Петима Николаевци празнуват във Великотърновския общински съвет

Публикувано на пт, 6 Дек. 2013
1077 четения

Със съпругата му Цвета Ашикова.

Името Николай е най-разпространено сред великотърновските общински съветници. Името на покровителя на рибарите, моряците, пътешествениците и банкерите носят петима местни законотворци. На 6 декември Българската православна църква отбелязва празника на Свети Никола (Никулден).
В православната вяра на българите светецът Николай, чието име означава “Побеждаващ”, се почита и като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света, нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят – рибите и водните демони. На този ден се украсяват коледните елхи, а на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи (най-често това е пълнен шаран). На празника да уважат именника в дома му идват близки, приятели и познати, които не е задължително да са били поканени. Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именник.

 

Със съпругата му Цвета Ашикова.

Николай Ашиков пази сабя от Сръбско-българската война

Председателят на Великотърновския общински съвет Николай Ашиков носи името на дядо си по майчина линия – Колю. Той беше достолепен българин – висок почти 2 м и поне 130 кг, активен борец против фашизма и капитализма, осъден на смърт в Сливенския затвор, но 9 септември 1944 г. го спаси от изпълнение на присъдата, разказва Николай Ашиков. Преди да почине, дядо му работил в помпената станция в ямболското с. Симеоново. Често вземал децата при него и ги учил да ловят риба. Правихме си въдици, за които на шише навивахме кордата или на прости шибалки. Сега имам всякакви модерни рибарски такъми, които не съм разпъвал поне от 2-3 г., разказва Ашиков. Страстта му обаче са корабите. Все не намира време да сглоби макета на една испанска фрегата. Остават му да привърже текилажа и да сложи платната, но засега не се знае кога това ще се случи.
Преди 2 г. за Никулден приятелите подаряват на Ашиков оригинална сабя от Сръбско-българската война. Пожелаха ми да бъда пълководец и да показвам пътя, а не да сека глави, разказва той.
Днес Николай Ашиков посреща Никулден на няколко етапа – с колеги, приятели и семейството си.

 

Арх. Георгиев пред традиционния Никулденски шаран.

Арх. Николай Георгиев е майстор на рибената чорба

Арх. Николай Георгиев също е кръстен на дядо си Никола по майчина линия. Гордее се, че носи точно това име. Казва, че до сега не му се е налагало да търси специална подкрепа от покровителя си св. Николай и твърди, че добре се справя с плуването във водите и на живота, и на професионалното поприще. Съветникът от “Новото време” е запален ловец и рибар. Заради прекомерната си професионална заетост все по-рядко му остава време за въдиците, но понякога ходи на ловни излети. Разказва, че преди петнадесетина години с приятели на язовир в Северна България на дънна въдица уловили толстолоб, чиято глава тежала цели 8,5 кг. Нямахме кантар, с който да измерим цялата риба, но с приятеля ми Росен отразяхме главата и я подарихме на наш другар, запален рибар, за да му докажем, че сме по-добри от него. С останалата част от огромната риба компанията си устроила няколкодневно празненство.
Арх. Георгиев е всепризнат майстор на рибената чорба. Последно я е правил от речни риби, асорти тази пролет. Готви я по рецептата на баща си арх. Стефан Георгиев – лук, малко морков, домати, девесил, чубрица и задължителната тайна подправка – триге. Получава се от засъхналата като камък винена утайка, която се смила на прах. В чорбата тригето се стопява и й придава характерен кисел вкус, обяснява арх. Георгиев. За него именният му ден е по-тачен празник от рождения ден.

 

Николай Илчев с двамата си сина – Илчо и Александър.

Николай Илчев по няколко пъти зарежда телефона си на Никулден

6 декември е знакова дата за семейството на адвокат Николай Илчев. Съветникът от БСП разказва, първоначално тази дата е била запазена за рождения ден на баща му, а след неговата кончина тя е отредена специално за честването на Никулден.
Николай Илчев е от борческия род на балканджията Колю-Вихъра и е единствен внук на бележития си родственик. Кръстен съм на дядо си Никола по бащина линия и съм горд, защото това име задължава. Когато днес кажа чий внук съм, няма човек в село Чакали и целия Еленски балкан, който да не благоговее пред дядо ми – истински българин, балканджия, родолюбец, работлив, почтен, добродушен, отзивчив. Дядо ми е починал преди 40 години и днес аз имам задължението да пазя името му, защото, както казва друг виден българин, човек не може да си избере кога и с какво име да се роди, но може и трябва да работи за името си, разказва Николай Илчев.
За празничната трапеза на Никулден в семейството на Николай Илчев задължително има шаран и рибена чорба. Всяка година майстор на чорбата е именникът, който се слави като добър кулинар. Тайната ми е, че я права задължително от три вида сладководна риба, която се обезкостява след сваряването, разкрива рецептата си Николай Илчев.
На Никулден му се налага по няколко пъти да зарежда мобилния си телефон, за да отговори на пожеланията за здраве. Радва ме, че всяка година тези обаждания се увеличават, казва именникът.

Инж Николов с тримата внуци, най-малкият в средата е Николай.

Родът на инж. Николай Николов пази името от пет поколения

Пет поколения мъже в рода на инж. Николов носят името Николай. Началото е сложено от пра-прадядо му Никола. Днес средният от тримата му внуци е продължителят на родовата традиция, предаваща името на св. Николай. Мирликийският чудотворец е един от жалоните на Християнството и символ на безкористността, която днес много липсва в обществото ни, коментира общинският съветник от “Движение Царевград за Велико Търново”.
За семейството му Никулден е свят празник. Още от дете помня, че баба приготвяше празнична трапеза, на която специален гост беше свещеникът, който ни беше съсед, и след благословията му дядо Никола черпеше. В днешно време празникът на св. Николай е обсебен с много меркантилност и неща, изведени извън божественото, коментира инж. Николов. Първо трябва да отдадем почит на светците и после да отделим време на човешкото, затова на празника първо ще бъде отслужена литургия в параклиса “Св. Мина”, а после с колегите ще се почерпим, както и вечерта с най-близките роднини. Общо взето, става като една сватба, но празниците са за това, разказва именникът. Инж. Николай Николов най-обича пържената риба. Първо рибата трябва да е прясна. Почиства се добре, после се прави кашичка от брашно и вода за панировка и се пържи в много сгорещено олио за хрупкава коричка.
Пожелавам на внуците си и на най-малката си внучка да имат свободата, с която да направят свободния си избор, казва правнукът на Уста Върбан, дясната ръка на майстор Колю Фичето.

 

Д-р Николен Стойнов в кабинета си в МОБАЛ.

Д-р Николен Стойнов не се разделя с иконата на свети Николай

Д-р Николен Стойнов е наследник на тракийските българи. Дядо му Нико е бежанец от Одринска Тракия и е бил едва 3-годишен, когато семейството му се заселва в Ямболско. Дядо ми е бил художник и фотограф, пристигнал в Търново, където се влюбил в красивата болярка Елена, оженил се за нея и останали тук. От дядо си нося чертите на широкоскроения човек. Дано да съм като него земен и отдаден на приятелите, разказва общинският съветник, който втори мандат е от групата на ГЕРБ. Дядо Нико винаги носеше със себе си малка икона на св. Николай, подарена му от монах. Разказвал ми е, че тя му помагала в живота, дори го спасила на фронта, продължава с родовата си история д-р Стойнов.
Пет-шест дена след раждането си малкият Николен стои без име. Майка ми е решила да ме кръсти на дядо Нико и баба Елена, но името Николен го нямало в задължителния списък с имена за новородените. Успяла да се пребори, ходила дори при кмета и ми дала името, казва д-р Стойнов.
След като започнал работа като хирург и името му станало популярно сред търновци, много млади семейства започнали да кръщават момчетата си Николен. Без да искам, съм основателят на модата на това име, но то е красиво и оригинално, посочва д-р Стойнов и казва, че познава поне четири такива деца, някои от които вече тийнейджъри.
Иконата на св. Николай е много ценна за мен. Имам една малка икона и когато сменям колите си, тя е първото нещо, което премествам. Светецът ме пази в кабинета ми в болницата и у дома, разказва именникът.
Никулден е тачен празник в рода на д-р Николен Стойнов. По времето на комунизма го празнувахме с пържоли и червено вино, сега от години правим рибник и шаранът е основното блюдо. Чистим люспите с пожелание за здраве и берекет и го пълним с орехи, разказва докторът.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ и личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново