Известна татуистка превръща стъклото в изящни произведения на изкуството

Публикувано на пт, 27 сеп. 2019
3298 четения

Уникални подаръци от ръчно гравирано стъкло създава талантливата художничка Петя Братованова от Долна Оряховица. Тя е един от малкото гравьори у нас, занимаващи се с този вид изкуство, изискващ голяма прецизност и в “рисуването” на картини върху предмети от стъкло. По професия Петя е татуист, а с нетрадиционното си хоби – гравирането, се занимава повече от две години. Оттогава до сега е създала десетки творби, като сред най-интересните идеи и персонажи, които е пресъздала, са портретите на цар Калоян и цар Симеон Велики, персонажи от гръцката и египетската митология, към които има голям интерес. Нейни творения притежават хора в Германия, Чехия, Израел и САЩ.
Петя Братованова е родом от Долна Оряховица. Завършва моден дизайн във Велико Търново, а след това продължава да учи по специалността си в Белград. След като се дипломира, започва работа като дизайнер на облекло в сръбската столица, а оттам заминава за Португалия. Именно там съдбата я среща с хазяите ѝ, които са татуисти и стават главните виновници тя да хване машинката. Първоначално започва да рисува проекти за техните татуировки, а след това двамата ѝ предлагат да я научат на занаята. Обучението ѝ продължава дълго, докато я запознаят със спецификите на човешката кожа на различните части на тялото, преди да ѝ поверят първия клиент. Талантливата художничка споделя, че и до днес помни първата татуировка, която е направила, и притеснението, че ще работи върху жива плът, тъй като дотогава се е учила само върху свинска кожа. С усмивка добавя, че за разлика от нея мъжът не се е притеснявал от факта, че ще е първият ѝ клиент. След първоначалния страх Петя бързо свикнала с работата и днес смело изпълнява желанията на хората, решил да изразят своята индивидуалност чрез татуировки по тялото си.
В края на 2008 г. Петя взима решението да се върне в България, а малко по-късно избира да отвори свое собствено студио за татуировки в Горна Оряховица. Разказва, че повечето ѝ близки също рисуват – баща ѝ, сестра ѝ, както и двете ѝ деца, но единствено тя е превърнала таланта си в своя професия, а днес е сред най-търсените татуисти. В ателието се занимава и с другата си голяма страст – гравирането.
“Започна първо като хоби, тъй като ми беше интересно как се прави. Бях виждала клипчета в интернет и в чуждестранни сайтове и това ме провокира да опитам да създам нещо подобно”, връща лентата назад Петя. Първата машинка за гравиране купува от български сайт специално за тази цел, но впоследствие се оказва, че не е подходяща. Затова си купува зъболекарска машинка, успява да се свърже и с жена от Англия, която ѝ изпраща необходимите накрайници. В работата си Петя използва диамантени, пясъчни и абразивни камъни. Диамантът например може да се използва при стъкло с дебелина 5 мм, от които да се отнемат 3 и чашата да е все така устойчива, дори може да се слага в съдомиялна машина, обяснява Петя. Убедена е, че за да стане човек наистина добър в това, което прави, се изисква постоянство и много труд. Принципът на работа в началото е проба – грешка, тъй като Петя работи директно върху стъклото, без да използва шаблони.
“Работата ме успокоява и ми носи голямо удоволствие. Мои приятели са опитвали, но после казват категорично, че гравирането не е за тях. При работата върху стъкло е необходима голяма прецизност и внимание, защото една малка грешка може да бъде фатална и предметът да се напука или счупи”, обяснява художничката. За изкуството си използва стъклени чаши за кафе, бира или вино, сватбени чаши или за шампанско, гравира също кани, бутилки за уиски и др.
Любопитен факт е, че не всяко стъкло позволява да бъде превърнато в подобно произведение на изкуството. Стъклото трябва да е темперирано фабрично, за да се получи желаният ефект, защото в противен случай при отнемането от дебелината му с машинката може да се спука. Чашите от магазините за китайски стоки например не са надеждни, тъй като имат слаби точки и стъклото лесно се напуква. Кристалът в истинската му форма пък съдържа 24 % олово, което не позволява в него да се държат напитки, и затова за предпочитане е да се използва безоловно стъкло. Ръчно издуханото стъкло е може би най-здраво, докато при фабричното Петя винаги търси високото качество каквото е например платиненото стъкло. Признава, че сама си измисля темите, по които работи, но често прави и неща по желание на клиентите като ловна тематика, ретро автомобили и др. Обича да пресъздава светци, както и сцени от гръцката митология – Дионисий, Горгоната.
За изобразяването на цар Симеон Велики получила разрешение лично от художника Васил Горанов, за да пресъздаде негова картина върху стъклена чаша, разказва Петя. За нея изборът на подарък, който е ръчно гравиран, показва лично отношение, независимо за какъв повод се използва. Могат да бъдат гравирани също инициали, дати, фирмено лого, различни послания, известни личности или герои. По този начин една обикновена чаша или кана се превръща в малко произведение на изкуството.
Градинарството е другата голяма страст на Петя, която посвещава всяка свободна минута на градинката си. В нея отглежда водни лилии, сакъзчета, бегонии, зефирантес и други красиви растения. Дори студиото ѝ за татуировки е пълно с интересни цветя и цъфтящи орхидеи. “Ако имам някакво свободно време, гледам да съм в градината, дори си навивам часовника, за да стана рано сутрин преди изгрева на слънцето”, споделя Петя и добавя, че обича да създава красота около себе си. Затова в работата си и във всичко, което прави – татуировки, гравиране и грижа за цветята, влага много любов и старание, защото е убедена, че само тогава може да се получат истински красивите неща.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново