Регионалният исторически музей вече има триизмерен дигитален архив

Публикувано на ср, 19 май 2021
351 четения

Атрактивен общ проект представиха СУ “Емилиян Станев”, ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” и Регионалният исторически музей във В. Търново. По него е създаден дигитален архив с триизмерни музейни експонати и виртуални разходки в Музей “Възраждане и Учредително събрание”, Сарафкината къща и Археологическия музей, които вече са на разположение за безплатно ползване на сайта на музея и са достъпни от цял свят.
Целта на проекта е разработване на методология за работа с наследството в дигитална среда, приложима както при обучение в електронна среда от разстояние, така и в традиционните занятия в класните стаи. Онлайн базираните ресурси са интердисциплинарни и ще са в помощ на учителите, които преподават история, изобразително изкуство, география и други учебни предмети. За интерактивна учебна работа с наследството в дигитална среда са разработени специални работни листове. Всичко това ще бъде приложимо и в обучението на студенти от педагогически специалности на Великотърновския университет. Предстои да бъде създадено учебно помагало с добри педагогически практики за преподаване на наследство в дигитална среда.
“Експонатите са заснети триизмерно и могат да бъдат въртени и огледани от всички страни. Всички те са придружени с кратко описание, което е направено от музейните работници. Има възможност както да се разгледа отделен експонат, така и да се направи виртуална разходка из целия музей”, поясни Кина Котларска, директор на СУ “Ем. Станев”. Когато се използват очила за виртуална реалност, се виждат по-големи детайли, отколкото, ако експозицията се наблюдава на живо с невъоръжено око. Автор на снимките е фотографът Емилиян Френчев, баща на две деца от СУ “Ем. Станев”, който е направил и виртуалната разходка в училището, поясни Котларска.
“Аз и колегите от музея се постарахме да извадим информацията от инвентарните книги за всеки един заснет предмет – нещо, което при разглеждане в музея няма как да се види. Така дадохме възможност на учениците да работят с автентичното пълно и точно описание”, поясни Илиян Петракиев от РИМ. То включва информация къде е открит даденият експонат, каква е датировката му, какви размери има, от какъв материал е направен и т. н. Този проект е от изключителна полза и за музея, тъй като дава възможност за достъп до експозициите дори при невъзможност за реално посещение по някакви причини.
“Очакваме, че дейностите по проекта ще допринесат за изграждането на интердисциплинарна професионална мрежа от учители от СУ “Емилиян Станев”, преподаватели от ВТУ и специалисти от РИМ – Велико Търново, която да утвърди комуникацията между училището, музея и университета като структуриращи фактори на съвременното проектно базирано образование”, отбеляза доц. Виолета Стойчева, преподавател по методика на обучението по история във ВТУ.
Само дни след създаването на дигиталния архив към него се наблюдава интерес от родни училища и дори от българско неделно училище в Испания, съобщи д-р Теменуга Георгиева от РИМ.
Проект “Педагогически аспекти на наследството в дигитална среда” се финансира със сумата 31 350 лв., осигурена от Фондация “Америка за България”. С част от него са закупени таблети и очила за виртуална реалност, които учениците от СУ “Ем. Станев” ще използват при изпълнението на задачи, свързани с наследството в дигитална среда.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново