Великотърновци се обединяват за запазване на творбите на Емилиян Станев в учебниците

Публикувано на вт, 29 май 2018
373 четения

Великотърновци се обединяват за запазване на произведенията на Емилиян Станев в учебниците по литература. Уредникът на къщата-музей на писателя в старата столица д-р Радка Пенчева определи като пълно недомислие намерението на просветното министерство да изхвърли от учебните програми знакови творби като “Чернишка” и “Крадецът на праскови”. Своя протест тя ще изрази в отворено писмо до Народното събрание, МОН и местната общественост.

“Като пазители на паметта на Емилиян Станев, ние протестираме. Кой е упълномощил експертите в министерството сами да решават да махнат класически български автори от програмите и да ги заменят с други? Това не бива да се допуска, защото творчеството на Емилиян Станев отдавна е европейско. Той надхвърля българските граници и мисли в европейски контекст. Разказите и повестите му за деца не могат да бъдат заменени с други в българската литература. Мисля, че децата много ще загубят от това. Да не говорим за повестта “Крадецът на праскови”. Сами сечем клона, на който седим. Надявам се експертите да преразгледат решението си. Аз работя в музея му и виждам от посетителите, че те познават и харесват творчеството му. Нещо повече – и хората по света са го оценили, а ние се готвим да го изхвърлим от учебните програми. Мисля, че и писателските организации трябва да се противопоставят на това”, заяви Радка Пенчева. Тя допълни, че през м.г. 2800 посетители са разгледали експозицията в къщата-музей на твореца във Велико Търново.

Изваждайки от учебниците такъв значим автор, ние “кършим клони” от българския свят, категоричен е доц. д-р Владимир Донев, преподавател по българска литература във Великотърновския университет. Той обясни, че проблемът се корени в принципната конструкция на цялото обучение по литература. Сега творецът присъства в начален курс с две глави от “През води и гори”, разказите “Лакомото мече” и “Къщичка под снега”, а в 4 клас се изучава и разказът “Чернишка”. Осмокласниците пък разглеждат в детайли повестта “Крадецът на праскови”. В подготвяните сега нови учебни програми по литература от 4 до 8 клас произведения на Емилиян Станев липсват, посочи доц. Донев.

“Сега ще се правят тематични ядра, в които творчеството му не е намерило място. Ние, Националното сдружение „Емилиян Станев”, като носители на неговите авторски права, сме много притеснени от този факт. Цели поколения ще бъдат лишени от творчеството на един от най-добрите писатели на XX век. Като специалист по творчеството на писателя смятам, че няма с какво друго да бъде заменена неговата анималистика. Даже чужди литератури са искали да го включат в курсовете си, докато ние го имаме този автор и искаме да го махнем. Това е просто отвратително и се надявам да не се стигне дотам”, не скри огорчението си Радка Пенчева.

„Предполагам в министерството няма някаква целенасочена кампания за махане на класици на българската литература, но резултатът от новите програми е „изтръгването”на последния класик в българската литература Емилиян Станев. В неговото творчество присъстват историческата, социално-политическата, анималистичната и любовната теми. С много от своите произведения той заслужава да бъде в учебните програми, защото би обогатил и утвърдил представата на българите за себе си. Емилиян Станев е и класик, защото е постигнал висшите нива на българската художествена словесност като стил, като майсторство”, твърди  доц. Владимир Донев.

Златина ДИМИТРОВА

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново