Готварски котел на печенеги откриха в крепостта “Ряховец”

Публикувано на пн, 7 Ное. 2022
602 четения

Готварски котел, използван от печенегите, намериха ученици, участващи в разкопките на крепостта “Ряховец” край Г. Оряховица във връзка с традиционно провеждащата се там Лятна археологическа школа. Отлично запазената находка е с диаметър около 30 сантиметра и е сред най-значимите открития при проучванията на това място, тъй като такива съдове са рядко срещани. Характерното при тях е, че дупките за въжето, задържащо котела над огъня, са от вътрешната страна на глинената стена. От съда са взети проби, които ще бъдат изпратени за анализ в Българската академия на науките, за да се установи с какво са се хранили обитателите на “Ряховец” в онзи период, разказа археологът Илиян Петракиев от Регионалния исторически музей във В. Търново, който е ръководител на проучванията на крепостта.
При разкопките са установени също над 200 монети и керамика от времето на династията на Асеневци. Проучена е и една от кулите, която впоследствие е възстановена на височина от близо 3 метра. Това е направено по метода на сухата зидария с наличния средновековен материал.
През настоящото издание на Лятната археологическа школа към екипа на Петракиев са се включили около 30 ученици от училища в Г. Оряховица и В. Търново. Те са се запознали с работата на терен и съпътстващите я дейности – попълване на фиш за всяка находка, различаване на историческите пластове, които на тази крепост са в диапазона от 2-1 век пр. Хр. до около 13 век след Хр., работа с геодезически способи и археологически методи. Голяма част от учениците още отсега са заявили желанието си да участват в археологическата школа и през следващата година.
Проучванията през настоящия археологически сезон, които са финансирани от Министерството на културата, са били обвързани и с интердисциплинарни изследвания. Взети са над 100 проби, чрез които да се изясни какви семена е имало през 13 век в крепостта, както и проби от животински кости и антропологични находки, които след анализ ще дадат представа на учените каква е била фауната и какви хора са обитавали “Ряховец”. Взети са и близо 30 проби от елинистическия период с цел поленов анализ, посочи Петракиев.
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново