Двама учители направиха фестивал на науката в старата столица

Публикувано на пн, 7 авг. 2017
434 четения

Първи уроци в областта на 3D принтирането и триизмерния дизайн получиха десетки деца от Велико Търново по време на първия по рода си Фестивал на науката и изкуствата, който се проведе в парк “Марно поле” в събота. Учениците правиха експерименти от областта на химията и физиката, а запалените по творчеството се включиха в майсторски клас по фотография и научиха някои от тънкостите при снимането с професионален фотоапарат. Децата имаха възможност да работят с триизмерна писалка и с пирограф, с който чертаеха фигури и предмети в реално време.
Това бяха само част от предизвикателствата по време на детския празник, който беше организиран от двама учители. Владимир Стефанов и неговият колега Йордан Хаджиев са от старата столица, работят по програма “Заедно в час” и прилагат иновативни методи в обучението в училища в селата около София.
Заниманията в парка се провеждаха в няколко ателиета. Особено интересни за малчуганите бяха демонстрациите по въвеждане в 3D моделирането и принтирането. Педагозите показаха начини за създаване на реални предмети с най-разнообразна форма и предназначение от пластмаси, които преди това бяха моделирани виртуално с компютър. “Предизвикателства с летящи дронове” се казваше другото ателие. Участниците в него научиха как дроновете, различни по размер и функция, могат да се използват за работа и игра. В специалния кът за проектиране и майсторене децата за първи път имаха възможност със собствените си ръце да изваят красиви модели от разтопена пластмаса с помощта на 3D писалка. Те се научиха да правят визитки и миниатюри от дърво, украсени с пирограф, както и да сглобят изработени предварително на 3D принтер изделия и още много други технологии за претворяване на пространството.
Владимир Стефанов и Йордан Хаджиев са сред първите търновски учители, които работят по програмата “Заедно в час”. В рамките на инициативата Владимир две години е преподавал в софийското село Чавдар. Сега ангажиментите по програмата вече са приключили. Затова споделя, че е решил да остане във Велико Търново, за да работи именно по идеите за внедряване на нови и модерни технологии в образованието.
“Използвал съм тези технологии като учител по програмата и съм категоричен, че за децата не представлява никакъв проблем да ги приемат и да ги използват. Затова съм решил, че ще остана да работя в родния си град и ще се опитам да направя технологиите достъпни за повече деца”, категоричен е Владимир. Той е възпитаник на Природо-математическата гимназия “Васил Друмев”, където е учил математика с английски език. После е завършил социална педагогика в Пловдивския университет.
Йордан Ходжев е учител по природни науки в ОУ “Св. св. Кирил и Методий” в Челопеч, а преди това е преподавал в основното училище в Мирково. Там е създал Център за извънкласни инженерни и научни занимания”, където заедно с учениците се работи по най-съвременни теми, експерименти и проекти. Той е завършил профил “Изобразително изкуство” в СУ “Емилиян Станев”, а след това биология. Дипломира се в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, където следва специалностите “Молекулярна биология” и “Биофизика”. Преди няколко седмици е участвал в образователната програма на музея към Американския космически и ракетен център в Хънтсвил, Алабама. Там се намира първата изследователска база на НАСА и всяка година се провежда Международен космически лагер за ученици, възрастни и преподаватели. Бил е на обучение за учители и в Холандия, организирано от Европейската космическа агенция.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново