Двама големи държавници помагат на село Стамболово

Публикувано на ср, 29 юни 2016
1557 четения

Кметът на Стамболово Петър Петров обяснява, че селото е построено въху корито на река.

Стефан Стамболов строи мост, а цар Борис дарява средства след наводнението

Стефан Стамболов и цар Борис III са двамата български държавници, които са свързани с историята на павликенското село Стамболово. Като премиер, Стамболов нарежда да бъде построен мост над река Росица, а цар Борис III отпуска средства за построяване на нови къщи на хората, които са останали без дом след голямото наводнение от 1939 година.
Петнадесет години след Освобождението село Стамболово продължава да носи името Долни Турчета, но след изселването на турския етнос се зародила идеята старото име да се замени с ново. Въпросът бил поставен при стамболовиста Драган Драганов, който по това време бил кмет. Отправено е предложение името на селото да бъде Стамболово след интересна случка с тогавашния министър-председател Стефан Стамболов. Наименованието е утвърдено с Указ от 22 февруари 1893 година.
Като премиер по това време, Стефан Стамболов и Атанас хаджи Славчев, един от видните павликенски граждани, искали да минат през Долни Турчета с файтон, но реката била придошла и осуетила намеренията им. Тогава Славчев предложил да минат през Бяла черква, но казал, че на тези хора трябва да им се построи мост над река Росица. Стефан Стамболов се съгласил и веднага наредил да се осигурят средства и с майстори и местна помощ съоръжението да бъде построено.

Мостът много прилича на този, граден от Колю Фичето край Бяла,

с тази разлика, че подпорните кули са плътни, а не кухи, както е там. Интересното е, че при построяването му не е използван цимент. Камъкът е дялан и е поставен сводообразно. Така съоръжението издържа 100 години. През 1996 година, вместо да бъде съхранен и запазен като архитектурен паметник, той е съборен. На негово място се построява нов железопътен мост.
Сегашният кмет на Стамболово Петър Петров има идея в селото, в близост до стария мост да бъдат поставени постаменти на Стамболов и Славчев, които да напомнят за делото им. Петров се надява, че до няколко години ще успее да реализира идеята си.
На 29 юни 1939 г. жителите на Стамболово преживяват незапомнено природно бедствие. Към 6 часа сутринта водите на река Росица излизат от коритото си и за броени минути заливат селото и част от землището му. Нивото на водата на определени места достига до критичните 2-3 метра. Всички пътища за влизане в селото били прекъснати. Подплашени, голяма част от хората, които живеят в южната част, се качват на близкия Михалски баир. Първите етажи на почти всички къщи са залети, унищожена е покъщнината, а дребните домашни животни са издавени.
В следобедните часове нивото на водата започва да спада и в селото успява да влезе команда от Великотърновския военен гарнизон и спасителна група от Павликени. Спасителните работи продължават до вечерта, когато движението е възстановено. Равносметката е тежка – около 20 от къщите са напълно разрушени. Водата залива 400 декара ечемик, 200 декара пшеница, 700 декара ливади, 100 декар царевица. Щетите възлизат на 4 755 000 лева.
И в този труден за местните жители момент неочаквано при тях на 1 юли идва цар Борис III. В селото никой не е уведомен предварително. Негово Величество е обут с гумени ботуши, той посещава разрушените къщи. Тогава

царят дава на местните жители първата помощ от 8 хиляди лева.

На следващия ден в селото пристига и председателят на Народното събрание, придружен от делегация, част от която е и княз Кирил. Те също се запознават с нанесените щети. И съседните села се включват с помощ – събират хранителни продукти и ги доставят на жителите на Стамболово. Те са разпределeни от специално създаден комитет, който взема спешни мерки за предотвратяването на ново наводнение и избухване на епидемия. Прави предложение за строителството на трети жп мост, за водоснабдяване на селото и изпращането на децата да летуват. Учениците били изпратени в Петропавловския манастир до Лясковец, но поради липсата на питейна вода били преместени в Арбанаси. 68 деца от предучилищна възраст били изпратени на почивка в земеделското училище в Павликени.
За построяването на съборените и за ремонт на повредените от наводнението къщи са отделени 585 177 лева. По нареждане на Министерството на благоустройството Окръжното инженерство по водите в Търново изготвя необходимите проекти за водоснабдяване на селото. От своя страна Министерството на железницата се заема с построяването на още един мост на жп линията над река Росица.
След 2 години цар Борис III отново идва в селото, за да види какво е направено. В една от новопостроените къщи Кръстю Петров женел сина си. Царят бил поканен на сватбата и като всички останали гости бил дарен.
Следващото голямо наводнение в Стамболово е през септември 2005 г. Валежът от дъжд е над 300 литра на квадратен метър, което води до надигане на подпочвените води. В почти всички мази започва да избива вода, която успява да се утаи за няколко месеца. От тогава до сега местните жители искат в селото да се изградят дренажни канали, но такива все още няма.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново