Над 1250 малки и големи танцьори се надиграваха във Велико Търново

Публикувано на вт, 25 апр. 2017
606 четения

В празник на българския дух се превърна седмото издание на Националния фестивал на любителските клубове по танци “Болярско надиграване”, който се проведе във Велико Търново през почивните дни. Над 1200 танцьори от над 30 фолклорни формации тропаха български хора на фестивалната сцена в Двореца на културата и спорта “Васил Левски”. Фурор сред многобройната публика в залата предизвика участието на гостите от Танцова школа “Гайтани” от Пловдив. Клубът пристигна със 126 от своите изпълнители и всички заедно изпълниха два танца. Така те поставиха рекорд за най-масово участие.
Автентични хора бяха подготвили специално за търновското надиграване самодейците от “Гайтани”. Те предизвикаха аплодисменти в залата с тракийско хоро “Крива ръченица” и северняшкото хоро “Смърданска ръченица”. С почитателите на българския фолклор работят само професионални танцьори. Такива са и създателите на клуба Асен Атанасов и Мария Лъджева. Те са приели за своя мисия да преоткриват и съхраняват за поколенията уникалните български танци. И двамата вече 17 години се занимават професионално с танци, като преди това са танцували в представителния ни ансамбъл “Филип Кутев” и в трупата на Нешка Робева. “С колежката редовно обикаляме по села и събори, за да издирваме стари хора и обичаи. На тази “Смърданска ръченица”, с която ще се представим тук например, попаднахме преди година”, обяснява Асен.
Той разказа, че клуб “Гайтани” е създаден през 2006 г. в София, а сега вече има свои последователи в Самоков, Пловдив, Варна и Кюстендил. Над 2000 души танцуват в петте града, а с тях работят 22 професионални хореографи. “Имаме много малки деца, а заедно с тях танцуват възрастни мъже и жени”, не крие удовлетворението си Асен Атанасов. Ветеран на групата е сеизмолог от БАН. 70-годишната кака Ценка не е спирала да танцува от основаването на “Гайтани” до сега и не пропуска участие.
“Мъжете обикновено твърдят, че танците са само за жени, но прави впечатление, че през последните години все повече представители на силния пол си почиват с танци. В повечето случаи в нашите клубове ги водят съпругите или приятелките им, стъпят ли веднъж в залата, няма отказване”, споделя създателят на “Гайтани”.
Двама млади великотърновци ръководят любителите танцьори от Фолклорен клуб “Цоковци” от София, които също се представиха на фестивалната сцена в събота. Формацията дори носи името на единия ръководител – Цоко Бояджиев, който иначе е програмист. Колегата му Виктор Филипов пък е студент по творческа индустрия и бизнес в УНСС. Двамата са дългогодишни приятели, повече от 10 г. са танцували заедно в състава на “Търновче”.
“Търсихме име на клуба, което да звучи оригинално и по народному. Тогава танцьорите започнаха да се шегуват с моето име и се получи”, усмихва се Цоко. Преди две години, когато той и Виктор създали школата, в залата се събирали около 20 човека, а сега на репетиции идват около сто. Танцьорите са на възраст от 15 до 50 г. и са разпределени в няколко групи, според нивото на напредналост. Сред тях има ученици, студенти, стоматолози, юристи, ИТ специалисти, икономисти.
“Такъв клуб трудно може да се превърне в бизнес начинание, защото за народните танци се изисква сърце и душа. Ние не ходим по фестивали, за да печелим награди. Не искаме да се конкурираме с никого, защото със състезанието удоволствието от танца изчезва. Имаме една-единствена цел, която постигаме по много различни начини – да не спираме да се забавляваме, обединени около българския фолклор. Едно такова пътуване до Велико Търново ни зарежда с положителна енергия. Най-важното е хората да са си прекарали добре и да имат хубави спомени”, споделят Цоко и Виктор.
Знамето на своята чета развяха на търновското “Болярско надиграване” и “Войводите” от Варна. Клубът за български хора и танци е създаден само преди пет месеца, а сега за първи път се представиха пред публика. “Вече седем години работя с любители танцьори като хореограф, а наскоро реших да направя своя школа. От години всички се обръщат към мен с уважителното “Войводо”, така дойде и името. Сега всички мои около 350 последователи са “Войводите”, обяснява ръководителят Росен Иванов. Той вече има две групи за възрастни и три за деца, които посещават около 70 малчугани, а най-малките са на възраст между 3 и 5 години.
Почти всички състави и тази година пристигнаха във Велико Търново, пременени в народни носии на своя роден край или с костюми, които сами са си измислили и ушили. Това е тенденция за търновския фест, който съществува вече седем години. Със собствени средства сценични тоалети си бяха подготвили и участниците от танцова формация “Славянци” от Славяново, Плевенско. “Дарители за нашето изкуство трудно се намират, затова се справяме сами. С наши пари си направихме и хубава зала за репетиции, с огледала, каквито имат професионалните състави”, хвалят се две от танцьорките – Мая Личева и Вили Моцева.
44 години е разликата между най-младия и най-възрастния самодеец в “Славянци”, които също участват за пореден път във фолклорния празник във Велико Търново. “Преди пет години започнахме само седем човека. Като бивши танцьори в състав “Щастлива младост” участваме в концерт за 100-годишнината на училището. Тогава решихме да направим нещо заедно, а сега в групата танцуват над 30 деца и възрастни”, споделя ръководителят Румен Моцев.
Любителите танцьори мериха сили в три категории – за народен танц, хореографска разработка и надиграване с Ганкино хоро за приза на името на Валери Вълев, един от създателите и организаторите на фолклорния празник. Участниците пристигнаха от 21 населени места, а най-масово беше присъствието на клубове от София – 4, и от Варна – 3. От най-далеч пристигнаха изпълнители от школи във Видин, Сандански, Малко Търново и Разлог, които пък превзеха сцената в ДКС с тъпани и зурли.
Съревнованието продължи цял ден, а в неделя мястото на възрастните танцьори заеха децата от 16 детско-юношески формации. Около 450 бяха малките участници, които се състезаваха в две възрастови групи – до 12 и до 18 години. Според регламента групите танцуват автентично хоро и авторски камерен танц.
Танцовата надпревара стартира през 2011 г. Организатори са фолклорните клубове “Вал Денс – Победа” и “Търновска царица” и Община Велико Търново. Изпълненията на малките и големите танцьори оценяваше жури с председател преподавателят в Националното танцово училище в София Никола Колев. Специалистите следяха за автентичност и оригиналност, стил и характер на хората. Критерии, които накланяха везните в полза един или друг клуб, обаче бяха артистичност, душевност и настроение на танцьорите по време на участието.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново