготвят звукови файлове с диктовка в различна гласова интонация, темпо и дължина на паузите, правят пробни тестове с прехвърляне на отговорите на бланки и т.н.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
и архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново