Три мащабни проекта за 12 млн. лв. стартира Комитет “Асеневци”

Публикувано на пн, 5 февр. 2018
1261 четения

Проф. Иван Тютюнджиев, Марин Павлов и Лъчезар Даскалов.

С покрит мост над р. Янтра, позлата на кубетата на Патриаршията
и паметник на цар Ивайло Велико Търново ще привлича туристи

Реализацията на три мащабни проекта, на стойност между 10-12 млн. лв., подготвя местният инициативен обществен комитет “Асеневци”, учреден преди 2 г. Целта на обществениците е да се подобри визията на Велико Търново и да се привличат повече туристи.
Първоначалната ни идея беше да изградим покрит пешеходен мост над р. Янтра, но после добавихме още два проекта, разказа инициаторът и председател на “Асеневци” Марин Павлов, обединил усилията на 33-ма интелектуалци. Сред тях има академици, учени, генерали, архитекти, банкери, адвокати, инженери, художници, бизнесмени, членуващи в комитета. “Царевец – величие и слава на България” е името на първия проект, който включва позлата на кубетата на Патриаршията на крепостта на българските царе. “Паметник на Ивайло – народен водач и цар на България” е озаглавен вторият. Той предвижда изграждането на монумент на хълма “Света гора”.
В рамките на третия проект “Велико Търново – град на седем хълма и една река” се планира изграждането на покрит пешеходен мост над р. Янтра. За него е предвидена и най-голямата инвестиция – около 8 млн. лв. Съоръжението ще започне източно от паметника на Асеневци и ще бъде като продължение на Стамболовия мост. Така туристите ще тръгнат от паметника на цар Ивайло на Света гора, ще минат през художествената галерия и покритото съоръжение, после през старата част на Търново ще разгледат Историческия музей и ще се изкачат на Царевец.
2022 г. е крайният срок за завършване на трите проекта. До 22 март 2019 г. позлатата на кубетата трябва да бъде факт, за да може официалното представяне да стане на празника на Велико Търново. Паметникът на цар Ивайло ще бъде завършен през 2020 г. и открит също на 22 март. За завършването на покрития мост е определена 2022 г.
Инвестициите за трите обекта ще бъдат осигурени от обществения комитет, като след това обектите ще бъдат прехвърлени на общината за стопанисване. За целта ще бъде разгърната мащабна дарителска кампания. Павлов обясни, че от страна на общината като принципал и собственик на терените, комитетът иска да бъде предоставена възможност да започнат дарителската кампания, а също и действия за реализиране на ЗУТ, включително и промените по ПУП на града. Очакваме, че до 10 дена за позлатата на Патриаршията и паметника на цар Ивайло ще бъдат сключени договорите между общината и комитета, заяви Павлов. Той допълни, че “Асеневци” държи на доброто партньорство с местната власт, тъй като интересите са общи.
За два от обектите идейните проекти са готови. За позлатата на кубетата на Патриаршията е ангажирана фирмата, която е работила над куполите на храма “Александър Невски” в София. Разговорите с фирмата са в напреднала фаза, но преди това изпълнителите трябва да разгледат Патриаршията и ако е необходимо да бъдат направени ремонти. Тогава ще стане ясно на каква стойност ще бъде позлатата. Павлов допълни, че вече е осигурен и материалът за позлатяването.
Проектът за монумента на цар Ивайло е в напреднала фаза. Негов изпълнител ще бъде скулпторът Лъчезар Даскалов, син на проф. Димитър Даскалов, който преди години е спечелил проекта за изграждане на паметник на цар Ивайло във Велико Търново. През 1985 г. е бил монтиран макет на хълма Света гора и великотърновци са го възприели много добре. Но идеята да има паметник на владетеля е приключила с макета.
Според проф. Иван Тютюнджиев, декан на Историческия факултет и член на управителния съвет на “Асеневци”, а също ръководител на екипа по изграждане на паметника, делото на цар Ивайло през XIII век в историята на България има европейски измерения. Най-големите му заслуги са изгонването на татарите и даване на сериозен отпор на Византия, която винаги е имала апетити към страната ни. Ивайло е грандиозен български владетел, национален герой, който заслужава достойно място в историята на Велико Търново, подчерта проф. Тютюнджиев.
Той подчерта, че в старата столица трябва да бъде изграден пантеон на българските владетели, защото всеки от тях има своето място в националната ни история. А с тези три наши проекта на “Асеневци” може да превърнем Велико Търново в модерен туристически град, желан за посещение на туристи от цял свят. Проф. Тютюнджиев смята още, че голяма част от историческото и културното наследство на старопрестолния град още не е експонирано по подходящ начин. Например, в митрополитската църква “Св. св. Петър и Павел” има уникален стенопис с пишещ ангел, който е с ренесансови измерения. Но едва преди няколко години го включихме като символика на Историческия факултет. Надписът би могъл да бъде с важно културно и историческо значение за града. Затова призоваваме всички да ни подкрепят в това важно дело да изпълним нашите три проекта, които ще променят Велико Търново, коментира проф. Тютюнджиев. По думите му в старата столица е и мястото на Българската патриаршия.
По повод на изграждане на закрития мост над р. Янтра, комитетът предвижда върху съоръжението да бъде построена зала за тържествени сесии, а също ателиета за сувенири, кафенета и др. Това е уникален мост, защото той ще събере двете части на града, които сега са разделени от реката. Убеден съм, че правителството и президентът ще канят чужденците и дипломатическите мисии именно във Велико Търново, и то в най-красивата част на града със закрития мост, е категоричен Марин Павлов.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново