Проект предложи иновативно партньорство между родители и образователни институции

Публикувано на ср, 21 юни 2023
146 четения

Със заключителна Кръгла маса успешно приключи проект “Подготвени учители – активни родители – успяващи ученици”, който се проведе в рамките на 7 месеца. Той се реализира от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” и Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства, а негов ръководител беше проф. д-р Любомира Попова, преподавател в катедра “Педагогика” на Педагогическия факултет на ВТУ. Работата бе свързана с учители от СУ “Св. св. Кирил и Методий” в Златарица, родители от Златарица, самоопределящи се с различна етническа принадлежност и студенти доброволци, които са в различни педагогически специалности, степени и форми на обучение.
Значимостта на проекта се изразява в различния подход при педагогическите взаимодействия и стремежа училището “да отиде” при семейството и общността, да се доближи до родителите чрез интерактивни методи на комуникация – изнесени родителски срещи, неформални срещи, тематично ориентирани към професионалното ориентиране и кариерно развитие на учениците, съвместни прояви за отбелязване на празници и тържества, подчертава проф. Попова.
Във връзка с проекта бяха проведени срещи със студенти, учители и родители за запознаване с целите на проекта и обсъждане на възможности за подобряване на връзката “образователна институция – семейна общност”, чрез активно включване на родителите. Осъществиха се и три тематични срещи с включените доброволци в проектните дейности – студенти и докторанти от педагогически специалности във ВТУ, с цел повишаване на компетентността им за ефективни педагогически взаимодействия в интеркултурен контекст. Проведени бяха и 4 творчески работилници с участието на студенти доброволци, родители, учители и ученици от СУ “Св. св. Кирил и Методий” в Златарица, с цел стимулиране на родителите за по-голяма активност във взаимодействията с образователната институция и апробиране на успешни форми на съвместни дейности във формална и неформална среда. Последната работилница беше основана на прилагането на STEM – подход, на интеграция на знания от различни области и междупредметни връзки. Имаше и 2 иновативни родителски срещи в неформална среда, насочени към повишаване информираността на родителите относно възможностите за продължаване на образованието и професионално ориентиране на техните деца.
Реализацията на проекта е довела до повишаване на родителската ангажираност въз основа на сътрудничеството с учители и студенти доброволци, развитие на практическите умения на педагогически специалисти за работа в мултикултурна образователна среда, създаване на условия за по-успешна образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства чрез въвличане на семейната общност в живота на образователната институция и по-голяма ангажираност на родителите чрез осъществяване на нетрадиционни, иновативни форми на педагогическо взаимодействие.
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново