Стотици гости и заселници похапнаха сладка диня в Никюп

Публикувано на нд, 5 авг. 2018
776 четения

Земеделската кооперация осигури  безплатно  1,5 т от прочутия  плод на селото

С интересна  музикална програма,  атрактивни игри и забавления,  много гости, родови срещи, раздумки на близки и приятели от близо и далеч започна  седмият фестивал на динята   в Никюп.  Той се проведе   на мегдана  в навечерието на светлия християнски празник Преображение Господне – 6 август, когато небето се отваря и мечтите се сбъдват. Местната земеделска кооперация  „Плодородие – 95“ пък осигури  безплатно  1,5 т дини  и беше един от спонсорите на тържеството.

Вечерта  стотици гости и заселници  в селото, сред които  англичани, руснаци, французи и др., похапнаха от сладкия плод, а пред масата с напълнените с динени парчета тави се зареди дълга опашка. Домакините  предложиха почерпката  към 19, 00 часа и това поизнерви някои,  дошли  по-отрано. Най-нетърпеливи бяха децата да опитат от сладките дини, но този път в началото  нямаше препълнени тарелки, а само по едно парче в тях. Тази година  е много лоша за селскостопанските производители, имаше суша, после дъждове, затова в Никюп никой не продава дини  и други плодове и зеленчуци, както преди,  обясни кметът Йорданка Атанасова на хората, дошли специално в селото, за да си купят любеници. Е, имаше  разочаровани, а и  кооперацията  този път не беше гарирала ремаркета с дини за свободна продажба, както в предишните години. Атанасова посочи, че някои от гостите пристигнали  дори от сутринта и тя помислила , че може би не са разбрали, че фестът започва вечерта. Но се оказа, че те  се подготвили да си купят продукти за зимнина от селскостопанския пазар в Никюп, какъвто обикновено организират на летния фест.Така никюпчени показват, че се гордеят не само с дините, а с доматите, пипера, патладжана, зелето, лука. Но в събота имаше само една жена, която на скромна сергийка предлагаше само  домати и ябълки.  За сметка на това пък продаваха  така търсения мед с кориандър. Атанасова посочи още, че лошата  селскостопанска година е  ударила  и приятелите от шуменското село Салманово, които също имат динен фест, но  това лято при тях празник няма да има. Но ние решихме да спазим традицията и да не прекъсваме  феста на никюпени, станал известен не само в страната, но и в държавите на заселниците, коментира Атанасова.

По традиция  веселбата    в  Никюп

започна с химна на селото,

изпълнен от фолклорната група „Хризантеми“ на домакините, като преди това Атанасова откри програмата и благодари на всички спонсори поименно. Автор на текста на химна е никюпската поетеса Стефка Донева. След това на импровизираната сцена  се заредиха  прекрасните изпълнения на музикално студио „Елита“, „Ресенски япрак“ и танцовите клубове   „Боляри“ и „Надежда“. Специален гост на празника беше фолклорният изпълнител Юри Крумов.

След това дойде ред на надпреварите по надяждане, търкаляне на дини, състезания за познаване на теглото на сладкия плод. На импровизираната сцена на площада хората ставаха на крака, за да подкрепят отборите. Вечерта се проведе и шествие с динени кори, а за най-малките домакините предоставиха много забавления като бодиарт „Диня“ и игри на импровизиран батут.

 Гостите се наслаждаваха още

на карвинг демонстрации,

изработени от сръчните ръце на Златка Енева от Варна, която се занимава с това изкуство повече от 10 години. Тя разказа, че нейните творби се правят така, че след това да се изядат от гостите, а не да се полират с консерванти, за да се запазят по-дълго.  Бяха изложени още бижута, икони върху дърво и камък, гривни и гердани с динени камъчета,  магнитчета, дървопластики. Не липсваха и сергии с играчки и лакомства, пред които не спряха да се трупат малчугани.

На феста най-споменаваното име беше на председателя на местната кооперация Николай Николов. Преди месец той се опасяваше дали ще станат дините за феста, а и тази година са засадили само 5 дка, при 15  от минало време. Заради сушата кооперацията стационира цистерна с вода на бостана, че да поливи любениците. Така дините бяха спасени, а после наедряха от дъждовете.

Тази година сме доволни от реколтата на есенниците, отчете Николов. Изкупните цени на пшеницата и ечемика надминаха  320 лв. за тон,  а и добивите са рекордни, съответно  между 630 – 770 кг на декар.  Ако бяхме ожънали житото една седмица по-рано, щяхме да имаме над 700 кг от декар, каза председателят.  И разказа, че през последните 5-6 години обработвт 8000 дка земя и дават  по 50 лв. рента на декар  на хората, дори при сушави години. Николов  се оплака от рапицата, която не поникнала добре , затова не се очакват добри добиви.

Скоро ще започне жътвата на

слънчогледа и царевицата

Очаква се богата реколта от царевицата дори над 1000 кг от декар. Но сме имали добиви и по 1200 кг, бързо уточни Николов. Кооперацията засяла 450 дка с нахут за първи път, от който очаква   добра реколта. Малко късно беше сеитбата, не даде подходящо време, но нахутът се развива добре, ще го жънем към 20 август.

Динената фиеста продължи до късно през нощта с много музика и народни хора. Англичанининът Джон Денис, който живее със съпругата си в Никюп, и  вече говори малко български, с усмивка заяви, че се чувства щастлив  тази вечер. Очаквахме го с нетърпение, споделиха и други заселници  от Острова.

Вечерта  в Никюп се видяха и колеги на Йорданка Атанасова от села и градове на страната. Сред тях беше и градоначалникът на Павликени инж. Емануил Манолов.

Вася ТЕРЗИЕВА
Сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново