Кърджалии отново нападнаха Арбанаси

Публикувано на нд, 20 май 2018
1040 четения

Кърджалии отново нападнаха Арбанаси снощи. 220 години по-късно селището отново беше подложено на безчинства, насилие, опожарявания и грабежи. Докато арбанашчани се забавляваха с народни хора в съботната вечер, въоръжени до зъби разбойници нападнаха селото. Местните бързо се изпокриха, а голяма част от тях се барикадираха в Хаджиилиевата къща. С палежи и масиран обстрел хората бяха принудени да се предадат.

Баталните сцени бяха част от историческата реконструкция “Арбанаси 1798. Кърджалийски времена”. Те се разиграха сред естествения декор на музейния обект и околните пространства. Повече от 40 доброволци участваха във възстановката. Сред тях имаше членове на клубовете „Традиция” във Велико Търново и Шумен, както и гости от Сдружение “Родолюбие” в Пловдив. Многобройните посетители имаха възможност да видят отблизо как кърджалиите са нападали изневиделица, всявайки страх и ужас, и са обирали местното население. След това реенакторите показаха как е ставало откупуването на хора и имущество от грабителите.

„Кърджалийските времена са били най-страшният бич за българите по време на османския период. Много свидетелства, между които и записките на Иречек, говорят и за разорението на Арбанаси от кърджалийските пълчища. Известно е, че през ХVІІ-ХVІІІ век Арбанаси достига пика в своето икономическо развитие. След края на ХVІІІ век обаче селището губи позициите си. Като основна причина за тази рязка промяна се сочат нападенията на кърджалийските банди и разоряването на селището през 1798 г. През ХІХ век броят на населението рязко намалява, а за да привлекат нови хора в селището, имотите се продават на безценица”, обяснява историкът от търновския музей Илия Вълев.

С възстановката Регионалният исторически музей в старата столица за 14-и пореден път се включи в европейската инициатива „Нощ на музеите“. В Арбанаси до полунощ за безплатни посещения бяха отворени музей “Констанцалиева къща“ – най-забележителният и представителен паметник на местната жилищната архитектура, и уникалната със стенописите си от XVII – XVIII век църква – музей “Св. Архангели Михаил и Гавраил”.

Златина ДИМИТРОВА
Сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново