Почитат с изложба 140-годишнината на общественика Йордан Кулелиев

Публикувано на пн, 16 ян. 2017
222 четения

Изложбата ще бъде открита на 16 януари от 11 часа в Регионална библиотека “П. Р. Славейков”, която заедно с Държавния архив във Велико Търново е подготвила експозицията.

140 години от рождението на великотърновския учител, публицист, краевед и общественик ще отбележи с изложба Регионална библиотека “П. Р. Славейков”. Експозицията включва книги и документи и се подготвя съвместно с Държавния архив във Велико Търново. Тя ще бъде открита официално на 16 януари от 11 часа. Чрез изложбата двете институции отдават своята признателност към един от най-заслужилите познавачи и изследвачи на миналото на старата столица.
Библиотеката ще представи книжовната дейност на Йордан Кулелиев, а експонираните материали са от фонда по краезнание. Търновецът е автор на осем книги, които са различни по тематика и съдържание. Изданията са скромни по обем, но обобщават отделни страни на краеведческите му занимания.
Първата, която излиза,през 1904 г., е със заглавие “Търново и сегашното правителство”, обясни зам.-директорът на библиотеката д-р Калина Иванова. През 1927 г., по повод 100-годишнината от рождението на именития наш съгражданин – писателя Петко Р. Славейков, се появява друга негова книга, носеща името на твореца “Петко Р. Славейков 1827-1927”. Друга книга, с която Йордан Кулелиев се издължава на родния си град Велико Търново е “История на църквата Св. цар Борис (бивша Св. Константин и Елена)”. Наред с тези издания са включени други, сред които “Дружество “Здравец” в гр. В. Търново”, издадена 1935 г., “Девическото образование във В. Търново преди Освобождението” от 1936 г., “Нашето село: Пътни бележки”, “Малките добротворци във В. Търново” и др.
В продължение на половин столетие Йордан Кулелиев сътрудничи и редактира в. “Надежда”, “Общински вестник Велико Търново”, в. “Противоалкохолен лист”, “Великотърновски епархийски вести” и др. Освен на тези заглавия, Йордан Кулелиев е автор на повече от 150 статии по различни въпроси, намерили място в централния и местен печат, посочи Калина Иванова. По голяма част от тях са с историческо съдържание – материали, посветени на исторически места, събития, паметници, биографични статии, биографии, посветени на видни наши учители и просветни дейци, публикации за учебното дело в града през XIX век. Съществен брой статии са отредени за женските дружества и обществената дейност на жените през Възраждането. В своите произведения Йордан Кулелиев не подминава и темата за дарителството, което по онова време е било характерна черта на българина. Не остават незасегнати читалищната дейност в града и дейността на дружествата “Отец Паисий”, “Милостивия Самарянин” и “Здравец”.
Роденият на 17 януари 1877 г. във Велико Търново краевед има възможността и привилегията приживе да се нареди сред заслужилите личности на нашия град. Със своята активност Кулелиев се явява като историограф на Велико Търново в областта на просветния и културен живот през епохата на Възраждането. Много от дописките му са отражение на ежедневните културни и икономически събития в града.
В изложбата са включени и материали на държавния архив. Сред тях има свидетелства, снимки и документи от богатия личен фонд на Йордан Кулелиев.
Златина ДИМИТРОВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново