Доброволци от Китай и студенти от ВТУ посрещнаха Годината на петела

Публикувано на пн, 30 ян. 2017
259 четения

16 доброволци от Китай посрещнаха Годината на петела в Институт “Конфуций” заедно със студенти и преподаватели от Великотърновския университет. Чужденците пристигнаха в старата столица от девет града в страната. Там, както и в старата столица, те преподават китайски език в 36 детски градини, училища, университети, младежки центрове и читалища.
“Нова година в Китай е преди всичко семеен празник, а тези наши приятели сега са далеч от родината и няма да могат да бъдат със своите близки. Затова решихме да ги съберем заедно и да им създадем уют и настроение”, сподели директорът на Институт “Конфуций” доц. д-р Искра Мандова.
С тях бяха и тримата китайски студенти, които учат във ВТУ съгласно договореност между образователните министерства на България и Китай. Те следват българска филология и се обучават тук от началото на учебната година. Всички се почерпиха с традиционни китайски ястия и се забавляваха. Гледаха и празненствата по Китайската национална телевизия.
“Нова година или Чундзие, което в буквален превод означава “пролетен празник”, е най-важният празник в китайския календар. Това е и най-дългата ваканция за жителите на азиатската страна, за да може всеки един, независимо в коя точка на света се намира, да се прибере у дома и да бъде с близките си. През 2017-а честваме Годината на Петела, която посрещаме на 28 януари, но тържествата започват в навечерието на празника. Тогава семейството се събира около празничната трапеза, като на масата се отделя място дори и за тези, които не са успели да си дойдат”, разказа доц. Мандова. Празненствата продължават 15 дена, когато се чества друг голям празник – “Празникът на фенерите”.
Пелмени, пролетни рулца, спагети бяха само част от кулинарните изненади, които поднесоха на трапезата в Институт “Конфуций”. “Характерни за новогодишната трапеза са пелмените, които обикновено членовете на семейството завиват заедно като символ на опазване на семейното щастие. Задължително присъства и рибата, тъй като думите “риба” и “изобилие” са омоними в китайския език. Освен това едно от най-популярните пожелания за нова година е “ниенниен йоу ю”, което означава “Всяка година да има изобилие”.
В чест на празника се прави ритуално почистване на къщата за прогонване на лошото и посрещане на новия късмет. По време на Чундзие китайците обличат червени дрехи и украсяват домовете си със стихове върху червена хартия. На децата се подаряват червени пликове с пари). Червеният цвят символизира огъня, който според вярванията прогонва лошия късмет, посочи доц. Искра Мандова. Фойерверките също са важен атрибут на празника.
Според китайския календар 2017-а е Годината на петела. Петелът е десети в цикъла от 12 знака. Тази вековна традиция се свързва с една легенда – Буда поканил при себе си всички животни, за да отпразнуват Нова година. Почели го обаче само 12 вида. Така всяко едно от тях си спечелило своя година, а хората, родени през нея, носят чертите на характера на съответното животно.
Петелът е символ на лоялността и точността, тъй като всяка сутрин известява началото на новия ден. Родените под знака на петела са добросърдечни, работливи, смели, честни и независими, но могат да бъдат и арогантни и манипулативни.
Златина ДИМИТРОВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново