Мъжете в Хотница отново се покриха вдън земя

Публикувано на пн, 23 ян. 2017
554 четения

Празникът започна пред читалище “Светлина-1985” с измиването на ръцете на местния лекар д-р Иван Манчев.

С шумно тържество, музика, шеги и много веселие жените от великотърновското село Хотница отбелязаха Бабинден. Арктическите температури от минус 20 градуса не изплашиха местните баби, които още рано сутринта вдигнаха всичко живо на крак и развяха байряка. Както повелява традицията, те се бяха пременили в автентични облекла и заразяваха всички с доброто си настроение.
Главните роли в ритуала тази година бяха поверени на англичанката Макси и местния Иванчо, които се преобразиха като младоженец и младоженка. Както вече е модерно, женихът Макси е с 20 години по-възрастен от булката, в каквато се беше дегизирал ергенът от Хотница.
Празникът започна пред читалище “Светлина-1985” с измиването на ръцете на местния лекар д-р Иван Манчев, а след това го закичиха със здравец. Той отправи благословия да се раждат повече бебета в селото. После шареното шествие се отправи към кметството, където младата двойка благослови кмета Десислав Йорданов. Той даде своята лепта за празника, като закичи байрака с пара за здраве и берекет. За да се спаси от позора да му събуят гащите, кметът дари на жените сватбарки пита и печено пиле.
“Всяка година празнуваме Бабинден. Независимо от мразовитото време ние спазваме обичаите”, сподели секретарят на читалището Наташа Пенова. Традицията повелява ентусиазираните сватбари да рекетират мъжете, които срещнат по пътя си. Бабите с удоволствие спазиха обичая и за да попълнят бюджета си, те обиколиха магазините и кръчмите в селото.
Преди години в деня преди Бабинден бабата акушерка при ражданията обикаляла къщите наред, за да калесва за празника с бъклица червено вино и червени ябълки в ръцете и задължително нещо сладко от нея измайсторено. Тя помазвала челата на дечицата с мас и благославяла: “Да са здрави и умни, даскали и попове да станат, голяма сполука да сполучат.
В къщата на Бабата всяка жена носела на тепсия варена кокошка, вино, дребни пари и давала кърпа, дар за ръцете, които първи са поели рожбата ѝ. “Невестите тръгвали из селото – шарена шумна дружина, в която се пазел отколешен ред. Най-отпред играели млади жени. След тях идели музикантите – мъже, задължително преоблечени в женски одежди. После достолепно вървяла бабата, а зад нея с подвиквания, с весели закани и припевки настъпвало женското войнство, сред което най-лична била байрактарката”, допълва самодейката.
“Продължаваме да правим този празник, за да се забавляваме. Но и традицията си пазим така”, усмихва се Наташа Пенова.
Златина ДИМИТРОВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново