Хиляди гости наблюдаваха древни ритуали в Никополис ад Иструм

Публикувано на пн, 15 юли 2019
282 четения

Хиляди гости посетиха античния град Никополис ад Иструм за четвъртото издание на Фестивала на античното наследство “Нике – играта и победата”. Л В двата фестивални дни групи за възстановки от цяла България пресъздадоха живота на древните хора отпреди 1700 години. Демонстрации на битки, сватби и погребения, църковни диспути, приготвяне на ястия от античната кухня и представяне на характерни за периода облекла бяха сред атракциите за присъстващите на събитието. Концерт на групите за български и европейски фолклор “Ksana” и “Freija” допълнително придаде магичност на съботната вечер сред руините на Никополис.
Майстори в сеченето на монети, изработването на бижута, снаряжение, посуда и стоки за бита се включиха в занаятчийския базар. Редом до тях готвач приготвяше храна по старинни рецепти. Въоръжени мъже и жени показваха бойните си умения и обучаваха по-смелите как да боравят с лъкове, брадви, мечове и други старинни оръжия. Окултна жрица спираше минувачите и предлагаше да изтеглят плочка с рунически знаци, за да надникнат в бъдещето и да видят какво ги очаква.
С реплика на изключително рядка находка от търговищкото село Люблен изненада посетителите Иван Рендаков от Пловдив. Тя представлява многофункционално джобно ножче, прародител на добре познатите ни т.нар. швейцарски ножчета. В света са открити едва шест такива инструмента, като два от тях са в България, а по две са в Италия и Англия. “В комплекта има нож, кюрета за почистване на ушите, приставка за премахване на мръсотията под ноктите, шило, клечка за зъби, лъжица, вилица и ключалка”, разяснява Рендаков.
Сред атрактивните участници в базара бе и Петър Петров, който гордо представяше себе си като Петроний. Избрал това име, защото римлянинът Петроний бил първият колекционер на най-различни неща, какъвто е и той. Сега Петров се занимава главно с изработване на сувенири и реплики най-вече на монети за музеи и фестивали.
Интересен начин да стигнат до античния фестивал бяха избрали няколко великотърновци. 25 колоездачи от “Търново рънс” бяха изминали маршрута от старата столица до античния град на велосипедите си, за да посетят събитието. Младо семейство от Пловдив пък за трети път тази година бе пристигнало специално за фестивала. Те поддържат блога “My tasteforliving.com”, чрез който се опитват да популяризират по-слабо познати обекти в България, заслужаващи да бъдат видени. Учудват се, че много малко хора дори от Северна България знаят за този древен град. Довели са и петгодишния си син, който е впечатлен от войниците, игрите и храната.
Античният фестивал бе открит от великотърновския кмет Даниел Панов и кметицата на Никюп Йорданка Атанасова. На събитието присъстваха още директорът на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов, издателят и общински съветник Нейко Генчев, археолозите доц. Павлина Владкова и Калин Чакъров.
“Важно е да подкрепяме такива събития, които ни връщат в миналото. С тях съпреживяваме духа от времето, когато всичко това се е случвало точно по тези земи. Така опознаваме и помним историята си. Предлагането на туристическите продукти чрез подобен тип фестивали в нашата страна започна именно от Велико Търново с инициативите на Регионалния исторически музей и на Общината. Археолозите, работещи тук, направиха всичко възможно и Никополис ад Иструм да се нареди сред Стоте национални обекта на България”, каза градоначалникът на старата столица Даниел Панов при откриването на събитието.
“Нике – играта и победата” е част от културния календар на Община Велико Търново за 2019 година. Организатори са Сдружение “Бъдеще за Никюп” с партньори Община В. Търново, РИМ – В. Търново, Кметство с. Никюп, Сдружение “Мос Майорум Улпие Сердице” – гр. София.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново