Новите технологии оставиха пощальоните без работа

Публикувано на чт, 19 Дек. 2013
735 четения

Кога за последно сте получавали поздравителна картичка по пощата? В плик, с надпис с химикалка и залепена марка? Този начин да зарадваш свой близък вече е ретро. Много по-лесно е да изпратиш пожелание във Фейсбук, още повече, че можеш да вкараш 100 човека в група и само с едно натискане на бутона да отправиш поздрав на всички. Тази размяна на картички през социалните мрежи измести дори SMS-ите с “Честита Коледа!”, които само до преди две години бяха истински хит.
Колкото и да е тъжно, електронните честитки постепенно изместиха традиционните коледни картички. Така новите технологии оставиха пощальоните без работа. Спомням си времето, когато пощенските кутии на всеки дом се претрупваха с поздравителни новогодишни картички, а сега получаваме единствено фактури за неплатени сметки, известия за погасителни сметки в банките и рекламни брошури. Оказва се, че много хора избират електронния вариант да поздравят близки и приятели за по-голямо удобство. Не им се налага да обикалят по магазините и не се занимават с надписване на пликове. Спестяват си и разходката до пощата, за да ги изпратят. И най-важното не харчат пари, защото Интернет ни дава всичко, срещу съвсем малко усилие от наша страна.
Не си ли струва обаче да се потрудим малко повече, за да зарадваме любимите си хора? Уникално е усещането да отвориш пощенската си кутия и с изненада да намериш вътре коледна картичка от любими хора. Освен това, когато подаряваме, ние винаги влагаме частица от себе си. Усети ли това, получателят ще се зарадва още повече на жеста.
А колкото и оригинална да е електронната коледна картичка, не може да се сравни с красивата и вече старомодна нейна по-голяма сестра, надписана собственоръчно с любов. Тя има още едно предимство – можем да я сложим на видно място в дома си и винаги, когато я погледнем ще се сещаме за човека, който ни я е изпратил. Електронната си седи затворена в пощенската кутия и не може да предизвика същите емоции.
Самата подготовка на поздравленията също носи духът на празника. Това е още един повод семейството да се събере и да направи нещо заедно. Ако имате деца, е чудесен начин да ги ангажирате. Може да предложите те сами да изработят коледните картички. Няма нищо по-хубаво от това за празника да получиш весела, рисувана от детска ръка картичка. Друга идея за картички са снимките. За по-близките си хора може да поръчате красиви семейни снимки във вид на коледни картички. Каквото и да изберете, направете го с любов и покажете на хората, че те са важни за вас и ги обичате. Времето ни тук и сега не е безкрайно, не забравяйте това.

В края на XIX век първите родни честитки се произвеждат в Германия

Корените на обичая за изпращане на поздравителни картички могат да бъдат проследени до древен Китай, където започнала размяната на поздравления по случай Нова година. Но има данни и за древен Египет, където тези съобщения били под формата на папирусни свитъци. Най-ранните ръчно направени хартиени поздравителни картички в Европа се появили през 1400 г. Известно е, че още преди XIV век в Германия изпращали поздравления по случай Нова година, изрязани върху дърво. А първите хартиени картички по случай свети Валентин били разменени в различни части на Европа в началото на XIV век.
Историята на първата коледна картичка започва преди около 170 години, когато англичанинът Хенри Коул дръзнал да наруши британските традиции. По онова време хората си разменяли пожелания за празника с помощта на литографии, специално украсени и прилежно изписани за повода. Но сър Коул решил да се улесни, като помолил художника Джон Хорсли да му направи 40 еднакви литографии, които да разпрати на близки и приятели. На картичката авторът нарисувал семейството на английския аристократ на фона на библейски картини и традиционна празнична украса.
Говори се, че сър Коул така и не изпратил коледните картички. Идеята обаче допаднала на много хора и скоро се превърнала в печеливш бизнес. Днес са запазени 12 от 40-те литографии на Хенри Коул, станали мечта за всеки колекционер. Една от тях е разиграна на търг и е продадена за 22 хил. лири, с което остава в историята като най-скъпата картичка в света.
Постепенно идеята за коледните картички заразила света. Първата коледна честитка в Русия датира от 1898 г., а за усъвършенстването на модела й бил нает един от най-популярните и талантливи руски художници. В САЩ пък Луис Пранг побързал да изобрети специална техника, която да прави картички, използвайки 20 различни цвята. Той убедил най-добрите художници и поети да работят за него, за да превърне коледната картичка не просто в честитка за празника, а в истински шедьовър. Така с времето се родил и образът на Дядо Коледа.
Първата коледна картичка в България била изпратена през 1885 г., а три години по-рано се появява и първата новогодишна. Първоначално родните честитки се произвеждали в Германия, като допълнително се добавял текст на български. Традицията е въведена от княз Фердинанд I, който станал и притежател на първата илюстрована коледна картичка у нас. От тогава фамилията Сакскобургготски събира уникални по рода си поздравителни картички и днес държи една от най-богатите и ценни колекции в света.

Пощенските марки със снимка на внучето са хит преди Коледа

Пощенските марки със снимка на внучето са истински хит в дните преди Коледа. От новата услуга на “Български пощи” масово се възползват млади семейства, които искат да изненадат по оригинален начин бабите и дядовците. Няма по-голям подарък да получиш картичка с топли пожелания за светлия празник, а на плика да се усмихва твоят наследник.
Персонализираната марка с винетка е с променлив тираж и се прави по поръчка на клиента. Той избира вида на изображението, което може да е свързано със семейни тържества, домашни любимци, празнични традиции, фирмени лога и кампании и др. Цените на марките са различни в зависимост от номинала им и количеството поръчани листа. За 4 листа например с по 12 марки с номинал 65 стотинки трябва да платите 22 лева. За 100 листа с персонализирани марки пригответе 15 лв.
С наближаването на коледните празници поръчките на специалните стикери за писма се увеличават. Оригинален подарък е, когато целият комплект от 12 марки с винетки към тях, отпечатан върху лист А4 формат, се облече в рамка. Така се получава картина, която напомня по необичаен начин за важен повод в живота ни.
Друга услуга на “Български пощи” позволява изпращането на истинска пощенска картичка директно от телефона. Необходимо е само да изберете подходящата снимка от телефона си, да въведете точния адрес на получателя и да натиснете бутона “Изпращане”. В печатния център на пощата този фотос се превръща в луксозна честитка, на чийто гръб е отпечатано вашето лично послание, въведено от телефона. След това картичката се поставя в плик и се доставя на получателя. И това само срещу 2,40 лв. с ДДС, независимо дали картичката е за страната, или за чужбина.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново