Илина Керина – учителят, за когото училището е сцена за обич и добрини

Публикувано на ср, 18 сеп. 2019
2819 четения

Илина Керина определено не се вписва в графата на обикновените учители. Творческата ѝ натура често не спазва предварителни сценарии, а емоциите на нейните ученици са водещи за хрумванията и изненадите, които заедно си организират. Тя е начален учител в СУ “Емилиян Станев” във В. Търново вече 25 г. През цялото това време тя не просто преподава уроците от учебниците, а се превръща в майка и приятелка на малките ученици. За педагожката подиумът пред черната дъска е нейната сцена.
“Много е важно да усещаш децата. Трябва, когато излезеш пред тях, да им грабнеш вниманието и да не го пускаш дори за миг. Трябва да си интересен, да си актуален и да си на тяхната вълна”, казва Илина. И допълва, че още от дете е показвала своите учителски заложби, наследени от майка ѝ, която също е била педагог. От уменията на малката учителка най-доволни били съседите, защото, когато тя играела с децата им, всички винаги били добре организирани и послушни. Керина споделя на шега, че дори в двора на село умело разделяла кокошките от патиците и въдворявала ред и дисциплина…
Като всяко дете и малката Илина имала различни професионални мечти. Искала да стане космонавт, ветеринарен лекар, оператор, фотограф, актьор и какво ли още не. Желанието ѝ след завършване на средното образование било да учи в София. Точно тогава обаче майка ѝ се разболяла и се наложило дъщерята да прекара студентските си години във Великотърновския университет. Тогава Илина получила мъдър майчин съвет, който гласял: “Всичко това, което искаш да бъдеш, можеш да получиш само в една-единствена професия – тази на учителя”, спомня си Керина. Тогава заедно решават тя да следва начална училищна педагогика, която тогава за първа година е въведена като специалност във ВТУ.
Започвайки учителската си кариера, новопостъпилата педагожка става класен ръководител на деца в музикална паралелка. Тогавашните ѝ ученици сега вече са на по 33-34 години. После, в продължение на 20 години, е класна на деца от художествена паралелка. Тъй като учителката е омъжена за художника Христо Керин и в училището, и в живота рисуването и изобразителното изкуство вървят неизменно ръка за ръка. Според Илина те толкова добре си взаимодействат и допълват, че за нея въобще не е трудно да ги съчетава.
Освен да направи интересни учебните часове, Керина винаги се старае да направи приятни и междучасията. За целта е решила да пуска на децата българска поп и рок музика. Тъй като в продължение на 7 години е ходила на уроци по цигулка, тя дори понякога свири пред малчуганите и на китара. В училище преподава и музика на учениците от началния курс.
“Откакто започнахме да слушаме музика, в междучасията сред децата изчезнаха междуличностните проблеми. Занимаването с каквото и да е изкуство само може да е от полза за децата. Често това повлиява добре и успеха им в училище. Понякога примерно правим трудните определения на песен и децата ги запомнят много по-бързо. Случва се да си пускаме музика и по време на час, стига това да не пречи на занятието”, разказва Керина и добавя, че всеки неин випуск си има любима песен и винаги, когато тя я чуе, се сеща и за съответния клас.
Учителката никога не се задоволява само с постигнатото до момента. Всяко нещо я кара да надскача себе си отново и отново, а главните ѝ вдъхновители са децата. Не обича планирането и предпочита да действа спонтанно, често водена от емоциите. Понякога заедно с учениците импровизират в идеите си и правят нещата набързо. Именно по този начин се появява и “Рок урок №1”. Вдъхновена от положителните реакции на децата от музиката на “Подуене блус бенд”, учителката решава да направи още една крачка и да покани на живо техния любимец Васко Кръпката. Свързват се и той приема. Така 5 месеца по-късно Васко Кръпката и “Подуене блус бенд” гостуват в училището на “малкия бал” на четвъртокласниците. След събитието музикантите споделили, че не са имали по-силно преживяване на концерт от това гостуване пред малките си фенове и техните родители. За “Рок урок №2” Керина вече е говорила с Добрин Пелтеков, друг колоритен учител от ОУ “Св. П. Евтимий”, който е приел идеята да гостува с ученическата си група “Хаштаг”. Младите рокаджии ще имат щастието да подгряват групата с 30-годишна история зад гърба си “Подуене блус бенд”, които отново ще гостуват в “Ем. Станев”, тъй като тяхната музика е любима на възпитаниците на Керина. За първия учебен ден тази година учителката е поканила Звезди от рок група “Ахат”, но гостуването му се отложило за по-нататък, защото и той изпращал дъщеричката си в първи клас.
Нестандартните хрумвания на Керина невинаги са свързани с музиката. В края на тази учебна година вместо открит урок, в който децата да покажат какво са научили, направили изпит за родителите. “Първоначално възрастните малко се стреснаха, но в крайна сметка се получи много забавно. В този клас родителите на някои от децата са също мои ученици. Така те направиха паралел и сравнение между тогава и сега и определено им беше интересно”, разказа Керина. Тя припомни, че и преди години също е правила нещо подобно, но на открито в Ксилифор.
Учителката е измислила и свой обичай, при който запазва тетрадката на всеки неин първокласник и му я връчва при завършването на 4 клас. Прави това в продължение на години и се надява всеки да съхрани поне тази тетрадка за своите деца.
За рождените дни на четвъртокласниците традицията е Керина с помощта на съпруга си да изработи картичка за всеки според неговия характер и интереси, които в продължение на годините е опознала. Решила е за пенсионирането си да направи изложба с възможно най-голяма част от тях.
“С тези картички имам един любопитен случай. Преди време една от моите ученички срещнала съпруга ми и освен поздравите го помолила да ми предаде и това, че написаното в нейната картичка се е случило. Пожеланието ми беше да обиколи света и тя станала стюардеса”, разказва с радост Керина. Радва се също, че вижда учениците си по различни музикални прояви. Така разбира, че усилията, които полага, наистина не са напразни.
“Няма как да изискваме, а насреща да не даваме нищо. Колкото повече давам, се чувствам по-богата. Доброто се връща. Децата ми дават много и аз се стремя да им отговарям със същото – с много обич и искреност. Тук аз съм си аз и това е моят свят”, казва Керина и допълва “Трябва да научим децата да се трудят. Отначало за самите себе си и като оправят своята градинка, тогава и общата картина ще стане по-красива. Грозните неща, с които се срещаме днес, показват, че някой назад във времето не си е свършил добре работата.”
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново