Връчиха званията „Почетен гражданин“ и наградата „Велико Търново“

Публикувано на пн, 22 мар. 2021
1129 четения

Проф. дин Милко Палангурски и 37 български офицери, родени във Велико Търново и произведени в генералско звание до 1945 г., са новите почетни граждани на старата столица. Званията бяха присъдени след онлайн заседанието на Великотърновски общински съвет по повод празника на града – 22 март. „Приемам тази награда не толкова като личност, а като признание за онази група хора, които последните 30-35 г. се отитаха постепенно и по различни поводи да възстановят част от историческата съдба на Велико Търново. Някои от тях вече не са между живите, други са на преклонна възраст, но нека да приемем, че това е награда за всички тях“, заяви проф. Милко Палангурски. Историкът е роден троянското село, но свързва целия си съзнателен живот със старата столица. Завършва „История” във ВТУ. Преподавател е в катедра „Нова и най-нова история на България”, автор на десетки статии, студии и учебници, както и на 8 монографии, свързани с избирателната система в България. В момента е зам.-ректор по учебната дейност във ВТУ.

Предложението за удостояване със званието “Почетен гражданин на Велико Търново”, посмъртно, на 37 български офицери е на Държавния военноисторически архив. Председателят на Великотърновски общински съвет Венцислав Спирдонов заяви, че ще бъдат издирени наследниците на отличените генерали, за да получат удостоверение за присъденото звание.

По време на тържественото заседание бяха гласувани и номинациите за наградата „Велико Търново”. Тази година тя се присъжда на археолога д-р Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей и на композитора и пианист Живко Петров.

„Благодаря за високата чест, която ми е оказана. Не мога да не спомена, че успехите на РИМ се дължат и на големия екип, който с големи усилия се старае да опазва и представя пред многобройните ни гости обектите, които стопанисваме. Без тях нямаше да имаме тези високи резултати. Приемем наградата и като признание за техния труд“, заяви д-р Църов. „За мен е щастие и огромна чест да съм носител на тази награда. Спомням си едно прекрасно детство, тук във Велико Търново – музикалната школа, нейния директор и разбира се моя преподавател. Пожелавам си да бъдем по-добри, да бъдем здарви и по-човечни“, заяви Живко Петров.

„Празникът на Велико Търново е свързан с битката при Клокотница и победата на цар Иван Асен II над епиреския владетел Теодор Комнин. Той символизира както воената мощ и успехи, така и цялостния общобългарски възход. Тази България, която Петър, Асен и Калоян възстановиха е същата онази на Кубрат, Аспарух, Крум, Тервел, Борис, Симеон Велики, Самуил. И от Търновград, тази България при Иван Асен II, се издига до нивото на световна сила и в политически, и във военен план, а също така в духовен и културен аспект“, заяви кметът инж. Даниел Панов. Той допълни, че заради епидемията празничните прояви са отменени и призова да бъдем смирени, защото сме изправени в най-голямата битка на човечеството след Втората световна война. „Затова е важно да направим цивилизационния избор – избираме здравето, за да дойдат онези добри времена, в които ще празнуваме заедно“, каза още кметът на старата столица.

От 22 март до Великден, всеки обяд в 12,00 ч. 33 пъти ще бият камбаните на Царевец. Инициативата е за втора поредна година по идея на Великотърновската митрополия и Община Велико Търново.

Весела БАЙЧЕВА

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново