Никополис ад Иструм отново се превръща в жив римски град

Публикувано на чт, 10 авг. 2017
728 четения

В събота, 12 август, в Никополис ад Иструм ще се проведе римският фестивал “Нике – играта и победата”. За втора поредна година Никополис ад Иструм се превръща в жив римски град. Още с влизането през Северната градска порта участници и гости на фестивала ще се потопят в атмосферата на античната епоха. Една от главните улици на града ще бъде превърната в Улица на занаятите и търговията. Плодове, зеленчуци, сувенири в стил с епохата ще радват окото със своята пъстрота, свежест и автентичност. Това е една от най-добре запазените в България римски улици. По големите каменни плочи тук и през древността са преминавали каруците, които снабдяват многобройните сергии и магазини със стоките, нужни за ежедневния живот на жителите на Никополис.
Форумът (площадът) на града ще се превърне отново в център на административния и религиозен живот. Организаторите на фестивала са предвидили представянето на ритуали, свързани с посрещането на императорските чиновници, с честването на култа към върховното римско божество Юпитер, провеждането на римски процес и мн. др.
Тази година любителите на битки и войни ще бъдат също приятно изненадани от замислените възстановки. Две важни събития от живота на града през вековете ще бъдат представени от групите за възстановки от Румъния, Унгария, Македония, София, Свищов, Ямбол, Пловдив и др. Едното е свързано с нападенията на костобоките около 170 г. и големите щети, които това племе нанася на градове, селища и крепости в цяла днешна Северна България, вкл. и на Никополис. Битката между варварите и римляните е една от атракциите на фестивала. След нея са два от най-важните ритуали в римската армия – освещаването на знамената и полагане на клетвата от легионерите.
Второто важно историческо събитие, което ще бъде представено от участниците, е присъствието на готите в и около Никополис. В тези земи те, под водачеството на своя епископ Вулфила, живеят повече от два века. Тук е създадена готската азбука и е преведена Библията на готски език – това е най-старият писмен документ на германски език.
Най-старият запазен екземпляр на тази библия е “Codex Argenteus” (Сребърната библия) от началото на VI век, изработен в двора на готския владетел Теодорих Велики в Равена, Италия, и съхраняван днес в Швеция в Университетската библиотека в град Упсала.
Посетителите ще имат възможност да участват в конкурса за римска мода, като компетентно жури ще присъди награди за най-добър мъжки, дамски и детски костюм. Игри с публиката, стрелба с лък, дегустация на римска кухня и още много други забавления са предвидени в програмата, която започва в 10 часа и ще продължи повече от осем часа.
Наред с атракциите и забавленията, организаторите ще представят постерна изложба с проекти на архитекти с идеи за възстановка и социализация на Никополис ад Иструм. Включени са и няколко табла с паметници от намиращия се на територията на Никополис ад Иструм, при днешния град Павликени, Античен керамичен център, както и от римския лагер на I Италийски легион Нове край Свищов.
За всички гости на фестивала входът е безплатен и това е една възможност освен забавната част, всеки посетител да се запознае с историята на проучванията и най-представителните архитектурни паметници. Няма друг римски град в България, който да е запазен така добре като Никополис и автентичното, оригиналното и истинското да са съхранени през годините и опазени от бутафорни съвременни намеси. Това е и голямата гордост на три поколения археолози, архитекти и реставратори, вложили висок професионализъм и душа в разкриването, опазването и съхраняването на това безценно наследство от римската епоха.
Участници във фестивала са:Сдружение за исторически реконструкции “Мос Майорум Улпие Сердице” – гр. София, Асоциация Културала Томис – гр. Констанца, Румъния: Гето-даки судкарпатици от град Питещи, Румъния, Група за антични реконструкции Nova Roma от град Будапеща, Унгария, Хемус – Център за научни изследвания и промотиране на култура, гр. Скопие, Македония, Група за късноантични възстановки Дукс Антице от град Свищов, Втора Луцензианска кохорта към НАР Кабиле от град Ямбол, Ситалк – исторически реконструкции от град Пловдив, Сдружение “Наследството на номадските цивилизации” от град Добрич. Участват също и свободни и необвързани реенактори и занаятчии от България.
Организатори са Община Велико Търново, Кметство с. Никюп и Регионален исторически музей – Велико Търново.
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново