Повече свобода за учителите предлагат от Министерството на образованието

Публикувано на пн, 5 авг. 2019
933 четения

Учителите свободно да планират работата си в клас предлага Министерство на образованието и науката. Предвижда се промяна на наредбите за общообразователната и профилираната подготовка, с която на преподавателите се делегира по-голяма самостоятелност. Тя е свързана с методическото планиране и преподаване, съобразено с възможностите на учениците в класа. Това може да стане възможно в резултат на предвиденото премахване на формалната структура на годишното тематично разпределение. МОН предлага да отпаднат и изискванията за заверката му при преструктуриране.
“Целта е да се постигне по-голяма гъвкавост, оперативност и ефективност в процеса на обучение, а също и да се преодолее съществуващият формализъм. Започва префокусиране от документите към резултатите. На учителя се дава свободата да адаптира своята работа към темповете във всеки конкретен клас, за да постигне очакваните резултати, като в същото време от него се изисква ритмичност на учебните дейности и изпълнение на учебната програма в нейната цялост”, посочват като мотиви за предложените изменения от МОН.
Проектът е изготвен в резултат на срещи с колективите на различни училища. Проведени са и дискусии с регионалните управления на образованието за намаляване на административната тежест. В момента учителите в началото на годината трябва да подготвят разпределение за преподаване на темите в учебната програма, което стриктно да следват. При нужда от промяна в учебния си план те са задължени да поискат и получат заверка от директора. Това подлежеше и на проверки от експертите в регионалните управления.
“Промяната е положителна и съм сигурен, че всички учители ще я подкрепят. Като се подчертава важността на планирането за постигане на целите, поставени в учебните програми по предметите, се дава свобода и най-вече доверие на учителите за постигането им. Новите текстове в наредбите за общообразователната и профилираната подготовка означават и повече отговорности за педагогическите специалисти – не към формата на личния им план за учебната година, а към резултатите на учениците. Което е важното и същественото. Винаги е добре, когато бумащината намалява. Енергията трябва да бъде насочена към качеството”, смята Ангел Янчев, директор на СУ “Вела Благоева” във В. Търново.
“Аз съм за тази промяна. Учениците и класовете са различни. Всеки човек е уникален и е хубаво образованието да не е под калъп. В момента учителите трябва да следват наложени програми и обем материал, който учениците невинаги успяват да затвърдят. Гради се къща без основи. Тази промяна според мен не е достатъчна и е добре да се съчетае с ред други промени. За да има индивидуален подход, класовете трябва да са с малък брой ученици и да може да се подбират учебните предмети според индивидуалните заложби и интерес у децата. Във Варна и София има нов тип частни училища, в които вече се работи по подобен начин”, коментира дългогодишният преподавател в няколко великотърновски училища Катя Иванова.
Илина Керина, която преподава в СУ “Ем. Станев” в старата столица, също подкрепя предложените промени. Тя смята, че това ще улесни и директорите на училищата, особено при нужда от преструктуриране на учебния материал. “Със сигурност и занапред ще има предварително разпределение на темите във времето от страна на МОН, но е хубаво, че учителите ще разполагаме с повече свобода и личен подход”, сподели Керина.
Промените са обявени за обществено обсъждане в срок от един месец.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново