Председателят на ЛРД “Сокол-1884” Димитър Йорданов: “Държавата получи над 2,5 млн. евро за борба с чумата, а искат ловците да строят трупни ями”

Публикувано на чт, 27 сеп. 2018
1150 четения

На 29 септември се открива груповият лов за дива свиня у нас и над 1100 ловци от великотърновското ЛРД “Сокол-1884” посрещат дългоочаквания старт с известни притеснения, коментира в навечерието на новия ловен сезон пред “Янтра ДНЕС” председателят Димитър Йорданов. Той обясни, че заради заболяването Африканска чума по свинете /АЧС/, вече регистрирано и в България, всяка ловна дружина за своя сметка трябва да изгради трупна яма в ловния си район, където да се обезвреждат животински отпадъци от дивата свиня. Това ще струва най-малко 2000-3000 лв. на дружина или общо над 60 000 лв. за “Сокол-1884”, а ловците нямат тези пари.

Грешка да се натоварват
сдруженията по места

с тази несвойствена дейност, това е работа на държавата и общините. А има отпуснати европейски средства за целта и сумата за борба с АЧС у нас е повече от 2,5 млн. евро. Освен това изискванията на БАБХ са много големи и преди строителство на ямата трябва да се свика комисия от РИОСВ, РЗИ, Басейнова дирекция и ОД на БАБХ, която да определи мястото на обезвреждането на животинските отпадъци и по кой метод да стане то. От друга страна, самата трупна яма трябва да отговаря на определени изисквания, като осигурена надеждна изолация, покрита повърхност с бетонна плоча с отвор и поставен метален капак. Това е вид строителство, има специална наредба как се строи в горска територия, трябва разрешение от Общината. Това са дълги процедури, които не могат да бъдат изпълнени до 29 септември, категоричен е Йорданов. Има и друг проблем, кметове на села забраняват да строим ями в тяхното землище, тъй като при евентуална зараза тя може да се разнесе дори от ямата. Такава забрана има от кмета в Пчелище.
Освен това всяка седмица пристига ново писмо за трупните ями. Веднъж ни казват всяка дружина да има такава, втори път ни пращат образец, трети пък обясняват ямата да бъде непромокаема, писна ни от указания. А и непромокаемата яма е екологическа бомба, появяват се миризми, мухи, при проливни дъждове може да прелее, ако не е затворена добре. Ако направим обикновен трап, в него биоотпадъците се разграждат и стават на тор. Няма опасност да замърсят подпочвените води, каквито опасения има.
Димитър Йорданов сподели и притесненията си от липсата на достатъчно акредитирани лаборатории у нас за изследване на АЧП и трихинелозата. Според нас

трябва да бъдат акредитирани
всички държавни лаборатории

на БАБХ в областните градове. През последните два месеца е констатирано забавяне при оповестяването на резултатите от изследваните проби за повече от 15 дена. А и ловът е бил индивидуален. Сега, с откриването на груповия отстрел на дивата свиня, пробите ще се завишат значително, а ловните дружини не могат да съхраняват отстреляните животни толкова дълго време и да чакат резултатите, тъй като нямат хладилни съоръжения. В тази връзка е необходимо дори разкриването на още лаборатории за изследване на АЧП. Йорданов разказа, че през август при индивидуален лов от “Сокол-1884” били отстреляни две диви прасета. Занесохме пробите в София и чакахме 23 дни за резултатите. А сега след откриване на груповия лов трябва да бъдат изследвани хиляди проби от цялата страна. Абсурд е резултатите да станат от 3 до 5 дни, каквито са уверенията.
Като член на Управителния съвет на Съюза на ловците и риболовците в България, шефът на “Сокол-1884” коментира и статута на Националната организация в момента. Все още Съюзът няма лигитимно ръководство, тъй като група ловци обжалваха последния избор и има заведено дело, а още няма решение. Освен това сега за 1-2 месеца от организацията напуснаха големи ловни дружества от страната и 6-7 дружини в Шуменско, но се чува за отцепване на още сдружения и това е червена лампичка за единството на Съюза. Наясно сме, че в миналото той е бил част от управляващата БКП, а днес членовете са от различни партии, но по отношение на лова сме едно и Съюзът не трябва да се оцветява, той трябва да остане единен, смята Йорданов, който е и бивш депутат от СДС в 39-ия и 40-ия парламент.
Според Йорданов една от основните причини за отцепване на ловните дружества е в ръководството на Съюза и не бива да се винят ловците по места. Единството се нарушава отгоре надолу.
Бедата е, че ако някой гласува против ръководството или за член от него или има своя позиция, става “черната овца” и вече е враг. Не го канят на събрания, макар да е председател на голямо ловно дружество. Или ако има някакви проблеми, те трябва да се разглеждат открито в управителния съвет. А не да се шушукат тук-там, зад ъгъла, по кафенета, в горски стопанства и т.н. Този стил на управление вече залага пробив в единството на Ловния съюз. Ние, от “Сокол-1884”, никога не сме скривали, че нашето предложение за лидер на СЛРБ беше инж. Григор Гогов, голям специалист по лова, а не инж. Васил Василев, чийто избор сега се оспорва в съда. В момента новото ръководство е нелигитимно, документите подписва предишният председател, който общото събрание упълномощи до приключване на делото. Но основната причина, заради която ловни дружества напускат, е че ръководството на Съюза има неправилни приоритети, подчерта Йорданов. Той допълни, че Съюзът трябва да бъде постоянен в действията си, в законодателството за лова и да търси партньорството на държавата.
В момента стопанската комисия на Съюза на ловците е одобрила сума над 500 000 лв. за изграждане на национален музей по лова, а това е една пета от спестените пари на организацията. Излиза, че 1 кв.м от ремонта ще струва над 1000 лв., защото има оферта от фирма. Според Йорданов това е корупционна сделка и в този момент, когато има чума, ние да строим музей просто е неприемливо. Това не може да бъде приоритет на ловната организация, има по-важни неща. Все още съм член на управителния съвет, защото новоизбраният е под въпрос със заведеното дело, и няма да подкрепя такова решение, категоричен е председателят на “Сокол-1884”.
Т.г. имаме нови 27 ловци, които завършиха курса успешно. От тях има три жени, съобщи Йорданов. От нашето дружество всички са готови за новия ловен сезон и винаги са били за партньорство с държавата. Във връзка с чумата всяка дружинка е получила пакет от консумативи за вземане на проби от прасетата, за целта са обучени ловци. Наблюденията са, че т.г. има повече диви прасета от всеки друг път. Надяваме се на добра слука и да няма ранени по време на излетите, пожела Димитър Йорданов.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново