Хора с увреждания на бунт, остават без пенсии

Публикувано на ср, 29 авг. 2018
2677 четения

Хора с увреждания от Търновско масово подават жалби до социалното министерство, свързани с новата Наредба за медицинската експертиза. Причината е, че промените поголовно водят до намаляване на процентите за инвалидност, като много от болните дори остават без инвалидна пенсия, защото при оценка за експертизата се взима само основното заболяване, а не и придружаващите, както беше досега.
Става така, че хора, които са имали 75 % неработоспособност, с новите правила остават с 40 %. Така те губят социалните си пенсии и придобивките, обясни Павлина Григорова от Горна Оряховица. Тя допълни, че 365 инвалиди, обединени в група, подават колективна жалба в съда срещу новата Наредба за медицинската експертиза.
Всички са като мен, с по няколко тежки заболявания, а сега ще ни изкарат здрави, подчерта Григорова. Самата тя е с Адисонова болест, има пейсмейкър, отстранена щитовидна жлеза, прогресивна дегенерация на ставите и др. и е оценена със 100 % инвалидност. Но сега едва ли ще е така, обезпокоена е Григорова. Освен това, за да получиш рингова инвалидна количка, трябва да си с ампутирани крака, а има и други заболявания, при които долните крайници са неподвижни.
Жената разказа, че преди време е изпратила писмо до Бойко Борисов, в което му обяснява цялата бъркотия с новата експертиза, заради която вече са входирани 23 жалби до социалното министерство. Днес пращаме жалби и до МЗ, каза Григорова, която получава пенсия по болест от 238 лв. И допълни, че тя и нейни колеги по съдба са се консултирали с юрист за жалбата в съда, като добри хора са дарили 330 лв., за да платят хонорара.
Григорова разказа още, че положението е особено трагично за хората с ТЕЛК, които нямат близки. Някои от тях досега са получавали по 75-80 % инвалидност, а сега ще паднат под 50 % и може да останат и без пенсия. Лошото е, че такива хора не оздравяват, с рани на крака например, стават все по-болни, и вместо подкрепата да бъде увеличена, тя намалява. За съжаление орязването на процентите касае много хора и тепърва се задават брожения, защото новите правила са едва от 1 август.
Вчера Григорова заяви, че битката ѝ против новата наредба е започнала още преди година. Тогава хора с редки заболявания и тежки увреждания започват да търсят вариант някой все пак да чуе болните хора, след като се подготвят нови изисквания. А и кой решава кое заболяване е водещо, кое придружаващо, при условие че общо болести определят състоянието на болния. Да атакуваш хора в тежко състояние, това означава, че ги обричаш на гибел, категорична е Павлина Григорова.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново