В Регионалната библиотека представиха разработени продукти за дигитализация

Публикувано на чт, 22 юни 2023
201 четения

Резултатите по проект “DigiPrior” бяха представени на семинар в Регионална библиотека “П. Р. Славейков” във В. Търново. Той е свързан с приоритетите в дигитализацията на книги, документи, снимки и съвременни подходи за популяризиране на дигитализираните материали. Проектът се осъществява по програма “Еразъм +”, подпрограма “Партньорства за сътрудничество в професионалното образование и обучение” и има за цел да увеличи знанията и уменията на библиотекарите, мениджърите на малки и средни библиотеки и архиви относно това: как да избират книги, документи и снимки, необходими за приоритетно дигитализиране, как да поддържат дигиталните архиви, как да популяризират и използват в обучението вече дигитализирани материали с акцент върху младите хора, как да насърчат използването на цифрово съдържание и др. Проектът разработва продукти и си сътрудничи с партньори в областта на продължаващото професионално образование и обучение (допълнителна квалификация, извънкласно обучение).
“Немалко културни и обществени институции вече се занимават с дигитализация на своите фондове, но малко от тях знаят как да го направят по подходящия начин. Нередки са случаите, когато се подхожда хаотично и се започва без яснота кои са най-важните и значими документи като национално културно наследство, с които да се започне. Нерядко и самата дигитализация се извършва с методи, неотговарящи на общоприетите световни стандарти и добри практики за качество в тази област”, разказа Калоян Здравков, завеждащ отдел “Информационни технологии” в Регионалната библиотека във В. Търново.
Основна цел на този проект е да предостави материал и платформа за обучение и самообучение на хора, които са заинтересовани и ангажирани с дигитализация на културно-историческо наследство. В заключителния си етап той представя разработените по време на неговото изпълнение ресурси и материали, като един от най-важните е протокол, дефиниращ общо14 на брой индикатора, които могат да дадат изключително добра ориентация по отношение важността и стойността на различните обекти за дигитализиране, подпомагащ правилното им приоритизиране. Сред тези индикатори се срещат такива като: автентичност, уникалност, тираж, художествена стойност и др., поясни Здравков.
Всички документи, които са изготвени в рамките на проекта, вече са достъпни онлайн на сайта www.digiprior.eu, разработени във варианти на всички партньорски езици на участниците в “DigiPrior” за максимална достъпност. Заедно с протокола Регионалната библиотека във В. Търново разработи в услуга и помощ на специалистите, на които им предстои дигитализация, т.нар. калкулатор за приоритизация, в който всички тези приоритети и индикатори, заедно с присъщите им тегловни коефициенти са обединени в практични екселски таблици с възможност за автоматично пресмятане. Достатъчно е операторът само да въведе необходимите стойности в калкулатора и приоритизиращият коефициент да се изчисли автоматично. По този начин многократно се улеснява и ускорява процедурата по приоритизиране на опашката за дигитализация и се решават редица проблеми с ненужното дублиране или прахосване на човешки труд и други ресурси. Този калкулатор не е от първоначално предвидените разработки в проекта, но е изключително добре приет от останалите партньори в проекта, в който влезе като равноправен резултат и добавена стойност, разказа Здравков.
Проектът е с продължителност 24 месеца, като партньори в него бяха: Регионална библиотека “Петко Р. Славейков” – В. Търново, Студентско общество за компютърно изкуство – София, Окръжна библиотека “Джордж Баритиу” – Брашов (Румъния), Фондация “The Domijnen” (Холандия) и Библиотеката в Националния дворец на Мафра (Португалия).
“От всички партньори участваха по двама-трима човека, а от нашата библиотека, тъй като отдавна сме се специализирали в нишовата проблематика на дигитализацията, бяхме малко повече представители”, поясни Здравков и добави, че този пилотен семинар има за цел да огласи резултатите сред широката общественост, а през есента предстои конференция, в която ще се включат и представители на научната общност, за да се запознаят със свършената работа и да включат в свои собствени разработки това, което намерят за необходимо от проекта.
“Дигитализацията е един модерен и актуален процес, но за него все още липсва стройна система и методология, а България няма и стратегия за това. Поради тази причина библиотеките и сродните институции се стремят да въведат някакъв ред. Ние сме част от създаването на унификация и методология на процесите за цифрова конверсия на книжовното и културно-историческо наследство”, каза при откриването на семинара доц. д-р Калина Иванова, директор на Регионалната библиотека във В. Търново и представи основните лектори – Калоян Здравков, Мартина Янкова и Марина Стойкова от културната институция в старата столица.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново