Горски залагат капани за улавяне на корояди

Публикувано на пн, 23 апр. 2018
368 четения

Паразитът съсипал близо 82 000 куб.метра иглолистна дървесина

Горски от Северноцентралното държавно предприятие в Габрово, което обхваща горите на пет съседни области, залагат капани с феромонови уловки, чрез които ще се наблюдава развитието на попадналите вредители – корояди, ликояд, типограф и халкограф, унищожили стотици декари с борови насаждения. За целта стартира проект за лесопатологичен мониторинг, който предвижда изграждане на мрежа от капани в 69 обекта с бял и черен бор, а също смърч.
Наблюдението на поставените уловки ще се извършва от април до октомври, а продължителността на проекта е 3 години. Обектите за наблюдение се намират на териториите на горските и ловните стопанства в Елена, Буйновци, Габрово, “Росица”, “Болярка” и Севлиево. Специалисти от Лесозащитната станция в София вече проведоха обучение във връзка с изграждане на мониторинговата мрежа. То се състоя миналата седмица на територията на ДГС “Болярка” – В. Търново.
Справка от 31 януари 2018 г. показва, че на територията на 11 стопанства на Северноцентралното предприятие съхнат близо 110 000 куб. м дървесина. Като причина за близо 82 000 куб. м от тях се сочат короядите. При останалите количества се намесват болести и абиотични фактори. Най-много гори съхнат в ДГС “Болярка”, където са повредени 29 000 куб.м. Следват ДЛС “Росица” и горските стопанства в Габрово и Буйновци.
Засега ефективна борба срещу нападението на корояда не е открита. Единственото спасение е сечта на болните дървета, които започват да съхнат и падат. Проблемът е, че те заразяват и здравите, ако не се извърши сеч и извозване на похабената дървесина, твърди инж. Николай Николов, директор на Регионалната дирекция по горите във В. Търново.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново