Изучават по проект българското семейство и какви са причините за домашното насилие

Публикувано на чт, 7 окт. 2021
273 четения

Преподаватели от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” ще участват в изследване на причините, следствията и възможните подходи за предотвратяване на домашното насилие. На базата на проучванията ще бъдат предложени законодателни промени в България и извеждането на спешни образователни и социални мерки за ограничаване и предотвратяване на насилието в семейна среда. Изследването се реализира по проект на Женско сдружение “Екатерина Каравелова” – Силистра, с което ВТУ си партнира. Проектът е на стойност 85 162 евро, а финансовата помощ е предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
“От 20 г. фокусът ни е основно върху лица, пострадали от домашно насилие, а последните години работим и с извършителите на домашно насилие. В тази връзка за нас винаги е представлявало интерес да наблюдаваме динамиката през годините, свързана с този проблем. На регионално ниво сме правили проучвания за прилагането на Закона за защита от домашно насилие, но винаги е стоял въпросът за това къде се корени проблемът и каква е връзката на домашното насилие с психологическата нагласа сред обществото”, заяви Христина Георгиева от Женско сдружение “Екатерина Каравелова”. За това те се обръщат към преподаватели на ВТУ за извършването на задълбочено проучване по темата.
“Несъмнено домашното насилие и насилието, основано на полов принцип, е проблем, който по настоящем не е добре разрешен от законодателството. Но също така считаме, че каквото и да било законодателство или превантивни мерки следва да изхождат от особеностите на страната, в която се прилагат. Търсейки и задълбочавайки се в темата, ние не открихме изследване на българския характер в контекста на семейството, където се генерират нагласите по отношение на другия човек, на другия пол и обществото”, заяви гл. ас. Манол Манолов, преподавател във ВТУ. В тази връзка си поставят амбициозната задача да изучат българския мъж, жена и семейство и какви са причините за появата на насилие.
В рамките на следващата година ще бъде направено национално количествено изследване във всички 28 области на страната. В него като анкетьори ще участват студенти от ВТУ, а целта му е да проучи нагласите на българина към насилието, полово ролевите стереотипи и личността. Паралелно с това експертна група от преподаватели от ВТУ ще изготвят карта с информация за отделните райони на България. Тя ще послужи за определяне на 14 области с характерни особености в социално-икономически аспект.
Екипът работи върху монография, която проследява историята на българското семейство от създаването на българската държава до наши дни. Тя ще бъде отпечатана и предоставена на университетите и библиотеките в страната. Неин електронен вариант ще бъде публикуван за свободен достъп в интернет страниците на ВТУ и Женско сдружение “Екатерина Каравелова”. Предвижда се изследването да бъде включено и в учебната програма по Етнопсихология на ВТУ.
Преподавателите, които участват в проекта, са проф. д-р Велислава Чавдарова, проф. д-р Даниела Тасевска, проф. д-р Красимира Петрова, гл. ас. Петя Трифонова, гл. ас. Иван Стоянов, гл. ас. Иван Иванов, гл. ас. Златинка Георгиева и Кремена Миланова, която е докторант. “Целта на всичко това е, след като бъдат опознати особеностите на българския характер и семейство и причините за възникване на домашното насилие, ние сме планирали срещи с български политици и с представители на Европейския парламент, за да бъдат предложени адекватни законодателни мерки. Също така подходи на превенция и интервенция, които да обхванат образователните институции и социалните услуги”, допълни гл. ас. Манол Манолов.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново