Възпитаници на ВТУ от първия випуск се срещнаха след 50 г.

Публикувано на пн, 16 окт. 2017
606 четения

На романтични спомени от студентските години се отдадоха в събота около 30 възпитаници от първия випуск на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, които се събраха на юбилейна среща 50 години след дипломирането си. Всички те са завършили специалност “Българска филология” и са сред първите студенти, прекрачили прага на новооткрития Висш педагогически институт “Братя Кирил и Методий” на 15 септември 1963 г. Сред тях имаше професори, поети и писатели, дългогодишни учители и училищни директори.
Датата за срещата ни днес не е случайна – денят на св. Петка Търновска, покровителка на средновековния Царевград Търнов и на днешния град Велико Търново, отбеляза преподавателят във ВТУ проф. Невяна Дончева, която е от юбилейния випуск. В началото тя припомни историята на университета и неговите първи преподаватели.
“В годините, в които аз самата бях част от ВТУ, стигнах до извода, че съдбата е била благосклонна към него. Благосклонна към избора на град, в който да се построи, издигне и утвърди първият извънстоличен университет с хуманитарна насоченост, да се избере мястото, където да се разположи този университет. Благосклонна е била съдбата в избора на първите ръководители и преподаватели, но и към всички нас. Спомнете си лятото на 1963 г., когато всички ние получихме писмата, които започват така: “Съобщаваме Ви, че сте приет/а за студент/ка във ВПИ “Братя Кирил и Методий” във В. Търново.” Отпечатано на дебела циклостилна хартия, с ръчно написани имена и специалност – и до днес аз пазя това писмо като една от най-ценните ми реликви. Върнете се и към онези първи дни на октомври 1967 г., когато положихме държавните изпити, които ние наричахме помежду си “голямото треперене”, сподели проф. Дончева.
“Този наш първи випуск заслужи името “елитен”. Всички ние много четяхме, споделяхме и подражавахме на ентусиазма на нашите преподаватели. Нашият випуск беше и пишещ. Самият проф. Пеньо Русев казваше, че 99 % от първия випуск на българска филология са пишещи братя”, върна се назад в годините професорката.
120 души са завършили през 1967 г. специалност “Българска филология”. През годините те са работили като учители, директори на училища, началници на отдели по култура, в местни и национални медии. Сред тях има и научни работници, 8 професори и доценти, писатели, поети и краеведи, а част от тях бяха подредили във фоайето на ВТУ изложба със свои произведения.
“Радвам се, че сте тук. Много исках да видя хората, които са наливали основите на университета. Винаги сте добре дошли, защото имаме нужда от вас. Използвам случая да ви поканя и на официалните чествания по повод 55-годишнината на университета, които ще се проведат през 2018 г.”, поздрави присъстващите ректорът проф. Христо Бонджолов, който също е завършил българска филология във ВТУ.
З. ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново