Големите вериги поискаха училищата да обучават кадри за търговията

Публикувано на чт, 14 ян. 2021
685 четения

Обучение по няколко нови професии и специалности ще предложат през следващата учебна година училищата от област В. Търново. Към този момент в Регионалното управление на образованието вече има подадени искания от директорите на учебните заведения, свързани със стартиралата процедура за държавния план-прием за 2021/2022 г., информира Розалия Личева, началник на РУО в старата столица (на снимката).
Положително становище е дадено за разкриване на специалност “Производство на месо, месни продукти и риба” в Професионалната гимназия по транспорт “Васил Друмев” в Стражица. За ПМГ “Васил Друмев” във В. Търново е одобрена новата специалност “Системно програмиране”. В гимназията вече имаше утвърден прием за една професионална паралелка, така че това е втората такава паралелка в училището. В Старопрестолната гимназия във В. Търново предстои разкриване на специалност “Търговия”. Предложението за нея е направено и до РУО. Искането е дошло от големите търговски вериги Лидъл и Кауфланд, които са заявили необходимост от такива специалисти. В свищовската професионална гимназия “Алеко Константинов” предстои да бъде разкрита професия “Техник по комуникационни системи”, специалност “Телекомуникационни системи”. Положително становище е дадено и за специалност “Експлоатация на автомобилния транспорт” в СУ “Св. Климент Охридски” в Сухиндол, което допълнително ще разшири разнообразието от специалности в училището. Одобрение от РУО е получено още за специалност “Кетъринг” в Професионална гимназия по хранителни технологии “Проф. д-р Асен Златаров” в Г. Оряховица и за професия “Растениевъд”, специалност “Полевъдство и трайни насаждения” в СУ “Св. Климент Охридски” в с. Камен, която е по направлението на училището и съобразно спецификата на района като селскостопански регион.
Отрицателно становище на РУО е дадено само за професия “Помощник-треньор” на Професионална гимназия по хранителни технологии “Асен Златаров” в Г. Оряховица. Отказът е направен предвид същността на това обучение, което е подходящо за спортно училище, а не за професионална гимназия, поясни Личева.
Предложенията на директорите за държавния план-прием трябва да бъдат внесени в РУО до 15 януари с включени брой паралелки, профили и специалности, по които ще се извършва обучение. Те трябва да са придружени с решение на педагогическите съвети за начина на формиране на балообразуването за всяка професия, специалност и профил в паралелката.
“Ние поискахме от директорите на училищата, ако имат желание за разкриване на нови професии и специалности, да направят своите предложения до края на декември. Все пак имаме готовност и за нови, като за тях също ще дадем становище според това дали отговарят на профила на училището, дали то има нужната материална база и необходимите кадри. Важно е и дали има потребност от такива специалисти, което означава, че трябва да бъде приложено искане от конкретни работодатели за обучението по тези специалности”, коментира Личева.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново