Носителят на наградата “24 май” Васил Иванов мечтае да прави наука в областта на химията

Публикувано на ср, 24 май 2017
490 четения

Васил Иванов от Природо-математическата гимназия “Васил Друмев” е новият носител на наградата “24 май” за най-изявен абитуриент на община Велико Търново. В Деня на българската просвета и култура зрелостникът ще получи приза, който е в левовата равностойност на 1000 евро. Негов достоен опонент в състезанието беше Анджела Ангелова от Езикова гимназия “Проф. д-р Асен Златаров”.
И двамата номинирани за най-престижното отличие за ученици на община Велико Търново завършват с пълно отличие средното си образование. Носители са на лауреатски звания от национални олимпиади. Васил е отдаден на науката и иска да се занимава със създаване на нови продукти в областта на химията. Анджела е творческа натура с куп изяви в областта на испанския език, а паралелно с това развива лидерските си умения, пише, снима, практикува различни спортове.

Васил Иванов мечтае да се занимава с научна работа в областта на химията и природните науки. Най-силно го привличат физикохимията и органичната химия, но на коя от двете научни области да се отдаде, все още не е решил. “Благодарение на органичната химия можеш да направиш много. Само няколко елемента от таблицата на Менделеев са достатъчни, за да се получат различни интересни съединения. Те могат да са от полза на човека, но и да му навредят, като например експлозиви и бойни отровни вещества. Всички лекарства също са сложен синтез, който някой голям учен е изобретил някъде. Физикохимията пък е изключително теоретична, което ти помага да разбереш как функционира всичко в реалния свят”, обяснява абитуриентът.
Васил завършва с пълно отличие паралелката по биология и здравно образование в ПМГ. Той е бронзов медалист от Европейската олимпиада по природни науки в естонската столица Талин през 2016 г. След серия от контролни състезания търновецът стана част от националния отбор на страната. Със своята иновативна разработка младежът успя да впечатли членовете на международната комисия в Талин, която присъди на българския тим и своята специална награда.
Васил от годините е в Топ 10 на най-добрите млади химици в България. Последното му отличие е лауреатското звание от Националната олимпиадата по химия и опазване на околната среда, благодарение на което придоби и студентски права с оценка Отличен 6.00 в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. С отличното си представяне той отново влезе в състава на разширения национален отбор по химия. Сега нашият абитуриент има шанс да се пребори за място в отбора, който ще представя България на Световната олимпиада по химия в Тайланд през юли 2017 г. Дванадесетокласникът се готви усилено в Химическия факултет на СУ за предстоящото контролно.
За своите постижения в областта на химията две поредни години Васил получава стипендия по наредбата за закрила на деца с изявени дарби. Той е призьор и от националната “Цветна олимпиада”, където се състезава в областта на информационните технологии. С дистанционно управляван действащ макет на екологичен реактор за електроцентрала ученикът е получил награда и от Националното състезание по природни науки и екология в Бургас.
Зрелостникът признава, че се запалил по химията в 8 клас в ПМГ покрай преподавателката си Даниела Маноилова, която още тогава започнала да подбира хора за участие в олимпиади. “Стана ми интересно, защото колкото повече навлизаш в дадена област, толкова повече любопитни неща откриваш. А и госпожата е толкова отдадена, посвещава ни цялото си свободно време. Работи с нас включително и в съботните дни. Не познавам друг учител, който да го прави”, споделя Васил.
Твърди, че да изкарваш само шестици в училище не е никак сложно, просто е въпрос на правилно планиране. Трудности му създавал единствено немският, но и с него успял да се справи за отличен. Признавам си, че понякога за олимпиадите съм отделял повече време, отколкото за уроците в училище, усмихва се младежът.
А след това обяснява, че благодарение на участието в многобройни състезания през последните пет години в училище се е научил как да запази самообладание дори в най-сложни ситуации. “Затова нямам проблем с изпитите, а матурите наистина бяха лесни. Всички мои съученици бяха много притеснени, а за мен са нещо нормално – обстановката и правилата, бързо свикваш с тях. Иначе на състезания е много приятно, защото можеш да покажеш какво те интересува и какво си научил в дадена област много над училищно ниво. Специално за олимпиадата по химия след националния кръг се стига на ниво 3 курс в университета. За някои може да е прекалено, а за мен е интересно и стимулиращо”, обяснява Васил.
В свободното си време, освен с химия, се забавлява с електроника и компютри. Прави приложения за мобилни телефони и различни електронни джаджи. Един от интересните проекти, в който е участвал, е в областта на физиката. “Не се получи, но пък доста се потрудихме. Трябваше да сглобим детектор за космически лъчения. Аз правих термометър, който да следи температурата – да включва и изключва охлаждането. Не стана, защото не успяхме да си намерим кутийка с добра топлинна проводимост, но наистина беше интересно”, разказва отличникът.
Той все още има известни колебания къде да продължи образованието си, но като цяло се е насочил към специалност “Химия” в СУ. След бакалавърската степен вероятно ще запише магистратура в чужбина.

Анджела Ангелова иска да обиколи
света и да помага на хората

Анджела Ангелова мечтае да обиколи света и да помага на хората. Все още не е избрала с какво иска да се занимава в бъдеще, защото интересите ѝ са изключително разнообразни. Привличат я изкуството, чуждите езици, фотографията, спорта, но се интересува задълбочено от йога и масажи. Един от вариантите, който също се върти в главата ѝ, е да стане стюардеса. “Няма да вземам прибързани решения, защото не искам просто да продължа образованието си в някой университет, а да уча това, което наистина ще ми бъде полезно и интересно. За да направя този труден избор, съм си дала срок от една година. През това време ще работя. Ще изкарам курс за класически масаж и ще се опитам да сформирам група по йога във Варна, където ще живея с моята майка”, споделя чаровната абитуриентка.
Анджела е от Белене и завършва профил “Чуждоезиков” с испански и английски в Езикова гимназия “Проф. д-р Асен Златаров”. Тя е лауреат от Национална олимпиада по испански през 2017 г., където заема и първото място. През последните години редовно се класира на призови места в националния кръг. Печелила е награди от конкурси за разказ на испански, фотографии и късометражни филми. Участва редовна в различни младежки и доброволчески инициативи. Шампион е по карате и хандбал, но се изявява и в областта на йогата, като дори е защитила сертификат за йога инструктор.
“Повечето мои съученици бяха избрали испанския заради любими песни, изпълнители или филми. На мен ми харесваше как звучи този език и исках да мога да го говоря. Благодарение на усилените занимания по езика в училище за мен са един нов свят. Испанската култура е изключително богата, а с времето открих, че доближава до моя темперамент и енергия. Испанците са много слънчеви и позитивни, а общуването с тях е истинско удоволствие”, споделя Анджела. Досега е била само в столицата Мадрид, но иска да опознае Южна Испания и Латинска Америка. В годината, която е решила да се посвети на размисъл, планира да прочете в оригинал на испански “Дон Кихот” на Сервантес и “100 години самота” на Габриел Гарсия Маркес.
Себе си определя като перфекционист, което, по думите ѝ, е нож с две остриета. “Да се стремиш винаги да си перфектен изтощава, но пък това ме е научило да съм отговорна. Казвала съм си, че вероятно няма да използвам знанията по повечето предмети в училище и няма смисъл да се старая винаги за шестици. Но се оказва, че трудът, който съм полагала, ме е научил на постоянство, на дисциплина и най-важното “ да анализирам”, твърди младата дама.
Като цяло я привличат хуманитарните науки, а повече усилия полагала, за да се справи с материала по биология, химия и математика. “Много съм благодарна на моя клас, защото през годините съм получила огромна подкрепа от всички мои съученици. Когато идваш от по-малък град, не разчиташ на радушен прием, но при мен не беше така. Попаднах на изключителни личности и голяма част от това, което съм в момента, го дължа на тях. Както и на моята изключителна класна Снежина Стефанова”, споделя Анджи. А след това не крие огорчението си, че съвсем скоро ще трябва да се раздели с любимото училище, с учителите и приятелите от своя клас.
Златина ДИМИТРОВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново