Плаж и къща за лодки край брега на Янтра изграждат студенти на ул. “Крайбрежна”

Публикувано на чт, 31 юли 2014
1078 четения

Проектите на младите хора са разположени на ул. “Крайбрежна”, пансиона на БДЖ и двора на Хуманитарна гимназия.

Плаж на няколко нива на брега на Янтра, павилиони, понтони и още десетки арт инсталации преобразяват Велико Търново до края на седмицата. Атрактивните творчески проекти вече втора седмица реализират около 550 студенти по архитектура от цяла Европа. Благодарение на фантазията и таланта на младите архитекти красиви, но позабравени кътчета от старата столица отново ще оживеят. Идеите на младите хора са разположени на три места в града – улица “Крайбрежна”, пространството около паметника на Асеневци и също до пансиона на БДЖ и двора на Хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий”. Студентите са участници в Европейската асамблея по архитектура, която за първи път се провежда във Велико Търново и в България въобще.
Младите хора са се заели да превърнат поречието на Янтра в привлекателно място не само за туристите, но и за великотърновци. В един от зелените оазиси край реката те реализират три от проектите, които ще останат трайно в градската среда. Вече са построени основите на павилиона “Boathouse”, който са проектирали Рори Ранкен и Колин Маклилънд от Кралския университет на Северна Ирландия. Двамата ръководители на проекта работят в екип с 19 студенти от различни държави. “С тази къща за лодки ние искаме да възстановим връзката на местните хора с реката. Ние направихме задълбочено проучване на историята на Велико Търново и установихме, че Янтра е изиграла основна роля за възхода на града и неговото утвърждаване за столица на Второто българско царство. Индустриалното развитие на града след Втората световна война също се дължи на реката, защото построените заводи не могат да функционират без вода. За съжаление, в тези години реката е била използвана и за изхвърляне на отпадъци. С нашия проект ние целим да покажем на търновци и гостите на града естествената красота на Янтра”, обяснява Рори. Той и колегата му са се запознали с мястото по снимки в интернет, но с пристигането си във Велико Търново се наложило да коригират проекта заради даденостите на терена. Конструктивните планове към разработката на ирландците са дело на български архитекти.
Къща за лодки на Рори и Колин ще се простира на площ от 50 кв.м и ще бъде изградена изцяло от дърво. Отпред ще има голяма тераса с изглед към реката, където хората ще могат да си почиват на прохлада и да се любуват на живописната гледка. Рори сподели, че участва за втори път в Европейската асамблея на студентите по архитектура. “Във Велико Търново си прекарваме чудесно. Мечтата на всеки архитект е да разполага с подходящи материали и хора, за да реализира проекта си, а тук това се случва на 100 %”, не крие удовлетворението си гостът.
Испанецът Франциско Родригес е автор на оригиналната разработка за понтоните “Walden”, благодарение на които непосредствено до къщата за лодки ще се оформи плаж на няколко нива на брега на Янтра. Младият архитект е бакалавър от университета в Мадрид, а сега следва магистратура в Политехниката в Милано, Италия. “Идеята се роди, когато видях снимки на мястото. С този проект искаме да възродим тази зона и да накараме хората да идват да си почиват тук”, признава Франциско. Около 30 дървени платформи с размери 2,40 на 1,20 м ще бъдат разположени на различна височина по поречието на реката. На тях ще могат да лежат само по един-двама човека. “Янтра сменя нивото си през различните периоди от годината. Някои от понтоните ще бъдат наводнявани, но други ще остават непокрити. Така тази арт инсталация ще се променя във времето, но и ще може да се ползва от търновци”, допълва студентът. Той сподели, че идва за първи път във Велико Търново и е приятно изненадан от невероятната атмосфера, която цари тук.
Третият проект в района на улица “Крайбрежна” е на Христо Димитров и носи името “Обратно към корените”. Той и неговите колеги са се заели да направят въздушен плет, който завършва с пейка с уникален дизайн. Павилионът ще се превърне в зона за отдих край реката и ще въвежда посетителите към плажа и къщата за лодки. “Основна цел на този семинар е колегите да се научат да опознаят традиционните балкански строителни техники, каквито са създаването на жив плет с помощта на клони, керпичният градеж от кал и типичните мазилки”, разказа Димитър Рахов, който е сред организаторите на търновската EASA. До брега на Янтра ще стигат и бетонните стъпки, които изграждат студентите, провокирани от даденостите на малката уличка “Тунел”, до която се стига през улиците “Гурко” или “Крайбрежна”. Там работят Росина Шатърова и нейната колежка Елина заедно с международен екип.
С монтиране на стоманени греди започна реализирането на един от най-зрелищните и атрактивни проекти, разработени в рамките на форума. Тежките конзоли, които са носещата конструкция на “Небесна разходка”, бяха поставени миналия ден с помощта на кран. Оригиналната идея на французина Матю Бордрой е да бъде създадено съоръжение, което излиза над линията на фасадите на сградите на ул. “Стефан Стамболов” и да позволява на хората, които ще застанат на него, да имат видимост 180 градуса. То ще позволи старият град, Боруна и Янтра да бъдат видени по начин, по който никой никога до сега не е виждал. Съоръжението ще бъде особено атрактивно и за правенето на снимки и видеоклипове, които по уникален начин ще покажат красотата на природата и архитектурата на Велико Търново.
Платформата се намира на една от панорамните тераси, разположена между хотелите “Панорама” и “Рачев Болярски”. “Конзолата излиза на три метра пред фасадата и ще бъде във формата на трапец. Най-предната й част ще бъде с широчина само 60 см, което ще позволява там да застане само един човек. Съоръжението ще бъде обезопасено с дървен парапет с височина над 1,20 м”, обясни Димитър Рахнев. Той допълни, че този проект е съгласуван с главния архитект на В. Търново. Неговото одобрение трябва да получат и още около десет студентски разработки, които до края на седмицата ще променят облика на града в позитивен аспект и ще създадат зрелищни пространства за култура и почивка.
Рекордните 42 конструктивни и теоретични проекта, инсталации, пърформанси и други привлекателни атракции ще бъдат реализирани в рамките на търновската асамблея. Те са селектирани от общо 120 разработки, предложени от млади архитекти от цяла Европа, а такъв интерес не е имало в 34-годишната история на EASA, призна с гордост Димитър. Съвсем скоро атрактивна градска мебел ще предлага удобствата си на жители на града и туристи. Други четири павилиона ще събират ученици, студенти, младежи и възрастни да разпускат заедно, а медийните работилници EASA TV и ежедневникът “Дъждобран” отразяват неспирно случващото се в града. Атрактивната интерактивна инсталация “Syntesizer” ще превърне градски пространства в музикален инструмент, който свири според движението на хората, а Европа най-накрая ще реши проблема с азбуките – Солунските братя и латинските им колеги влизат в symбиоза с работилницата “Lightype”, която разработва нова смесена азбука и я показва в градската среда като скулптурни намеси.
Около 350 000 лв. е общият бюджет на Европейската асамблея на студентите по архитектура във Велико Търново. 90 на сто от средствата са осигурени от спонсори, а останалата част от общината, обществени и професионални организации. В изработването на уникалните придобивки ще бъдат вложени 25 000 винта, 30 000 пирона, 80 кубика дървен материал, 100 литра лакове, 26 кубика бетон. Търновци и гостите на града ще могат да разгледат реализираните проекти в събота.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново