Цен­тър “Ама­ли­пе” по­да­ря­ва на де­пу­та­ти и ми­нис­т­ри­те Учеб­ник по доб­ро­та

Публикувано на пт, 19 Дек. 2014
178 четения

Меж­ду­ет­ни­чес­ки­ят цен­тър “Ама­ли­пе” във В. Тър­но­во по­да­ря­ва на бъл­гар­с­ки­те де­пу­та­ти и ми­нис­т­ри Учеб­ник по доб­ро­та, съ­об­щи пред­се­да­те­лят на цен­тъ­ра Де­ян Ко­лев. По­да­ръ­ци­те са по слу­чай ром­с­ка­та но­ва го­ди­ни – Ва­си­ли­ца, и ще бъ­дат връ­че­ни на 14 яну­а­ри 2015 г.
Ав­то­ри на книж­ка­та са 15 де­ца от ром­с­ки про­из­ход от ОУ “Г. С. Стой­ков Ра­ков­с­ки” в с. Го­ля­мо Но­во, Тър­го­вищ­ко, ко­и­то са на­пи­са­ли око­ло 50 раз­ка­зи за доб­ри­ни­те, ко­и­то са сто­ри­ли или са наб­лю­да­ва­ли в жи­во­та. Те са опи­са­ли сво­и­те пре­жи­вя­ва­ния по идея на учи­тел­ка­та по бъл­гар­с­ки език Слав­ка Ге­ор­ги­е­ва, ко­я­то смя­та, че е вре­ме ня­кой да на­пи­ше учеб­ник по доб­ро­та.
То­ва е най-ху­ба­ва­та дет­с­ка кни­га, ко­я­то аз ка­то фи­ло­соф съм про­чел до­се­га, за­то­ва ре­ших­ме да я по­да­рим на уп­рав­ля­ва­щи­те, в от­го­вор на тех­ни из­каз­ва­ния по по­вод на уп­ре­ци­те при оказ­ва­не­то на Спеш­на по­мощ в ром­с­ки­те об­щ­нос­ти, ка­за Ко­лев. Не се гор­де­ем с на­па­де­ни­е­то над ле­ка­ри, но смя­та­ме, че не мо­же да се сла­гат под общ зна­ме­на­тел всич­ки ро­ми. За­то­ва с учеб­ни­ка се на­дя­ва­ме де­пу­та­ти­те и ми­нис­т­ри­те да про­ме­нят сво­е­то мис­ле­не, го­во­ре­не и тон, до­пъл­ни той.
По по­вод на здрав­ни­те ус­лу­ги в ром­с­ки­те об­щ­нос­ти във Ве­ли­ко­тър­нов­с­ка об­ласт, зам.-пред­се­да­тел­ка­та на “Ама­ли­пе” Те­о­до­ра Кру­мо­ва от­че­те че­ти­ри­го­диш­на здрав­но-об­ра­зо­ва­тел­на прог­ра­ма, по ко­я­то ра­бо­тят три­те цен­търа за раз­ви­тие на об­щ­ност­та във Ве­ли­ко Тър­но­во, Пав­ли­ке­ни и Стра­жи­ца. През то­ва вре­ме са нап­ра­ве­ни пе­ри­о­дич­ни ан­ке­ти и са про­ве­де­ни здрав­ни кам­па­нии.
В ан­ке­ти­те в об­ласт­та са вклю­че­ни 803 же­ни на въз­раст от 16 до 55 г., а об­що в 10-те цен­т­ро­ве за раз­ви­тие на об­щ­ност­та на “Ама­ли­пе” в стра­на­та със здрав­ни бе­се­ди и без­п­лат­ни ме­ди­цин­с­ки прег­ле­ди са об­х­ва­на­ти 4431 ро­ми.
Из­во­ди­те от ан­ке­ти­те со­чат, че се за­паз­ва тен­ден­ци­я­та 50-60 % от хо­ра­та ни да ня­мат здрав­на кул­ту­ра, от­че­те Кру­мо­ва. Но ро­ми­те с ли­чен ле­кар се уве­ли­ча­ват, а съ­що и вак­си­ни­ра­ни де­ца. 92 % от же­ни­те во­дят де­ца­та си на про­фи­лак­тич­ни прег­ле­ди и все по­ве­че от тях по­се­ща­ват ги­не­ко­ло­зи­те. Ос­вен то­ва ром­ки­те ве­че раж­дат след 20-го­диш­на въз­раст. Мо­де­ра­то­рът Сер­гей Са­шев от Ба­так, Пав­ли­кен­с­ко, съ­об­щи, че след 30-го­диш­но пре­къс­ва­не, в се­ло­то от­но­во има зъ­бо­ле­кар­с­ки ка­би­нет.
От “Ама­ли­пе” ко­мен­ти­ра­ха още и проб­ле­ми­те със здрав­но­не­о­си­гу­ре­ни­те ро­ми. Спо­ред Де­ян Ко­лев внос­ка­та от 2000 лв., за да се вле­зе в сис­те­ма­та, ко­я­то се­га се об­съж­да, е не­ре­ал­на и тряб­ва да бъ­де на­ма­ле­на. За цел­та мо­же да се взе­ме нис­ко­лих­вен за­ем от ро­ми­те и те да се ле­ку­ват, но пък па­ри­те пос­ле тряб­ва да се вър­нат.
Ва­ся ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново