Точене на домашна юфка и дегустации на чисти храни и хляб имаше на Четвъртия събор на лимеца

Публикувано на пн, 14 сеп. 2015
538 четения

Инициаторът за събора Емил Елмазов призова всички да се стремим към чистите храни.

Продукти от лимец бяха атракция на форума.

Анелия Пенчева черпи на събора със сирене и кашкавал само от мляко на щастливи крави.

Точене на домашна юфка, месене на питки и дегустация на чисти храни и хляб показаха на Четвъртия събор на лимеца във Велико Търново, който се проведе в събота. Форумът, на които имаше и лекции за употребата на природни продукти и хляба, бе организиран от Националния съюз на билкарите.
Най-голям беше интересът към щанда за натурално сирене, кашкавал и кисело мляко. Любителите на здравословните храни опитваха от млечните продукти, произведени само от мляко. Отдавна вече сме забравили този вкус, коментираха по-възрастните. А за по-младите чистото сирене беше нещо различно, непознато и вкусно. Анелия Пенчева разказа на щанда, че млечните храни са произведени от нова мандра в Габровско, която има затворен цикъл. Собственикът си има и ферма с крави и прави сирене и кашкавал по Наредба 26 на МЗХ, която забранява да се реализира производство с чуждо мляко. Не влагаме сухо мляко и растителна мазнина, увери Пенчева. И добави, че техните продукти постоянно ги изследват. Новото е, че животните пашуват свободно, хранят се предимно с лимец и билки, а фермата се намира в село Кметовци. Вече има и абонамент по домовете. Наистина се връщаме в минали години, когато фермери доставяха мляко по домовете, но няма нищо по-добро от това българинът да се храни с чисти продукти, които не са много скъпи, коментира Пенчева.
Лечебните свойства на гъба рейши също привлече вниманието на посетителите. Калинка Манчева разказа, че гъбата се използва в традиционната китайска медицина за осигуряване на жизненост и дълголетие. Днес тя е прочута по целия свят като ценна хранителна добавка.
Много болести са причинени от дисбаланс в организма, причинен от натрупването на токсини. Именно тази гъба помага на тялото да отстрани тези вредни вещества, а най-достъпно е кафето и пастата за зъби с рейши. Няма странични ефекти. При болните се засилва имунната система с продуктите с гъбата и тя играе ролята на имуномодулатор.
Имаше и щанд за сладкиши и кафе от лимец, приготвено на горещ пясък.
На изложението присъства и здравно студио от Варна. Нашата мисия е да предоставим комплексна грижа за душевното и физическото здраве чрез разнообразни и иновативни методи, обясниха варненци. Съвременен квантов биоанализатор осигурява над 240 измервани показателя, студиото предлага още йонна детоксикация на организма, рейки, арт релаксация и др. Здравното студио представи на великотърновци билкови екстракти и натурална козметика, интересни книги и много консултации.
На събора лекционната част стартира с прекрасното изпълнение на народната певица Ина Иванова в съпровод на музиканта Галин Новаков. След това шефът на Съюза на билкарите Емил Елмазов говори за здравословните качества на лимеца, древната пшеница, която става част от българската трапеза. У нас са засети над 110 000 дка и това е голям успех. Надявам се, че с тази есенна сеитба декарите ще станат още повече, каза билкарят. Сега в България има много модерни семена, които изискват много условия, а лимецът е непретенциозен, той не се пръска и тори, дава на хората чиста продукция, подчерта Елмазов. Това, че много българи у нас направиха малки стопанства и искат да бъдат отговорни към храната си, е голям напредък. Вече слагаме на масата чисти продукти, такива, каквито произвеждаха нашите деди, които бяха дълголетници. На българските поля пасат свободни крави, а от чистото мляко се произвеждат сирене и кашкавал. Аз не зная дали наистина има щастливи кокошки, но със сигурност вече има щастливи крави, които се хранят със салата от билки и лимец, каза Елмазов.
Шефът на билкарите обърна внимание и на нездравословното хранене на българина. Химизираните храни увреждат храносмилателния тракт, затова вече има малки деца с язви и колити. Започваме да се питаме дали от това хранене с химия няма да се промени човешкото същество. То трябва да мутира, или да страда постоянно от полипи по червата, от рак на дебелото черво или други заболявания. Химически обработените храни преобразяват постепенно обществото, карат го да изглежда циклофренично. В тази връзка някой пита ли се защо има толкова психически заболявания? Дали тези хора не ги довършва химизираната фармацевтика? Възрастните вече ходят с торба от хапчета. Все по-често лекарите се сблъскват със синдрома на “безсилните лекарства” и в стремежа си да помогнат създават на хирурзите много работа. Спомням си една 50-годишна жена беше лекувана от какво ли не и накрая беше лишена от седем органа в тялото си. За съжаление все повече хора изглеждат като балсамирани мумии отвътре. Но има пътека да се избавим и тя е връщане към живата храна. Но не тази пълна с консерванти, заместители, оцветители, овкусители, които ни тласкат в една синтетична джунгла. Мечтата на Хипократ е била: “Храната да бъде вашето лекарство, а лекарството да бъде вашата храна”. А сега е обратното – храните станаха отрови, а отровите – лекарства. Но не трябва да бъдем песимисти, мечтата на Хипократ може и да се сбъдне и началото вече е дадено с лимеца. Познаваме много билки, които за жалост стигат най-вече до подправки, коментира шефът на билкарите. И допълни, че не трябва да допускаме хранителната индустрия да ни превърне в емигранти в собствената ни страна. Но ние ще се държим за тревата, няма да продаваме земите си на чужденците, ще произвеждаме на тях и няма да оставяме друг да ни храни. Ще приготвяме храната на децата си и така ще предопределяме бъдещето си, категоричен е Елмазов.
Как да запазим храната си жива? И на този въпрос билкарят си има своя отговор. Сушете я по естествен път, препоръча Елмазов. Сушени на слънце, плодовете ще върнат своята жизненост, ако се накиснат във вода за 24 часа. Тогава те ще излъчват почти такава енергия, каквато са имали при набиране. А за да се храним здравословно, трябва да употребяваме зеленчуци, зърнени храни, плодове и ядки, които излъчват жизнена енергия, по-висока от човешката норма.
Емлазов даде пример с една коприва, която расте край пътя, прашна и засипана от олово от трафика на коли. Тя не е никакво лечебно растение, та камо ли и храна. Ако засадим обаче коприва на чисто място и ѝ направим тор от собствените ѝ листа, като я поливаме с него, същата тази коприва ще има двойно повече желязо и ще стане полезна за организма. И не толкова ще компенсира железния дефицит, а ще научи организма ни как по-правилно да разпределя желязото и как да се справя с него. Такива надежди се таят в биодинамичното земеделие и бъдещето на билкарството. Да се работи със съхранени природни структури в съхранени и чисти от химия местности. Трябва обаче да прилагаме научните методи, но без да се отделяме от природата, категоричен е Елмазов. Той призова потребителите зорко да наблюдават производството на храни от семето до магазина.
Темата за здравословния хляб продължи и инж. Янко Янев от Павликени, бивш директор на Института по соя, който сега се занимава с изследователска дейност на брашната от висококачествено зърно. Той изтъкна предимствата на пълнозърнестия хляб и неговите полезни за здравето съставки. В брашното може да се вложат морков, кромид лук, арония, магданоз, нахут, царевица, семена.
Според инж. Янев много хора се заблуждават, че домашно приготвеният квас е много полезен за организма. Рецептата е – брашно и вода престояват от 5-7 денонощия и тази суспензия замирисва на кисело. Но брашното не е стерилен продукт, в него има спори на фузариум (болест по пшеницата). При кваса тези бактерии също се развиват и формират метаболити – микотоксини, които не се разграждат и не се изхвърлят от организма. Те се натрупват в мозъка и гръбначния стълб и във времето могат да достигнат до смъртоносна доза. Особено са опасни за деца и при хора с недостиг на протеин. По този повод съм много притеснен от проявите на фурните за хляб и сме обсъждали с Агенцията по храните приготвянето на квас да бъде включено като критична точка при производството на хляб, заяви инж. Янев. За жалост, никой не обръща внимание на моята забележка, а трябва да се следи във фурните в кваса да няма микотоксини.
Ученият обърна внимание и върху заблудата, че супер диетични са хлябовете без брашно, омесени с пшеничени зародиши. Но още на втория ден след изпичането в тях се развиват плесени, които са много опасни.
Янев говори също за пресованата мая, при приготвянето на която често се използват стари и умрели клетки, които са вредни за човешкия организъм. Това може да се избегне с употребата на млечно-кисела закваска, при която хлябът не плесенясва и не развива картофената болест. След това инженерът се спря на предимствата на производството на хляб със сода пред маята и солта. Той даде пример, че когато в хляба се прибави препечен боб, по-бързо се възстановяват жизнените сили на организма. Сега бобът може да се замени с препечена соя, която увеличава протеина. Такъв хляб не увеличава глутена, към който има алергични хора, намалява стреса, засилва имунната система и спомага за преодоляване на исхемията на сърцето, каза още инж. Янев.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново