Представиха проекта за възстановяване на Клуба на дейците на културата във В. Търново

Публикувано на вт, 13 юли 2021
689 четения

Екипът на пространството за социални и културни събития ТАМ представи архитектурния проект за възстановяване на сградата на Клуба на дейците на културата във В. Търново. Той има за цел да осъвремени пространствата, като акцентира върху архитектурните ценности на сградата и съхрани спомена за нейното богато историческо минало. По предварителни изчисления инвестицията възлиза на повече от 50 хил. лв., като за целта започва и кампания за събиране на средства под надслов “Бъдеще за КДК”.
Припомняме, че през април тази година Община В. Търново отдаде под наем за период от 5 години помещенията на приземния етаж от сградата на ул. “Велчо Джамджията” № 16 на ТАМ. Това се случи в резултат на обществена дискусия за бъдещето на КДК, която започна през есента на 2020 г. Екипите на ТАМ и Социалната чайна във Варна представиха пред обществеността своята визия за превръщането на Клуба в съвременен културно-социален център, който да предложи на местните общности и гостите на града място за диалог и разнообразна програма от културни събития. В същото време идеята е Клубът да предоставя възможности на младежи от рискови социални групи да получат първа работа и подкрепа чрез менторска програма. Стотици хора припознаха каузата и публично заявиха подкрепата си за създаването на това ново и важно за града място. От месец април насам десетки доброволци от България и чужбина се включиха в разчистването на КДК и превръщането му в едно по-приятно място.
Автори на проекта за възстановяване на помещенията на приземния етаж и лятната градина в КДК са архитектите от Atelier IA, които напълно безвъзмездно подкрепят каузата. Деница Инджова-Ангелова и съпругът ѝ Емил Ангелов са основали студиото си през 2017 г., след като преди това са работили по интердисциплинарни проекти в Берлин, Лондон и Ланс.
“Това, което се случва тук, е резултат от обществената енергия, която ни поде и ни въвлече. Ние се познаваме с общността на ТАМ от 2014 г. За КДК научихме през 2020 г. Помолиха ни да дадем съвет кой може да помогне за възстановяването на едно старо, красиво място с богата история и ние решихме да опитаме да направим каквото е възможно. От една много малка задача това прерасна в огромен проект. Оказа се, че работим с къща, която е паметник на културата от регионално и ансамблово значение. За всички нас е изключително важно и нематериалното наследство, което ни е оставил КДК и за което искаме да разкажем”, каза арх. Ангелова. Тя допълни, че постепенно проектът се е превърнал в нещо, което ще събере мозайката на историята на къщата и ще направи моста на приемственост от миналото към бъдещето, да съхрани паметта на това изключително важно за града място.
Самата намеса в интериорния проект е съобразена с контекста на В. Търново, който е много характерен. Градът има специфичен и неповторим пейзаж, типичен с наслояването на историческите архитектурни пластове от Средновековието до днес. Затова пространствата на КДК ще бъдат почистени от компрометираните материали, ще се подчертаят архитектурата и пластиката и ще се покаже всеки един период от историята на Клуба. По този начин ще може да се усети времето преди 150 години, животът на сградата, когато е била място за срещи на културните дейци, както и периодът, когато това е било пицария.
Проектът включва оформянето на три пространства. Едното ще е мултифункционална зала за събития. В нея ще бъдат изградени предстенни панели, зад които ще бъдат скрити всички инсталации. Плоскостите ще са отлепени от пода както физически, така и чрез светлина. Те ще служат като изложбено пространство, като в други ситуации, с помощта на преместваеми мебели, мястото ще се пригажда за провеждането на концерти, театрални постановки, прожекции на филми и т.н . Пластиката на таваните ще бъде подчертана със светлина.
В преддверието, което се явява междинно пространство между мултифункционалната зала и двора, се предвижда покриване на неравния под с микроцимент. Там ще бъде изграден и бар за леки храни и напитки. На това място също ще бъде обособен хоризонт на височина 1,2 м. Над нивото ще продължат да се виждат каменната зидария и куполните тухлени сводове. Планира се смяна на дограмата, която в момента не е в добро състояние. Тя се отваря прекалено малко за целите, които си поставят наемателите на обекта. Дограмата ще бъде подменена с метална, която се отваря напълно и през топлите месеци ще насочва вниманието на посетителите върху цялата арка, поясни арх. Ангелова.
“В нашия проект залагаме основно на светлината и на единен подход от светъл материал в земен тон, близък до цветовете в околната среда, за да оставим историята на сградата да бъде главният герой. Ние се опитваме чрез едни функционални намеси да подчертаем това, което е било”, поясни арх. Ангелова. Тя допълни, че настилката на дворното пространство ще бъде оставена в автентичния си вид. Там ще се изгради и функционална дървена пейка по контура на терасата.
“За нас е много важно този проект да се реализира заедно с общността, защото вече в продължение на 8 години стопанисваме и развиваме подобен род пространство и знаем какви са предизвикателствата. Даваме си сметка колко е важно това място и за нас е от особено значение да се зададе рамката, която да се следва през годините, обслужвайки нуждите на общността”, каза Галин Попов, който в продължение на 10 години се занимава с организиране на културни събития в старата столица и е съорганизатор на ТАМ. Голяма част от средствата, нужни за реализирането на проекта, ще се събират чрез различни дарителски кампании. Те ще стартират след около две седмици, добави Попов, като сподели, че има и много българи в чужбина, които се ангажират с начинанието.
Един от основните проблеми на сградата е нещо, с което наемателите не могат да се справят сами. Това са стъпалата в съседство, които са общинска собственост. От ТАМ имат уверението на хора от Община В. Търново, че проблемът с влагата в помещението на приземния етаж, идваща от външното стълбище, ще бъде решен.
“На това място ще се опитаме да инвестираме и в младите хора по всеки един начин – през култура, през менторска програма, през осигуряване на заетост. Общността е много важна част от това, така че се надяваме местните граждани да приемат тази кауза и да ни подкрепят”, каза великотърновката Мая Донева, основател на Социалната чайна във Варна, даваща първа работа на младежи без родители. Организацията е съмишленик на ТАМ и има намерение да създаде Социална чайна и във В. Търново, като тя ще се помещава в КДК.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново