Стражица събра почитатели на житената питка от близо и далеч

Публикувано на вт, 17 окт. 2017
865 четения

Какво е трапезата без една топла, дъхава и мека житена питка, колкото и малка да е тя, има магията да събере около себе си цялото семейство. За шеста поредна година тя събра всички жители на Стражица и гости на града на традиционния празник, който се проведе на площада. Всички се обединиха около мотото на фестивала, че никой не е по-голям от хляба.
Хлябът е символ на живота, свързан е с традициите и бъдещето на поколенията, затова и нашият празник се отбелязва на Международния ден на хляба и прехраната – 16 октомври, заяви в приветствието си кметът на Стражица Румен Павлов. Той припомни, че житената питка е един от символите на града, с който се почита майсторът на словото Ангел Каралийчев.
Празникът в Стражица уважиха Иван Юриевич, вицеконсул на Генералното консулство на Русия в Русе, народните представители Станислава Стоянова, Весела Лечева и Валентин Ламбев, заместник областният управител Детелина Борисова, областният председател на БСП Петко Тюфекчиев и други.
За мен житената питка е свързана с домашния уют и топлите зимни вечери, заяви пред събралото се множество народният представител Весела Лечева. Тя призова присъстващите да пазят традициите.
Зам. областният управител и бивш кмет на Стражица Детелина Борисова също поздрави участниците от свое име и от името на народния представител от ГЕРБ Станислава Стоянова. Борисова пожела на своите съграждани здраве и берекет, както и многобройни поводи за радост.
След официалното откриване на празника йеромонах Димитрий извърши водосвет за здраве, а всички присъстващи опитаха жътварския курбан, който беше приготвен от местния хлебозавод. Неизменна част от празника беше кулинарната изложба, в която се включиха над 39 участници.
От Пенсионерски клуб “Детелина” в село Балканци представиха ястията, които се приготвят за трапезата по време на Бъдни вечер. Спазили сме традицията и сме приготвили нечетен брой ястия, като тиквеник, мед, боб, чушки пълнени с шарен боб, постни сарми, стафиди, жито, пълнена тиква със сушени плодове, като стафиди, сини сливи, смокини, ябълки, лимонови резанки, питка, обясни Димитранка Йорданова. Тя припомни, че на Бъдни вечер масата не се оправя, а остава до следващия ден. Важно е още огънят в пещта да гори до следващия ден, затова се слага дъб или круша. Леля Димитранка сподели, че тези традиции и до днес се пазят в Балканци, където живеят около 150 души и учат на тях и децата, за да може да се запазят.
На съседен щанд представителите на Кесарево показаха как празнуват Коледа при тях. Майсторките кулинарки бяха поставили на тяхната синийка печен свински дроб, кървавица, коледни сладки, питки, баница, тиквеници, месо с праз лук, баклави и тиква, пълна с месо. На една по-малка тиква първо се изрязва капачето и се издълбава. За пълнежа се задушава лук, гъби, месо и чаша червено вино. Когато изври водата, тиквата се пълни и се пече около час и половина в тава, в която има две чаши вода. Върви с хубаво червено вино, разказа Дианка Димитрова.
Жените от Бряговица показаха как навремето в тяхното село са кръщавали децата. Представяме ястията, с които посрещаме гостите, както и даровете, с които майката дарява всички жени, които са участвали в кръщенето. Повечето тестени изделия са предимно сладки, за да е сладък животът на детето, сподели Красимира Дончева, секретар на читалището в селото.
Програмата продължи с музикалната програма “С питка на мегдана” и концерт на народната певица и гайдарка Владислава Христозова.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново