Туризмът формира 47 % от БВП в община Велико Търново

Публикувано на пн, 10 ян. 2022
248 четения

За Велико Търново туризмът е един от стълбовете на икономиката, тъй като делът заедно със свързаните с него услуги в Брутния вътрешен продукт на общината е 47 %. Това заяви Нелина Църова – директор на Дирекция „Култура, туризъм и международни дейности“ в Общината по време на конференцията „Български гласове за Европа: туризмът – предизвикателства и възможности“, която бе организирана от Българската телеграфна агенция. Това е четвъртата дискусия, организирана от БТА в рамките на инициативата „Български гласове за Европа“ в партньорство с Европейския парламент. Модератор на дискусията бе генералният директор на БТА Кирил Вълчев.

„По данни на Националния статистически институт в кризисната 2020 г. във Велико Търново са реализирани 224 100 нощувки на туристи, от които 48 340 са на чужденци. Независимо от мерките, свързани с Covid-19, Велико Търново си остава притегателна дестинация за туристите“, каза още Нелина Църова. По думите й за да продължи това е необходимо да се ускори ваксинацията, като зеленият сертификат е една мярка, която е доказала ефективността си в Европа. От Общината отчетоха също и негативните последици от пандемията. Така например през 2019 г. във Велико Търново са реализирани близо 500 000 посещения в музеите, докато през 2020 г. спадът е с около 70 %. Положителното е, че се появява нова  тенденция, при която старата столица става предпочитана дестинация за българските туристи. За миналата година е отчетен ръст от над 30 % при посещенията на музейните обекти спрямо 2020 г. и са над 230 000. Нелина Църова припомни и богатия културен календар, като от своя страна генералният директор на БТА Кирил Вълчев заяви, че ще съдействат фестивалът „Сцена на вековете“ да стане балкански и в него се включат и изпълнители от съседните страни.

По време на форума директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново д-р Иван Църов заяви, че археологическите резервати трябва да бъдат на специална държавна издръжка, която да гарантира и бърз достъп до тях. Като пример посочи Никополис ад Иструм, който се намира на 2 км от международен пътен коридор, но от 40 г. не е ремонтиран. Същевременно интересът към него се увеличава.
Според историка и преподавател във ВТУ проф. Пламен Павлов няколко музея в България – във Велико Търново, Пловдив, Варна и Шумен, трябва да имат по-особени статути. Той подчерта и развитието на инфраструктурата, като част от насърчаването на туризма. Като пример посочи, че могат да се намерят различни модерни решения за подходи към Трапезица и Царевец, и други туристически места. Също така посочи, че във Велико Търново трябва да има много голям природен парк, което може да бъде съчетано и с развитието на културните фестивали, което би превърнало града в атрактивна дестинация.

По отношение на инфраструктурата областният управител Людмила Илиева заяви, че регионът разполага с три вида транспорт – сухопътен, въздушен и железопътен. „Летището в Гора Оряховица е отдадено на концесия и предстои да бъде оптимизирано, но това е ангажимент на държавата. Аз като областен управител ще проследя на какво ниво е развитието и изпълнението на концесионния ангажимент на концесионера, за да могат жителите на областта да се възползват от това летище“, заяви Людмила Илиева. Неин приоритет ще бъде и разкриване на филиал на Националния институт за недвижимо културно наследство във Велико Търново, което ще улесни съхраняване облика на стария град.

В дискусията онлайн се включиха също евродепутатите Ева Майдел и Цветелина Петкова, които подчертаха, е туризмът е един от най-важните стълбове в общността. Според евродепутата Петър Витанов, член на комисията по транспорт и туризъм към Европейския парламент, ковид изцяло е променил концепцията за туризма. Това налага и България да промени своята концепция и да акцентира върху целогодишния туризъм. „Това е вариант за по-голяма конкурентоспособност за България, предвид дългите туристически сезони в Турция, Гърция и Хърватия“, каза още Витанов. И подчерта, че страната ни е една от четирите държави, които могат да развиват поне пет вида туризъм, като Велико Търново има възможност да акцентира на поклоническия, който се нарежда на второ място по интерес в Европа.

Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново