Шеф Ради Стамболов: “Когато пътувате, вместо да пиете кафе хапнете малко шоколад”

Публикувано на вт, 13 февр. 2018
2615 четения

Ради Стамболов e познат на широката публика като член на журито на първото българско кулинарно състезание “Lord of the chefs”.
Шеф Стамболов завършва сладкарския техникум “Христо Ников”. Като ученик подписва договор с “Интерхотели”, което е условие за дипломирането му. След завършването е разпределен в хотел “София”, където обаче готвачите отказват да вземат стажанти. Така в началото на 90-те се озовава в “Шератон”. По това време “Шератон”е сред малкото луксозни хотели, в които се организират коктейли и приеми на високо ниво. Завършва Колеж по туризъм във Варна, специализира при Вилхелм Хендел – майстор-сладкар в хотел “Шератон”, Виена, и кафе “Централ Пале Ферстал”(1996 г.), по-късно придобива доцентура по италианска кухня в “Школа Албегиера Ди Ристоранте Ди Серамацони”, Италия (2008 година).
Готвил е за 13 президенти на различни държави. Работил е в “Шератон”, Доха в Катар, като Chef de Party (Pastry), впоследствие повишен на позиция Sous Chef Pastry.
Голямата страст на Ради Стамболов е шоколадът. Постоянно експериментира с новите технологии, успешно прилагайки ги в шоколадовата си работилница “Гаврош”. Собственик е на шоколадовия магазин RS Сhocolatier, където на чаша горещо какао ценителите могат да (пре)открият неповторими съчетания и вкусове на шоколада.
Предприемаческият му дух го отвежда при датските партньори, с които започва производството на шоколадово суши, което се изнася за цял свят. Учредител и президент на Евроток България. През септември 2015 г. учредява Pastry Club Bulgaria заедно с Борислав Екзархов. През 2017 г. заедно с Борислав Екзархов основават първата сладкарска академия в България – Pastry Academy.

– Г-н Стамболов, шоколадът ли е най-голямото предизвикателство за един сладкар?
– Сладкарството е като огромна река, от която излизат много и различни потоци. Това са шоколад, сладолед, карамел, марципан, 3D торти, кетъринг сладкарство, индустриално сладкарство и т.н. Всяко направление в сладкарството си има своята специфика и е уникално само за себе си.
– Какво отличава шоколада от останалите?
– Отличава го деликатността на работа, той има само две състояния – твърдо и течно. Не е като при кремовете, където вариациите са много повече. Когато хапнете парченце шоколад, в момента когато го задържите между езика и небцето, той трябва да се разтопи.
Истинският шоколад е единствено и само с какаово масло и той няма други варианти и състояния. При нас, в тази част на Европа, е по-различно, защото тук се консумират повече млечни и бели шоколади. Колкото по на север отиваш, шоколадът става черен – 68 %, 72 %, т.е. какаото на прах и какаовото масло са в тези проценти. Всичко останало е захар, но има и доста революционни шоколади, които вече не са със соев лецитин, а със слънчогледов. Използва се в глобален мащаб, защото соята е ГМО и е по-добре да се предпазим от нея.
– Защо черният шоколад е по-полезен?
– В него има по-малко захари. Има и шоколади, които са без захар в тях, а със сироп от агаве, стевия, биозахар от червено цвекло и др…
– Как консумирането на шоколад влияе върху човека?
– Има много филми за шоколада, в които неговите качества са описани. Той повишава ендорфините в организма, но ако не знаете как да го ядете, няма да направите нищо.

Допустимата
доза на ден
е 40-50 г

Трябва да се консумира в малки количества, да го изчакате да се разтопи в устата и да го преглътнете. Започнете ли да го дъвчете, високото съдържание на киселинност в слюнката ще убие шоколада и той ще изгуби своите аромати. В един шоколад има повече аромати, отколкото във виното.
– В коя част от денонощието е добре да се консумира шоколад?
– Добре е хората да знаят, че той има отложено действие. Хубаво е, когато пътувате на дълъг път, вместо кафе, което действа бързо, да изядете няколко парченца шоколад. С 50 г шоколад можете да пропътувате 500 км.

Във Франция след сърдечна
операция
дават шоколад

и червено вино на пациентите, защото е антиоксидант, прочиства кръвоносните съдове.
– С какво е добре да се консумира?
– О-о, шоколад се консумира с какво ли не. Виждал съм с дехидратирана риба тон, с черен хайвер, виждал съм млечен шоколад, който е правен с майчино мляко, със синьо сирене, кокос. Може да се консумира с гъши дроб.
Вече няма спирки. Всеки сам решава, с което му е най-добре го консумира. Става дума за бит, традиции и вкусове. Всеки си има код, който е закодиран в него. Той е свързан с мястото, от което са предците на човека.
– Кое питие най подхожда на шоколада?
– Може да се консумира с всичко – с коняк, вино, хубаво малцово уиски. Скоро ще водя една дегустация “Вино и шоколад”, където ще покажем пет вина с един коняк.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново