Много емоции и спомени белязаха срещата на участници в Студентския танцов състав към ВТУ

Публикувано на чт, 4 юли 2019
358 четения

Среща на бивши участници в Студентския фолклорен танцов състав към ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” в периода 1965 – 1973 година се състоя във Велико Търново преди дни. Попорасналите момчета и момичета се срещнаха около едно от емблематичните за старата столица места – паметника “Майка България”.
Идеята за срещата е на Кирил Грозданов, който в определен период ръководи формацията. В организацията и подготовката ѝ участват още художникът Христо Панев, кметът на Арбанаси Тошо Кръстев, Иван Коев, който днес е председател на Областния съвет на Съюза на ветераните от войните на България, които са били част от състава в най-силните му години. Освен трайни приятелства благодарение на състава се зараждат и много любови Лазар и Донка Николови стават семейство. Иваничка Панева също неведнъж е споделяла, че се е влюбила в Христо Панев, когато го е гледала колко пламенно танцува на сцената, а усмивката му блестяла като наниз от мъниста.
Предимно музейни работници, музиканти, художници, университетски преподаватели са станали след завършването на университета танцьорите. Всъщност първите от тях са възпитаници на Педагогическия институт в Търново, който през 1963 г. е приел първите около 300 студенти в четири основни специалности.
Грозданов разказва, че през декември 1965 година десетина студенти и студентки ентусиасти поставят началото на състава. Голяма заслуга за утвърждаването му има първият му художествен ръководител – фолклористът и хореограф Иван Донков, който по онова време ръководи много групи в региона и разпалва в младите любовта към родното и българските традиции.
После се заредиха трудни репетиции и упоритото заучаване на сложните танцови плетеници, спомня си Грозданов. След продължителна подготовка младите танцьори дебютират пред зрителите, зареждат се концертите, а топлината, с която ги посрещат, им дава увереност, че вървят по правилния път.
Бившите танцьори си спомнят, че учили танци от всички етнографски области на България и много бързо започнали да обикалят страната и да излизат зад граница, в бившия социалистически блок.
Броят на танцьорите постепенно нараства и те стават 36. След усиления труд започват да идват и първите награди. Младите танцьори печелят едно от призовите места на втория студентски фестивал в София.
През 1968 година съставът вече работи под ръководството на Кирил Грозданов, който е завършил ВИФ “Георги Димитров” в София и е бил част от представителния студентски танцов състав към Централния студентски дом на културата в столицата.
Той пояснява, че през 1969 година танцьорите записват участие в Третия републикански фестивал, на който печелят първи златен медал и лауреатско звание. От 29 април до 2 май същата година ентусиазираните изпълнители участват в Международния студентски фестивал в Катовице, Полша, където печелят второто място и “Сребърната миньорска лампа”. Над 5000 зрители аплодират всяка вечер българските младежи. Нашите представители печелят сърцата на многохилядната публика със “Северняшки танц”, “Джиновско хоро”,, “Сватбен танц” от Варненско и индивидуалното изпълнение на песните “Залюбила Милица” и “Ангелино моме”. Организационният комитет на фестивала предлага на нашите танцьори да изнесат концерт и в Кпелце, който преминава при много голям успех.
Следващото голямо отличие Студентският танцов състав печели на първия фестивал на българския и съветския комсомол в Киев.
Грозданов допълва, че по време на съществуването си формацията изнася над 80 концерта в страната и чужбина
В края на срещата си бившите участници в Студентския фолклорен танцов състав към ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” отправиха послание към студентите и преподавателите, които днес са във висшето училище, да върнат традициите и да възстановят танцовия състав, с което да докажат, че българският дух е жив, а родният фолклор няма да загине.
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново