Д-р Диляна Вачкова между социалните дейности, цветята, книгите и риболова

Публикувано на пт, 7 юли 2017
1614 четения

Д-р Диляна Вачкова е новият шеф на Дирекцията по социални дейности и здравеопазване в Община Велико Търново. Тя е дъщеря на известен лекар-нефролог. Казва, че семейството ѝ не е повлияло тя да следва медицина, но пък е подкрепило избора ѝ. Завършва висшето си образование в Плевен и после постъпва като участъков педиатър в Поликлиниката на Лясковец. По-късно се премества в ХЕИ (сега Регионална здравна инспекция), където започва специализация по социална медицина и здравен мениджмънт. С основаването на Здравната каса във Велико Търново през 1999 година, младата лекарка напуска РЗИ и постъпва там, където работи 7 години. След това от 2007 година е в екипа на общинската Дирекцията по социални дейности и здравеопазване.
Сега като директор на Дирекцията признава, че притесненията, предизвикателствата и отговорността са големи. Управлява огромен екип от специалисти, повечето от които са млади хора, а също детски ясли, Млечна кухня, социални заведения, специализирани центрове, профилактични програми и др. и всичките са свързани с динамични нормативни промени и проекти. Освен това има и важни общински лечебни заведения, притиснати от финансови проблеми, на които принципал е Общината.
Започваме с програмите за заетост, тъй като при тях вече имаме сключени договори с Бюрото по труда и това продължава, обяснява д-р Вачкова. Едната програма е за обучение и заетост на младите хора. Вече са одобрени 61 работни места на длъжности като технически сътрудник, озеленител, портиер, работник, социален асистент, помощник-възпитател. Приемът на документи продължава до 18 юли т.г. Назначените на работа веднага се включват в обучение за съответните длъжности, след това започват работа, осигурена за 6 месеца. Заедно с тази схема вече са сключени договорите по Регионалната програма за заетост 2017, където работят трима души в кметствата на Килифарево, Дебелец и Водолей като общи работници.
По проекта “Шанс за работа” работят двама помощник-възпитатели в Центрове за настаняване от семеен тип. Отделно по Националната програма “Активиране на неактивните лица” е назначен младежки медиатор от юни т.г., който е с юридическо образование и се е представил много добре на интервюто за работа.
Д-р Вачкова съобщава, че от 1 юли е стартирала нова услуга в Общностния център за деца и родители “Царевград”, който се намира в бившия пионерски дом. Организирано е лятно училище, което ще подготвя 15 деца за училище. С тях ще работят педагог и медиатор. Записването на децата продължава. Отделно там работи и Семейният център за деца от 0 до 3 години, който също е нова услуга. И директорката допълва, че Общината изпълнява и проекта “Подкрепа за независим живот”, чрез който се назначават лични асистенти и домашни помощници на хора с увреждания. Чакащите за тази социална грижа са много. По този проект финансирането е осигурено до края на годината от МТСП. След това ще се търси устойчивост за продължаване на проекта.
По отношение на проекта за изграждане на Кризисен център за лица във Велико Търново, който предвижда строителство на две иновативни къщи с по 15 места, д-р Вачкова информира, че процедурите са на етап за избор на изпълнител. Проектът е спечелен по оперативна програма “Региони в растеж”, която финансира над 2 млн. лв. за самото строителство и оборудване на къщите. След това Общината ще кандидатства по оперативна програма за развитие на човешките ресурси за средства за назначаване на персонал и неговото обучение. В Центъра ще бъдат настанявани временно майки с деца, претърпели насилие и трафик, а също хора, изпаднали в беда след природни бедствия. Това е съвсем нова социална услуга за Общината, която досега липсваше.
Що се отнася до вижданията на администрацията за използване на базата на закрития дом “Пеньо и Мария Велкови”, където в част от сградата функционират два Центъра за настаняване от семеен тип, то има идеи за реализация на съвместни проекти с НПО и сдружения, казва д-р Вачкова. Има вариант в свободната част от сградата да бъдат изградени ателиета и работилници по интереси, които да осмислят свободното време на децата от социалните центрове.
От септември т.г. се отварят новите процедури за деинституционализация на домовете за възрастни и за хора с увреждания. Предполагаме, че до декември общините ще подават своите проектни предложения. В тази връзка при нас на дневен ред е Домът за хора с увреждания в Пчелище. Там сградата, в която живеят 77 души, не е общинска, а на Съюза на слепите, и не можем да правим ремонти, коментира д-р Вачкова. По-добре е хората да бъдат изведени в няколко семейни къщи, отколкото да останат във въпросната сграда, която е голяма и трудна за издръжка. Но зависи какви ще бъдат насоките за деинституционализация при възрастните и хората с уврежданията. В Церова кория също има Дом за хора с увреждания, в който е изградено преходно жилище. Отделно работят и две защитени жилища, където настанените хора с увреждания се опитват да се справят сами в живота с подкрепата на персонал.
Директорката съобщава добрата новина, че през май т.г. Правителството е приело нови стандарти за държавно делегираната дейност през 2018 г. В частта за здравеопазване има увеличение на стандарта с 14,4 процента общо за всички услуги, като най-голямо е то при детските ясли. При социалните услуги ръстът е 7,2 процента, но предстоят допълнителни срещи и преговори този процент да бъде завишен. Тези промени ще увеличат издръжката на услугите и заплатите на персонала. В момента сме увеличили местата от 10 на 13 в защитеното жилище на Държавната психиатрична болница и от 2018 г. то ще бъде преименувано на Център за лица с психични разстройства. Предстои обсъждане и на проекта на Закона за социалните услуги, а също и на Правилника за прилагането му. Една от промените е провеждането на мултидисциплинарни срещи на екипите на социалните услуги.
А що се отнася до Кризисния център за момичета, жертви на трафик, в Балван, там са настанени 14 девойки. Общината е осигурила наблюдавано жилище с четири места във Велико Търново, където временно могат да бъдат приютени момичета от Центъра, на които престоят в Балван е приключил. През това време се организират планове за обучение, ако девойките учат или пък се търси работа. Престоят в наблюдаваното жилище е 6 месеца, но той може да бъде удължен, обяснява д-р Вачкова. По думите ѝ бъдещето е на интегрираните здравни, социални и образователни услуги, когато касаят децата. Така социалната подкрепа за нуждаещите се ще бъде още по-ефективна.
Наред с отговорната мисия да се грижи с екипа си за най-страдащите и бедните в обществото, д-р Вачкова разпуска сред цветята, които много обича. Има си цяла градинка на балкона и сама си развъжда цветята. Отглежда и билки. Признава, че повече вкъщи готви съпругът ѝ – д-р Веселин Петров, началник на медицинската служба при НВУ “Васил Левски”, но двамата са запалени риболовци, предпочитат язовирите. Преди с нас идваха и децата – Кристина и Емил, но те вече са пораснали и си имат своите интереси най-вече в информатиката, казва д-р Вачкова. Когато има време, много обича да чете книги.
Пред екипа ни д-р Вачкова разкрива тайната на любимото на цялото семейство свинско по китайски с много зеленчуци. Секретът на рецептата е в подправките, от зеленчуците се използват зелена и червена чушка, морков и лук. Задушават се с червено вино, мед, кетчуп и подправките. Отделно се мариноват свински късчета със соев сос и брашно. Те престояват няколко часа в хладилник и след това са запечатват на тиган. После се смесват със зеленчуците. Става много вкусно и бързо.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново