Делян Ангелов – коминочистачът, който учи право и иска да успее в България

Публикувано на пн, 23 ян. 2017
2710 четения

Делян Ангелов е от онези млади великотърновци, които вярват, че човек може да успее и в България. Той е на 27 години, но работи от 17- годишен. За това време е минал през много професии. Стъпка по стъпка решава да създаде собствена фирма за услуги. Самият той е единственият сертифициран коминочистач в нашата страна.
Разказва, че в началото помагал в селското стопанство, учел се да кара трактори, гресирал комбайни, наливал нафта. Работил е като общ работник, хамал, товарил и разтоварвал по складове, бил барман.
Когато навършил 18 години, отишъл да поработи и в Гърция.
Като малък, Делян искал да стане готвач. Причината била, че не ходел на детска градина и помагал по цял ден на майка си. Тя правела различни сладкиши и той се захващал да бърка кексовете. Споделя още, че в детството постоянно разглобявал разни неща, запоявал. Имам проблем, че всичко ми е интересно. Няма нещо, което да не ми се прави, разказва младият мъж.
Делян записва да учи и право. Предисторията около обучението му е следната. Учел в радиотехникума във Велико Търново, но в началото на десети клас негов приятел го запитал защо се занимава с това. Според него Делян се ограничавал по този начин и дори го попитал защо не е влязъл да учи в Хуманитарна гимназия. Аргументирал се, че ако завърши там, може да стане следовател. Ангелов набързо решил да смени училището.
Иначе в сферата на услугите Делян дълбае почти от 19-годишен. Коминочистач станал случайно. Разглеждал сайт за обяви и видял, че жена търси човек, който да ѝ почисти два комина. Позвънил на баща си и го помолил да му донесе инструментите на дядо му за чистене на комини. Позвънил на жената и ѝ казал, че ще ѝ свърши работата. Като го видяла колко е млад, тя се усъмнила дали ще успее да се справи, но му дала шанс. За щастие на младежа проблемът се оказал лек и той изчистил комините. После започнах да проучвам как се извършва тази дейност. Тя не е толкова проста работа, колкото хората си мислят, категоричен е коминочистачът.
По думите му големият проблем у нас е, че хората не си поддържат комините и те са в окаяно състояние. Всеки си ги чисти, едва когато стане беля и му се подпали къщата, тогава се замисля. А така не се прави, нормалните хора в западните държави свършват тази работа още преди началото на сезона, а тук, в България, чакаме да стане белята.
Делян дава пример с Германия. Скоро чистил комин в Габрово на българин, който от години живее там. Нашенецът се изненадал, че Ангелов работи с по-специална техника. Разказал му, че в Германия от общината се изисква бележка, че комините са изрядни. Ако не представи документ от сертифицирана фирма, че всичко е наред, собственикът го грози глоба от 500 евро, което си е сериозна сума дори и за там.
Коминочистачът разказва още, че у нас отоплителните тела са с нисък коефицент на полезно действие. В България няма пълно горене, саждите се наслагват, те имат своята калоричност, самозапалват се и тогава стават бели – може да се сцепи комин и да се запали гредоредът, пояснява Делян. От друга страна при това непълно изгаряне има твърди частици, които се отделят в атмосферата, допълва единственият коминочистач у нас, който е регистриран в занаятчийската камара в България.
Делян Ангелов е чистил комини в цяла България, в последно време има много поръчки и от София.
Младият мъж работи със специална техниката. Чрез нея комините се чистят отдолу нагоре. Купил си я от чужбина. Правена е за комини, които са леко замърсени, затова му се наложило да я побългари много сериозно, за да може да чисти нашенските комини.
По време на работата си Делян Ангелов се среща с много хора. Прави му впечатление, че като цяло днешните българи не мислят много и не искат да поемат отговорност. Споделя още, че постоянно се сблъсква с млади хора, които нямат желание да работят. Искат определена заплата, но не могат да кажат каква работа могат да свършат за тези пари. Това е проблем за много работодателите. Повечето работещи у нас са над 35-40 години. Според него много младежи още в гимназията започват да се подготвят да станат емигранти, което е жалко.
Размишлявайки върху ситуацията у нас, младият мъж е стигнал до извода, че българите лесно се предават. Добре е хората да търсят проблемите първо в себе си, а после в заобикалящия ги свят, обяснява той.
Залети сме с информация и се получава така, че съвременният човек се изгубва в нея. Преди 30-40 г. си живееш в града, работиш си във фабриката, създаваш семейство, защото в обществото има стереотипи, които трябва да спазваш. Нямаш фейсбук, нямаш достъп до интернет, не знаеш какво става по света, а сега във всеки един момент виждаш какво се случва във всяка една точка на света, размишлява Делян. Информацията те залива отвсякъде и ти си като пале, което мята с опашка, защото има няколко лакомства и се чуди към кое да тръгне. Имаш супер много възможности, заключва той.
Весела КЪНЧЕВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново