Най-добър винар, ракиджия и кулинар избраха на Ксилифор

Публикувано на пн, 16 ян. 2017
1047 четения

Около 80 производители на домашно вино и ракия и любители кулинари се състезаваха в ежегодния конкурс “Ден на производителя”, който се проведе в събота в местността Ксилифор. Традиционният празник на духа и насладите се проведе за десета поредна година. Той беше изпълнен с много музика, танци и награди, а в него се включиха над 100 туристи и запалени планинари от Велико Търново и региона. Събитието се организира от Туристическо дружество “Трапезица – 1902” в партньорство с Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон” и Съюза на енолозите в България.
И тази година най-оспорвана беше конкуренцията в конкурса за напитки, в която вина и ракии собствено производство представиха 61 души. Най-много – 34, бяха дегустационните проби на червено вино, 10 – на бяло вино и розе, и 17 – на домашна ракия, бренди и други подсладени напитки с градус. Наградата “Най-добър майстор на червено вино” грабна инж. Атанас Атанасов от Велико Търново, който си е купил грозде, за да си направи домашно вино. Негови подгласници станаха Стоян Чомаков и Венелин Алтънов от Сухиндол. Той оглави класирането в другата категория, като розето му спечели първото място, а на произведеното от него бяло вино беше присъдено втора награда. Майсторът винар има собствени лозя, редовно участва в конкурса и винаги печели награди. Трети при белите вина и розетата остана Недко Христов.
Със своя кайсиев еликсир конкуренцията при ракиите пребори 87-годишният Цоньо Цонев от Велико Търново. Туристът ветеран беше и най-възрастният участник в конкурса. Второто място беше присъдено на Станчо Русев за неговата ракия от сини сливи. Трета награда получи Божан Божанов, който участва с гроздова ракия.
Достойнствата на напитките оценяваше четиричленно жури, като за по-голяма обективност те направиха тайна дегустация на пробите. В комисията бяха инженерите технолози Станимир Стоянов, който е и председател на Съюза на енолозите в България, Димитър Димов и Петър Калчев заедно с преподавателя Трифон Калфов от Факултета по изобразително изкуство при ВТУ.
Тази година участниците в конкурса за домашни напитки показаха много високо ниво, сподели инж. Стоянов. Оценявахме напитките в шест категории, а при вината имаше още две – произведени с грозде от свои лозя и с купешко грозде. Оказа се, че едва 20 на сто от призводителите, които донесоха дегустационни проби, сами са отгледали и гроздето.
Не трябва да се забравя, че 90 на сто от винарството е хигиена – на съдовете, на мястото за ферментация, обясни инж. Димитър Димов. “Като при всеки занаят, и винарството изисква доста познания, а много хора си мислят, че го владеят по рождение и няма какво ново да научат. Преди години хората сами са отглеждали лозята си и са правили наистина хубаво вино, но тази традиция сега е позагубена. Сега масово хората си купуват грозде от пазара, без да се интересуват откъде идва и си правят вино. А за качествената гроздова напитка е много важен тероарът – този френски термин описва специфичните характеристики, които географският регион предава върху виното. Българинът просто е забравил, че в лозарството се крие ключът към хубавото вино”, твърди инж. Димов.
Според технолозите виното става още в лозето. Затова е добре първо да се погрижим сортът и гроздето да са с отлично качество, а след това да четем, сега поне има много полезна информация в интернет, и да се учим да поправяш грешките си. Габровският, Севлиевският, Троянският и Тетевенският балкан са меката на плодовите ракии, единодушни са специалистите. Белите вина стават по-добри в Северна България, а червените – в Южна България. “При ракиите нещата в домашни условия стават по-лесно, защото дестилацията е процес, който позамазва грешките, допускани преди това. Но въпреки това не може от лош материал да се свари добра ракия”, признава Станимир Стоянов.
В конкурса за кулинарни произведения участваха 15 майстори, които бяха приготвили собственоръчно тестени, сладкарски изделия и ястия от българската национална кухня. В кулинарното жури бяха поканени учителите от гимназията по туризъм Татяна Панайотова и Веска Веселинова заедно с готвача от ресторант “Момина крепост” Марко Генджов. При солените ястия имаше няколко вида питки, включително със сирене и със спанак, два вида ястия със свински джолан, мезета домашно производство и др. Оспорвана беше конкуренцията и при сладкишите, а журито трябваше да избира между торти, баклави, ментови петифури и енергийни бонбони, вариации на тема печена тиква и др.
При традиционните ястия първото място спечели Таня Терзийска с приготвените от нея телешки жили по горнооряховски. С пълнена патица, поднесена в глинен съд във формата на птицата, за втората награда се пребори Изабела Ангелова. Третото място зае д-р Кина Николова и нейният боб със зеле и пръжки.
При сладкишите първи се класираха учениците от гимназията по туризъм, които бяха и най-младите участници в конкурса. Дванадесетокласниците Николай Калушков и Никола Йорданов бяха приготвили вкусна торта, която бяха нарекли “Бисквитено ягодово изкушение”. Блатът е от обикновени бисквити “Закуска”, а кремът се забърква от течен бял шоколад и маскарпоне. За по-добър вкус между блатовете те бяха сложили и ягодово сладко. Двамата младежи завършват производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечение, но вече работят по специалността – Николай е сладкар в търновско заведение, а Никола съчетава задълженията на барман и сервитьор.
В сладката категория бяха отличени още Светлана Кочева за нейния виенски сладкиш и Борис Борисов, който поднесе печена тиква, пълнена със сушени плодове.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново