Първият дигитален център за културни съкровища откриха в библиотеката

Публикувано на чт, 18 февр. 2016
1394 четения

Робот с европейска награда за иновации сканира по 10 стари книги на час

Първият у нас дигитален център за запазване на културните съкровища работи в Регионална библиотека “П. Р. Славейков” във Велико Търново. Близо 220 000 лв. са вложени за техническото оборудване на центъра, а най-ценната придобивка е робот, който е истинска революция в сканирането. Високоскоростният скенер е носител на европейската награда за иновации. Чрез него могат да се обработят между 2500 и 3000 страници на час или около десет книги. Сканирането е автоматизирано, а готовият продукт е с много високо качество. Страниците се засмукват с вакуум, това ги щади и е особено ценно при старите книги, обясни д-р Никола Бажлеков, управител на фирмата, която се грижи за оборудването.
“Приветствам усилията на ръководството на библиотеката. Те са сред първенците в региона по реализиране на проекти за запазване на културно-историческото ни наследство”, заяви зам.-кметът Ганчо Карабаджаков при откриването на центъра. Модерното оборудване беше представено пред представители на Общината, специалисти, студенти и партньорски организации.
Два стационарни дигитални центъра са оборудвани в библиотеката, а средствата в размер на 363 126 евро бяха спечелени по норвежката програма. Парите са отпуснати по проекта “Дигитална културна съкровищница “Север +”. Най-ценните старопечатни и ръкописни книги, стари снимки, планове и чертежи на библиотеки, музеи, галерии и местни архивни сбирки на партньори от Северна и Централна България предстои да бъдат прехвърлени на дигитален носител.
Според първоначалните проучвания трябва да бъдат дигитализирани 5000 издания. Най-старата сканирана и съхранена в електронен вариант книга е “Неделник” от 1806 г., която е притежание на Регионалната библиотека в старата столица. Старите книги се сканират страница по страница и се запазват в PDF формат. Проектът осигурява и специален софтуер, който може да превърне документа от PDF в уърдовски файл и така изследователите имат възможност свободно да оперират с текста онлайн. Така в интернет вече могат да се ползват свободно около 20 000 книги.
В рамките на инициативата е закупен и 3D скенер, а с него ще бъдат дигитализирани около 500 предмета, които се съхраняват във фондовете на Регионалния исторически музей. На цифров носител ще бъде прехвърлен и целият архив на отдел “Култура и културно-историческо наследство”. Чертежи, планове, снимки на сгради във Велико Търново, повечето от които вече не съществуват, ще бъдат съхранени за поколенията, посочи шефката на Дирекция “Култура” Нелина Църова.

Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново