Съветници сезират НИНКН за продажбата на Стамболовия хан

Публикувано на пт, 31 авг. 2018
559 четения

Общинските съветници от БСП ще сезират Националния институт за национално културно наследство за продажбата на общинската част от Стамболовия хан във В. Търново. Те обявиха намерението си след като на вчерашното заседание на местния парламент бе дадено съгласие за продажбата на поземления имот, върху който се намира една от емблематичните сгради в старата столица. Сградата е един от шедьоврите на Колю Фичето и е паметник на културата. Темата разбуни духовете в Общинския съвет, а дебатите продължиха близо час.
Предложението бе внесено за гласуване заради входираното в местната администрация инвестиционно намерение на бизнесмена Хилендар Тодоров за закупуване на общинската част от имота. Както “Янтра ДНЕС” писа, намеренията му са да изгради паркинг на няколко нива, запазвайки фасадата на сградата. В момента строителният предприемач е собственик на Стамболовия хан, след като успя да издири всички 14 собственици на имота и изкупи техните дялове, а съсобственикът в лицето на Общината притежава няколко квадрата от сградата и парцела, върху който е построена. Според експертната оценка стойността на земята е 199 000 лв. без ДДС.
“През 2016 г. отново се заговори за намеренията на Общината да възстанови Стамболовия хан в неговия автентичен вид. Идеята бе да се издирят 14-те наследници, които са били реституирани и са съсобственици заедно с Общината, като техните дялове бъдат изкупени, а след това по проекта на арх. Керелова бъде възстановен по стари снимки. Оттогава не знам какво се е променило, но към днешна дата ни се предлага да продадем общинския дял на трета страна – частно лице, което има някакви инвестиционни намерения. Получава се така, че един бизнесмен успява да свърши това, което Общината не е успяла да изпълни”, заяви от трибуната Валерия Дончева от БСП. В заключение тя попита какви стъпки е предприел кметът Даниел Панов като градоначалник и председател на НСОРБ в тази насока, дали Общината се отказва от намеренията си да възстанови Стамболовия хан и каква е политиката за опазване, съхраняване и развитие на културно-историческото наследство.
В емоционално слово колегата ѝ Стоян Витанов призова точката да бъде отложена. “Ние сме готови да направим местен, търновски вариант на онези ужасяващи истории, които се случиха с Тютюневия склад в Пловдив и Царските конюшни, които бяха запалени, след като не бе намерен друг вариант за спасяването им. А ние решихме да го продадем”, заяви Стоян Витанов.
От трибуната общинският съветник от БСП Петко Тюфекчиев припомни как през 2005 г. Общинският съвет продаде сградата на Окръжния съвет за 1,2 млн. лв. “Всички бяхме съгласни с това и се обединихме. Но я продадохме с конкурс, Общината взе някакви пари, но какво се случи със сградата? Така продадохме и мола, като след сделката 40 % трябваше да бъдат инвестирани във вертикалната планировка на кв. “Колю Фичето”. Няма да питам дали се е случило, защото, ако беше така, то сега нямаше да говорим за локви и кални езера в този квартал. Нека отложим гласуването сега и да водим преговори за изкупуване на дяловете, защото излиза така, че защитавате частни интереси, а не града”, категоричен бе Тюфекчиев. И попита дали сградата не може да бъде възстановена, или да се реализира дадено инвестиционно намерение, без да се продава земята, както бе направено с Баварската къща. Отговор обаче не бе даден.
Предложението на БСП за отпадане на точката бе подкрепено от Мирослав Трифонов от “Реформаторски блок”, който за първи път изрази съгласие с позицията на червените. “Ако ханът може да бъде възстановен, а мястото може да бъде изкупено, нека помислим за това. Ако няма такава възможност, то аз ще бъда първият, който ще подкрепи това решение”, каза още Трифонов.
“Много е важно да знаете какво се продава, никой тук не говори за Стамболовия хан, а за земята под него. Ханът вече е собственост на инвеститора, който е издирил 14-те наследници и е изкупил дяловете им. Така той се е сдобил и с правото на строеж. Вие като ОбС не сте давали разрешение Общината да купува Стамболовия хан, нито пък тя има средствата за това. Постъпило е инвестиционното предложение и аз съм длъжен да го внеса в ОбС. Ако има решение, с което ме задължавате да проведа преговори със собствениците, ще го направя. Водили сме разговори с един от собствениците, но той тогава категорично отказа да продава”, заяви кметът.
След емоционалните изказвания предложението за прекратяване на собствеността на Общината бе приета с 20 гласа “за”, 5 – “против” и 4-ма “въздържал се”. Стоян Витанов определи това решение като “Срамно петно за Общинския съвет”.
Стамболовият хан е построен през 1842 г. от майстор Колю Фичето и е обявен за недвижима културна ценност. Бил собственост на чичото, а после на бащата на Стефан Стамболов. В годините на народната власт имотът е одържавен, а през 1980 г. сградата е опожарена. От 1986 г. до 1989 г. са извършени укрепителни и частични реставрационни дейности, но години наред сградата тъне в разруха.
Весела БАЙЧЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново