Шест жени и седем мъже служат доброволно в казармата, усвояват военни умения в НВУ

Публикувано на вт, 1 май 2018
1157 четения

Народна певица избра да смени микрофона с автомата

Народна певица избра да смени микрофона с автомат „Калашников” и доброволно да влезе за един месец в казармата. 21-годишната Катерина Кърчева е от Бургас, завършила е музикално училище, а сега е по майчинство. Привлечена от любопитството да се запознае отблизо с военните порядки, а и от любов към родината и армията, тя избрала да се включи в курса за доброволци, организиран от Националния военен университет „Васил Левски” във Велико Търново. „Най-много ми тежи физическата подготовка, защото не съм тренирала никога нищо и всичко тук ми е за първи път. И автоматът малко ми тежи, защото е колкото половината ми килограми, но се справям“, усмихва се Катерина. После разказва, че всеки ден на полигона тича и преодолява препятствия с пълно бойно снаряжение, което е 15 кг.

Чаровната бургазлийка е сред шестте жени и седем мъже, които са избрали да сменят удобството на цивилния живот с ежедневните изпитания в армията. Това са първите 13 българи, които доброволно са влезли в казармата за месец. Сред тях има хора с различни професии – ИТ специалист, бъдеща акушерка, собственик на частен бизнес, агрономи, икономисти. Те са на възраст между 20 до 36 г.

Доброволните наборници живеят във военния вуз по режима на някогашната казарма. Денят им започва със задължителна физзарядка в 6 часа всяка сутрин. После следват сутрешен развод и учебни занятия. Част от дневния режим е задължителната вечерна проверка, която е в 19 часа, но преди нея имат ограничено лично време, което могат да използват както преценят, включително и за разходка в старата столица.

„Тези млади българи се обучават по тактическа и строева подготовка, преминават още огнева подготовка, имат, занятие по ядрена, химическа и биологическа защита. Изучават тук общо 10 дисциплини и накрая полагат изпит. Учат се да заемат различни положения за стрелба, придобиват основните навици и поведения, които са нужни за един военнослужещ и тези знания и умения в последствие биват надграждани с различни курсове по специална подготовка и по желание на обучаемите. Цялото им обучение завършва с полагане на военна клетва, след което те влизат в състава на резерва“, обяснява майор Николай Цвятков, който е началник на сектор „Професионално обучение“ в Центъра за професионално продължаващо обучение в НВУ.

Всички кандидати са минали през предварителен подбор за физическа годност по военните окръжия в страната. Фактът, че този месец служба е напълно доброволен, прави тези 13 българи изключително мотивирани, твърди полк. Георги Пейчев, който е началник на Центъра за професионално и продължаващо обучение във Военния университет. „Може да ви се струва невероятно, но понятия като патриотизъм и любов към родината, не са загинали. Не съм чул нито един от тях да се оплаква или да се обезсърчи от трудностите е натоварването“, казва още полк. Пейчев.

Той поясни, че веднъж зачислени в резерва, българите, преминали тази военна подготовка, имат същите права и задължения като останалите военнослужещи от Българската армия. „В момента в България липсва наборна военна служба и само това е начинът, по който български граждани могат да бъдат подготвени в служба към доброволния резерв на Българската армия“, допълва полковникът. После посочи, че зачислените в резерва войници могат да бъдат призовани във всички военни мисии, в които България участва. Особено, ако числеността на БА изисква повече военнослужещи. Така се е случило през 2003 г., когато страната ни трябва да изпрати войници в Ирак.

Златина ДИМИТРОВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново