Половината от ражданията с Цезарово сечение се правят, без да има медицински показания

Публикувано на ср, 16 Ное. 2016
478 четения

Здравата бременна жена няма нужда от операция, а от увереност и подкрепа,
твърди преподавателката от Медицинския университет в Милано Антонела Несполи

Половината от ражданията с Цезарово сечение се правят, без да има медицински показания, а препоръките на Световната здравна организация са секциото да бъде до 10 %, съобщи във Велико Търново Антоанела Несполи, преподавател в Миланския медицински университет “Biccoco”. Италианката присъства като лектор на двудневната aкадемия на Алианса на българските акушерки, която се проведе на 4 и 5 ноември 2016 година в старата столица.
В университетската болница на Милано годишно се раждат около 3000 бебета, като ражданията с операция са по-малко от 20 %. Разбира се, има случаи, когато не може без оперативно раждане по медицински показания, за да се спаси животът на майката и бебето. Но здравата бременна жена няма нужда от оперативно раждане, а от увереност и подкрепа, твърди тя. Затова в момента акушерките в Европа се борят да бъдат по-близо до жените и да имат по-голяма автономност в професията си, както са били в миналото. Според Международната федерация на акушерките, много важно е една акушерка да притежава компетенции от знания, умения и поведение. Те показват практически какво тя знае теоретично и какво прави като умения. Тези компетенции трябва да се базират на медицината на доказателствата, а това е най-новият научен подход в акушерството. Работата на акушерката се променя и зависи от мястото на раждането. Несполи разказа, че в Италия жените раждат при домашни условия или в болнична родилна зала. В момента има акушерски практики към болниците и независими акушерски звена, но общо акушерките в страната вярват, че тяхната грижа е едно от решенията за намаляване на медикализацията при раждането, която напоследък се прилага по-често. Този естествен процес започна да се институционализира все повече и така поколение след поколение се създава убеждението, че болничното медицинско раждане е абсолютно необходимо като единствен начин. Така акушерките и естественият физиологичен проблем остават на заден план. Това е рискова култура и контрол върху бременността, защото при раждането лекарите се намесват твърде рано чрез много интервенции. Накрая често се стига до Цезарово сечение. А то не е безопасно и може да има странични ефекти. Проблемът е, че повтаряемостта на секциото се увеличава и създава предпоставка майката отново да избере същия метод при следващото раждане.
Изследвания показват, че
много по-евтино излиза едно
раждане при акушерско звено,
отколкото в една конвенционална родилна зала. Италианката предпочита да се довери на акушерското звено, където заедно с акушерката работят в партньорство, съпреживяват радостта от раждането. В случая и двете страни са мотивирани, независими и еманципирани. Ние се опитваме да наложим този модел в Италия и той е стремеж към естественото раждане, за което си мечтае всяка жена, но понякога се случва и разминаване, коментира Несполи. Според нея самата култура днес тласка жената към планираното Цезарово сечение.
В миналото жените са били по-свободни, макар да са имали по-малко информация. Вътрешно са чувствали кое е правилно и кое не за тяхното бебе. Днес раждащата жена търси у акушерката професионални умения и лични качества.
Когато италианката отиде на преглед в началото на бременността, акушерката прави оценка на риска и дава препоръки за здравословен начин на живот. За да направи тази оценка, тя използва международно признати протоколи. Повечето млади жени в Италия имат добър статус и при тях се отбелязва нисък риск при раждането. Тогава самата акушерка ще бъде основният доставчик на здравни грижи и няма нужда от лекар по време на бременността и раждането. Но когато има висок риск, бъдещата майка вече ще бъде обслужвана и от лекар в партньорство с други специалисти. Несполи подчерта, че за акушерките е много важно да се прави това разделение на ниско и високорискови бременни жени, като се използват и акушерски национални протоколи за всеки триместър на бременността, издадени от Министерството на здравеопазването. Разделението акушерката да изражда сама нискорисковата родилка е много важно за автономността на професията, заяви Несполи. Тя допълни, че в случая се прилага медицина, базирана на доказателства, която си има свои правила. Ако те не се спазват точно, процентът на Цезаровото сечение се увеличава.
В Италия е постигнато единно становище кога да се вика лекар при раждането, кога да се използва окситоцин, кога да се прави епизиотомия. В тази връзка за миналата година при 3000 раждания в Университетската болница в Милано 30 % от жените са пожелали епидурална упойка за обезболяване. При 23 на сто от родилките е използван окситоцин, а при 15 % от тях се е наложила епизиотомия. В крайна сметка при 1100 жени с нисък риск 400 от тях напускат родилната зала без никаква интервенция.
През последните 20 г. все повече
италианки раждат над 30 г.
Италия има и друг сериозен проблем, в страната постоянно се увеличава миграцията и сега 30 % от общия брой на раждащите жени са емигранти, отчете Несполи. Преселенията са предимно от Северна Африка, където има здравословни проблеми. Като обща болест за човечеството е затлъстяването, особено сред жените, което е проблем за всяка бременна жена и родилка. Всичко това праща тези жени в групата на високорисковите при раждане.
Сега голямото предизвикателство пред акушерството в Италия е как да се избегне първичното Цезарово сечение чрез организационни и културни промени. В тази връзка е напрпавен списък от 9 мерки. Сред тях са мониторинг на резултатите при раждане – акушерките да пишат доклади за грижата при нискорисковите жени, да имат координатор за акушерската работа, да се прави селекция на риска, да има работа в екип, непрекъснати обучения за спешна ситуация и др. Според Несполи са много важни седмичните срещи на екипа в родилното отделение, на които се обсъждат всички раждания. В университетската болница в Милано на тези срещи присъстват и студенти. Отделно се правят и месечни студентски срещи по акушерство. Макар да живеем във века на новите технологии, при 25 процента от нискорисковите бременни жени използваме добре познатата акушерска слушалка за проследяване на тоновете на бебето, заяви преподавателката.
В Италия при всяка жена с индуцирано (предизвикано изкуствено с медикаменти)/ раждане се прилага епидурална упойка, каза още Несполи. Освен това се практикува раждане под вода, разходки, смяна на позициите и други методи. Практиката е една акушерка да обслужва една родилка и двете са непрекъснато заедно. В страната има училища за бременни жени към държавните болници, а обучението се финансира от държавата. Бъдещата майка заплаща само символична такса от 30 евро за курсовете.
Несполи разказа също, че една родилка може да си избере акушерка за раждането, но услугата е платена и за сметка на бременната жена. Това обаче не е разпространена практика в Италия. Държавата е осигурила качествена акушерска грижа на всяка жена и няма нужда тя да плаща допълнително. Въобще нямаме причини да си избираме медицински екипи за каквато и медицинска помощ, уточни преподавателката.
В Италия родилката престоява два дни в болницата, след това се прибира вкъщи. Несполи призна, че следродилната грижа към жената не е добре организирана при тях и сега усилията на акушерството са това да бъде преодоляно.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново