На Богоявление: Кадет от НВУ “Васил Левски” извади кръста от ледените води на р. Янтра

Публикувано на пн, 9 ян. 2017
416 четения

С богоявленски водосвет владиката освети тържествено бойните знамена, флаговете и знамената светини на Българската армия и НВУ.

Кадет Генади Кръстев от Професионалния сержантски колеж на НВУ “Васил Левски” във Велико Търново извади богоявленския кръст от ледените води на р. Янтра при Владишкия мост в старопрестолния град. В момента, в който младият мъж вдигна победосно разпятието, в подножието на Царевец проехтяха тържествени гърмежи.
Късметлията е роден във Враца, но живее и служи в Плевен, и за първи път участва в ритуал за Йордановден. Още треперейки от студ и вълнение, младежът заяви, че е много горд, че е хванал светия кръст, а емоцията да се докоснеш до разпятието е невероятна. Той ще прекара отпуската, дадена като награда от ръководството на Националния университет, с колеги и ще почерпи за успеха. Началникът на висшето училище – бригаден генерал Пламен Богданов, довери, че курсантите, които участват в ритуала за Йордановден, са преминали през специална подготовка. Въпреки минусовите температури, общо 31 възпитаници на НВУ и около 20 цивилни се включиха в оспорваната надпревара за изваждане на кръста, който по традиция хвърли във водите Великотърновският митрополит Григорий.
За смелата си постъпка и късмет Генади получи награда 100 лв. от владиката. С още 100 лв. го дари и кметът на Велико Търново Даниел Панов. На ритуала присъстваха и депутати от Великотърновския избирателен район, зам.-председателят на Народното събрание Иван Иванов подари осветена икона на Йоан Кръстител на най-младия от смелчаците – 19-годишния Боян Лапев. Той е роден в Дупница и за първи път скача в ледените води. Курсантът от НВУ е първокурсник по специалността “Комуникационна техника и технологии”. Младежът сподели, че съжалява, че не е хванал кръста, но като за първи път смята, че се е представил добре.
Старшина Калоян Цветков също получи награда от доц. Милен Михов, депутат от Патриотичния фронт. Той заяви, че по традиция избира бъдещ офицер, с императорското име Калоян. Цветков е курсант в пети курс по специалността “Мото-пехотни и танкови войски”, роден е във Видин.
Да наблюдават изваждането на богоявленския кръст при Владишкия мост дойдоха много хора. Сред публиката беше младото семейство на Йордан и Ася и двете им момчета Калоян и Калеско. Владиката лично благослови за здраве първо малкия Калоян, още в бебешка количка, а след това братчето и родителите. Дядо Григорий разказа, че на хълма Трапезица срещу Владишкия мост до 1469 г. мощите на свети Йоан Рилски Чудотворец са били тук, където са престояли повече от половин век. След това са пренесени в Рилския манастир и от тогава не са изнасяни на друго място. Владиката завеща великотърновци никога да не забравят за Трапезица, съхранила спомена за български светци дори след завладяването на града от турците през 1393 г.
Йордановден във Велико Търново по традиция започна с богоявленска света литургия в катедралния храм “Рождество Богородично”, отслужена от Великотърновския митрополит. След това шествието се отправи към площад “Цар Асен Първи” пред крепостта Царевец, където присъстваха представителни части на НВУ “Васил Левски”. С богоявленски водосвет владиката освети тържествено бойните знамена, флаговете и знамената светини на Българската армия и Националния военен университет. Той припомни славните победи на Българската армия, която неведнъж е обръщала в бягство пълчищата на завоевателите на България. Благодарение на смелостта и победата на българските воини държавата ни се е запазила над 1000 години, подчерта Дядо Григорий.
С патриотично слово курсантите и гостите поздрави и бриг. ген. Пламен Богданов. Той припомни, че 6 януари – Йордановден, е с широка обществена значимост не само като общонароден празник, но е забележителен ден за Българската армия. На този ден в свещените води на река Йордан е кръстен Исус Христос, затова Богоявление си остава един от най-старите християнски празници. На Богоявление свършват т.нар. “мръсни дни” и на този ден следва всичко да бъде пречистено и осветено, подчерта генералът. Той допълни, че на Йордановден във всички християнски църкви се освещава вода, с която се поръсва за здраве. Ние се връщаме назад във вековете, когато сме приели този ритуал по времето на цар Симеон Велики. Това е станало в 917 г. преди великата битка при р. Ахелой. Така е било до падането ни под Османско робство. След освобождението през 1878 г. ритуалът Богоявление Господне се възстановява през 1880 г. и до 1946 г. се извършва по ред, определен в уставите и правилниците на Българската армия. Богоявление, със своята обществена значимост, се възстановява отново през 1993 г., с което се възражда една стара народна традиция, в която на Българската армия е отредена полагащата ѝ се почит. Нека днес, след извършването на ритуала, пречистени и одухотворени, продължим уверено по пътя, който сме избрали – вярна служба на народа и Отечеството, завърши словото си началникът на НВУ. След това под звуците на камбанен звън и неспирния снеговалеж шествието се отправи към Владишкия мост, където започна ритуалът за хващане на кръста.
В празника участваха още депутатът от ГЕРБ Евгени Стоев, ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов, зам. областният управител Камен Алексиев, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, общински съветници, офицери, общественици и граждани.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново