Съхранение и популяризиране на българския фолклор чрез клуб по народни танци в ПГСАГ “Ангел Попов”, гр. Велико Търново

Публикувано на ср, 21 юни 2023
435 четения

ПГСАГ “Ангел Попов”, гр. Велико Търново, участва в Национална програма “Заедно в изкуствата и спорта” на Министерството на образованието и науката. Тя е е разработена в съответствие с приоритетна област 2 “Компетентности и таланти” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030).
Целта на програмата е да осигури условия за личностно развитие на учениците чрез екипно взаимодействие при участието им в колективни спортове и изкуства. Заниманията засилват интереса на учениците за участие и насърчават работата в екип, която подпомага изграждането на умения за отговорно и дисциплинирано поведение, както и самоконтрол у учениците. По програмата на Министерството на образованието и науката в ПГСАГ “Ангел Попов”, гр. Велико Търново, са включени 68 ученици с цел да се повиши музикалната, танцовата, театралната и спортната култура на подрастващите и да се насърчи съхраняването и утвърждаването на културните ценности.
През учебната 2022/2023 г. в гимназията са сформирани три групи по модул 1 – Изкуства, и две по модул 2 – Спорт.
“Танцово изкуство – народни танци” е група за занимания по интереси за ученици от 8 до 12 клас с художествен ръководител Николай Корчев. Той е танцьор и хореограф, създател на фолклорен колектив “Плетеница” в старата столица и част от екипа на клуб “ТаМ”. В ПГСАГ “Ангел Попов” работи с 15 ученици като стимулира таланта и повишава интереса им към богатото танцово наследство. Чрез общуването с фолклора се изграждат творчески личности с по-богата двигателна култура, с танцувални и музикални възможности в българското народно танцово изкуство.
Освен съхранение и популяризиране на българския фолклор в клуба се развиват личните заложби и таланти на учениците. С практическите познания, които придобиват и умението да са едно цяло и в синхрон с останалите, се изгражда позитивно социално взаимодействие. Децата не просто танцуват заедно, те научават, че за да успеят, трябва да могат да разчитат един на друг и да вярват на човека до себе си.
През тази учебна година учениците се запознаха със спецификата на всяка етнографска област, тактовите размери и първообразите в сценично-обработения фолклор. В част от часовете на извънкласната дейност са заложени и часове за представителни изяви. Те се проведоха в театралния салон на гимназията, като на първата изява – Коледното тържество в гимназията, провело се на 20.12.2022 г., участниците в клуба представиха на сцена хората “Ширто”, тракийска етнографска област, “Ръка” добруджанска етнографска област, “Женско копанско хоро”, северняшка етнографска област и танцова разработка “Щипка сол”. Втората представителна изява се проведе на 15.06.2023 г., реализирана в концерт за края на учебната година. Пред публиката участниците от танцовия клуб смаяха свoите учители и съученици чрез изпълненията на “Доспатско хоро”, родопска етнографска област, хоро “Стъпил Добри”, тракийска етнографска област и хоро “Витаново”, шопска етнографска област. Във втората представителна изява е заложено на автентични хора от различни фолклорни области със специфични и характерни движения, които отговарят на стила и характера на дадените фолклорни области.
От средства на националната програма са закупени красиви, български народни носии, с които участниците от клуба се изявяваха на сцена.
Ръка за ръка и рамо до рамо младите хора показаха, че синхрон, издръжливост и воля се изграждат стъпка по стъпка, а всяко едно движение е съпроводено със страст и емоция.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново